BRATISLAVA. Organizátori to vyhlásili na slávnostnom ocenení v Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF) v Bratislave.
"Rozhodnutie päťčlennej poroty bolo jednoznačné a napriek viacerým návrhom sme sa všetci členovia zhodli na týchto dvoch menách," uviedol pre TASR jej predseda Miroslav Pfliegel.
Osobnosť slovenskej fotografie
Nestor slovenskej fotografie 85-ročný Ivan Kozáček dostal ocenenie za celoživotnú činnosť a na slávnostnom vyhodnotení, ku ktorému hudbou prispeli študenti Konzervatória, nemohol byť zo zdravotných dôvodov prítomný.
Zlatú medailu Zväzu slovenských fotografov (ZSF) a diplom zaň prevzala jeho dojatá manželka Jozefína Kozáčková. Je to za vyše polstoročnú aktívnu dokumentárnu, umeleckú a experimentátorskú fotografickú tvorbu aj organizačnú činnosť, ktorú vykonával na celom Slovensku. Organizoval mnohé autorské, kolektívne i národné výstavy členov ZSF, semináre, regionálne školenia, bol členom mnohých porôt v rámci súťaží amatérskej fotografie, podieľal sa na vydávaní katalógov a inej publikačnej a propagačnej činnosti v rámci kvalitatívneho rozvoja slovenskej fotografie.
Ukážky z jeho tvorby v siedmich tematických celkoch premietli na slávnostnom večere. Kozáček je spoluzakladateľ ZSF a dnes čestný predseda. Ako jednému z prvých slovenských autorov mu udelili prestížny titul medzinárodnej fotografickej federácie EFIAP.
"Mal tiež veľa samostatných výstav a zúčastnil sa aj na reprezentatívnych celoštátnych prezentáciách, naposledy pred dvoma rokmi v Slovenskej národnej galérii na výstave Stratený čas. Toto ocenenie si ozaj zaslúži," uviedol na Kozáčkovu adresu Václav Macek, predseda Slovenského centra fotografického umenia FOTOFO, ktoré so Združením slovenských profesionálnych fotografov a ZSF sú vyhlasovateľmi tradičnej súťaže.
Fotograf roka
Levočský rodák Alan Hyža (1964) získal ocenenie Fotograf roka za prínos v reportážnej fotografii, ktorej sa systematicky venuje od 90. rokov 20. storočia. Je držiteľom ôsmich cien Czech Press Photo. Pracoval v rôznych slovenských novinách a časopisoch, do ktorých prinášal zábery zo života a práce ľudí doma i v zahraničí. Na nich dominuje človek prevažne v zanedbanom prostredí, na okraji spoločnosti.
"Sú to väčšinou pochmúrne fotografie, ktoré sú však prínosom v celkovom smerovaní slovenskej fotografie a výrazne sa odlišujú od iných autorov vo svete," zhodnotila jeho tvorbu Zuzana Lapitková zo SEDF. Účastníci oceňovania videli na video prezentácii aj výber z cyklu Rómski narkomani a inej tvorby. Autor pre TASR uviedol, že ešte stále fotí klasickou technikou a digitálne fotoaparáty ho nezlákali. To je tiež rarita, podobne ako jeho fotograficky pochmúrny pohľad na súčasnosť.