Dnes sa začína posledný ročník festivalu Večery novej hudby, ktorý dve dekády zapĺňal dieru medzi domácou scénou a svetom.
BRATISLAVA. Dvadsať rokov je slušná tradícia nielen na Slovensku. Pre festival Večery novej hudby je však jubilejný ročník zároveň posledným. Prečo vlastne akcia zameraná na súčasnú klasiku s presahmi do improvizovanej hudby končí?
Dosiahli takmer všetko
„Hlavným dôvodom bolo asi vedomie, že sme dosiahli takmer všetko, čo sme si zaumienili, a tak odchádzame zo scény s pocitom dobre vykonanej práce," tvrdí šéf festivalu, skladateľ a hudobník Daniel Matej.
Za svoj osobný vrchol považuje návštevu Johna Cagea, no okrem neho na pozvanie festivalu prišli do Bratislavy aj mnohé ďalšie kľúčové osobnosti hudby druhej polovice 20. storočia ako Louis Andriessen, Christian Wolff či Otomo Yoshihide.
Práve Andriessenovi patril prvý koncert v histórii festivalu, jeho diela zaznejú aj na koncerte poslednom. Večery novej hudby 2009 majú okrem tohto v programe ďalších sedem koncertov. Všetky majú v názve slovo connections, spojenia. „Zdá sa nám, možno neskromne, že festival fungoval ako istá platforma, na ktorej sa, aj mimo festivalových dní, odohrávali rôzne udalosti, stretnutia či prepojenia. Rodili sa tu nové vízie a nápady, vznikali nové priateľstvá, osobné aj profesionálne väzby na lokálnej aj medzinárodnej úrovni," vysvetľuje Daniel Matej.
Zahraničnú scénu teraz zastúpi francúzsky gitarista, skladateľ a improvizátor Jean-Marc Montera. Najskôr spolu s tanečníkmi uvedie predstavenie Ex_Pose, potom sa ešte predstaví aj ako sólista po boku domáceho súboru Vapori del Cuore.
Niekoľko jeho členov funguje v ďalších projektoch, ktoré tradične hrávajú na Večeroch novej hudby - VENI a don@u.com. Prvý súbor predstaví diela už spomínaného Andriessena, ten druhý sľubuje slávne popové a džezové štandardy „v naozaj neobvyklých úpravách".
Čo to znamená, prezrádza Daniel Matej, ktorý je zároveň lídrom don@u.com: „Od istého času si naozaj prestávam klásť otázky typu Zaujme to niekoho?, Nebude to niečo, čo tu už bolo?. John Cage síce kedysi povedal, že treba robiť veci nutné, teda tie, ktoré ešte neboli urobené. S tým súhlasím, ibaže sa v poslednom období pozerám na tento výrok bez prvoplánovej bombastickosti, ku ktorej môže zvádzať, teda že 'nové' alebo 'iné' musí byť na prvý pohľad a ohurujúco odlišné od toho, čo tu už bolo."
Čo nebolo a čo bude
Keď šéf festivalu naznačoval, že sa im nepodarilo dosiahnuť takmer všetko, myslel tým hlavne na Terryho Rileyho. O návštevu legendy americkej hudby a jedného z otcov štýlu minimal music sa snažili niekoľko rokov, skomplikoval to však jeho zdravotný stav a finančná náročnosť. Rileyho diela, presnejšie povedané to najznámejšie In C, však zaznie na dnešnom otváracom koncerte. Hypnotickú skladbu v tradičnom Štúdiu 12 spoločne uvedú VENI a súbor študentov VŠMU.
Večery novej hudby sa teda končia, no niečo naznačuje záverečný koncert, ktorý zároveň otvorí iný festival, Melos-Ětos: „Jeho výbor je zložený z hudobníkov strednej a mladšej generácie, čo sa zreteľne odráža aj na dramaturgii. Ak bude tento trend pokračovať, časť dramaturgie bude možné považovať za kontinutitu s nami aj s festivalmi ako Space či Next," hovorí Daniel Matej.
Viac informácií nájdete na www.vecery.info.