SME

Veľa zverstiev pramení z rodiny

Svetoznámy maďarský spisovateľ Péter Esterházy hovorí o knižnej duši, prekladoch aj o kauzách Kundera a Polanski.

Péter Esterházy (1950) sa narodil v Budapešti, vyštudoval matematiku. V slovenskom preklade mu v Kalligrame vyšli knihy Harmonia caelestis, Opravené vydanie a teraz Pomocné slovesá srdca a Žiadne umenie. Jeho diela preložili do viac ako dvadsiatich jazykoPéter Esterházy (1950) sa narodil v Budapešti, vyštudoval matematiku. V slovenskom preklade mu v Kalligrame vyšli knihy Harmonia caelestis, Opravené vydanie a teraz Pomocné slovesá srdca a Žiadne umenie. Jeho diela preložili do viac ako dvadsiatich jazyko (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

Raz možno dostane Nobelovu cenu za literatúru, myslia si kritici. Iných cien už má dosť. Dielo Harmónia caelestis bolo o vzťahu k otcovi. Náhodnou vychádzkou do archívu zistil, že človek, ktorému venoval knihu, roky spolupracoval s tajnou políciou. Nasledoval šok a kniha Opravené vydanie, kde sa vypísal zo zrady. Spisovateľ PÉTER ESTERHÁZY prišiel do Bratislavy otvoriť nové kníhkupectvo a predstaviť dva slovenské preklady svojich kníh.

Istý kritik o vás napísal, že napriek smutnému obsahu dokážete knihu napísať až nákazlivo pozitívne. Ako sa to dá?
„Neviem, do akej miery to platí. Skutočnosť je taká, že moja radosť zo života je nezávislá od okolností. To sa, samozrejme, vyvinulo časom. Vždy myslím na to, že ľudská existencia je niečo fantastické. Potom sa azda táto moja radosť zo života odráža aj v knihách."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Máte vraj až perverznú radosť z toho, ak sú vaše vety ťažko preložiteľné do iných jazykov. Svedčí to o jedinečnom štýle, ale nebojíte sa, že na základe nepresného prekladu budete ako autor zle pochopený?
„Nie. A keď sa ma opýtate, prečo sa toho neobávam, poviem, že pre svoju hlúposť (smiech). Nezaoberám sa tým a nemám o tom poňatia. Nemôžem to nijako skontrolovať. Tú vetu som povedal v súvislosti s knihou Žiadne umenie. Občas vidím, že niektoré vety majú význam iba v maďarčine. Je to fajn pocit."

V čom?
„V literatúre nejde iba o myšlienky. Je to komplikovanejšie. Myšlienky musia mať formu, štýl, musia spolu fungovať. A niekedy to všetko funguje iba v jednom jazyku. Je to pekný pocit sledovať, ako to dokonale v tom jazyku do seba zapadá. Potom príde ten menej pekný pocit, keď si spomeniem, čo z toho asi spraví iný jazyk. Ale zase až tak veľmi ma ten preklad netrápi."

SkryťVypnúť reklamu

Takže radíte čitateľom naučiť sa po maďarsky, aby vás mohli čítať v origináli?
„Učiť sa po maďarsky? Mne sú sny o veľkom Uhorsku cudzie (smiech). To by som najmä tu v Bratislave rád zdôraznil. Preklad je veľmi komplikovaná hra. Ale nie je to vždy tak, že prekladom dielo stráca. Niečo sa stratí, ale niečo aj získate. Som si istý, že slovenský preklad mojej knihy získal akúsi jedinečnú tvár, ktorú mu zaručí iba slovenčina. Nový jazyk dielu niečo dodá. Nie som zástancom nariekajúcich autorov, ktorí tvrdia - och, ako veľmi sa posunul význam mojej knihy, keď ju preložili."

Ale môže sa to stať.
„Áno, to sa stáva. Nejaká slovná hračka je nepreložiteľná. Nie je to iba jazykový, ale aj kultúrny problém. Niečie meno u nás znamená veľa, tu takmer nič. Historické narážky majú v každej krajine iný význam. Napríklad taký Dunaj. Čo z môjho opisu pochopia Španieli alebo Francúzi v porovnaní s obyvateľmi, ktorých krajinou Dunaj preteká? Aj keď čítate americký román, tak niektoré malé narážky nám, Európanom, unikajú. Dobré knihy majú celistvosť a hlavne dušu. A tá duša jednoducho prerazí aj v priemernom preklade. Stretol som sa už aj so zlými prekladmi, v ktorých duša prerazila."

SkryťVypnúť reklamu

Skutočne?
„Áno. Práve tým nedorozumením vzniká nový význam. V literatúre je to legitímny postup. Lebo čo znamená niečomu rozumieť? Je to akási hra medzi čitateľom a knihou. Spoločné objavovanie zmyslu knihy. Nie je to o tom, že ja si niečo doma vymyslím a vy to musíte nájsť. Porozumiete len niečomu, a tak je to správne."

Zavolal vám už niekedy prekladateľ, ak niečo nevedel preložiť?
„Áno, samozrejme. To je výhoda žijúcich autorov." (smiech)

Napísali ste dve knihy o matke a dve o otcovi. Bolo to pre rovnováhu, alebo je rodina vždy aktuálnou témou?
„Neviem. Nikdy som si nevšimol, že je tam táto symetria. O rodine som písal dosť. Už pred knihou Žiadne umenie som si povedal, že nebudem písať o rodine. Alebo aspoň nie tak, ako doteraz, a to sa mi podarilo. Rodinný román ako taký je pekný žáner. Má veľa energie. Rodina je terén každému známy. Ale napriek tomu je rodinný román peknou možnosťou inak opísať to, čo každý pozná. Sám žijem vo veľkej rodine, mám troch bratov, štyri deti a historický rodokmeň. Takpovediac poznám štruktúru rodiny, a preto o nej asi tak veľa píšem."

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste opísali rodinu v čase, keď každé druhé manželstvo stroskotá?
„Nepozerám sa na rodinu ako na niečo nevyhnutne dobré. Môže to byť dobré, ale aj veľa zverstiev pramení z rodiny. Násilie na deťoch, ženách. Neviem si predstaviť život bez rodiny, ale nemyslím si, že rodinu treba chápať ako z podstaty niečo dobré. Keď niekto žije sám, neznamená to, že má automaticky chudobnejší život."

Ani jedna kniha nebude lepšou iba preto, že jej autor je morálne uvedomelý človek, a horšou, ak je autor gaunerom. Vôbec to spolu nesúvisí. Ale pri súčasných autoroch je to háklivá záležitosť.

Nedávno sa diskutovalo o Milanovi Kunderovi, ktorý údajne v mladosti polícii udal emigranta, čo vyvolalo búrlivé diskusie. Do akej miery možno spájať osobný život autora s jeho dielom?
„Ani jedna kniha nebude lepšou iba preto, že jej autor je morálne uvedomelý človek, a horšou, ak je autor gaunerom. Vôbec to spolu nesúvisí. Ale pri súčasných autoroch je to háklivá záležitosť. Nepáčilo sa mi, ako rýchlo mal pri Kunderovi každý hneď názor na vec. Človek by mal byť opatrnejší, kým niekoho odsúdi. Nie je správne argumentovať, že ak je dobrý spisovateľ, všetko ostatné sa prehliada. To máte ako teraz s režisérom Polanským. Takisto neobstojí argument, že robil geniálne filmy. Samozrejme, je to komplikovanejší prípad. Prečo to Švajčiari vyťahujú práve teraz a tak ďalej. Je to skôr problém médií, ktoré sa priam vrhnú na obeť. Pri Kunderovi to bolo rovnaké."

SkryťVypnúť reklamu

Pri písaní o svojom otcovi ste zažili veľkú osobnú zradu. Viete poradiť, ako v živote zrady prekonať?
„Možno musím použiť veľké slovo - láska. Len ona môže pomôcť prekonať zradu. Ale je komplikovaná tým, že si ju nemôžete vymôcť alebo rozkázať. Je ako vietor a môže ľahko odviať. Ten čin je vo všeobecnosti brutálny a bez lásky pred ním človek stojí sám. Ak má človek lásku v sebe, má šancu to prekonať. Inak je to ťažké. Je ťažké byť racionálny, spravodlivý. Ak sa niečo zlomí, pomáha práve láska. Láska je synonymum zázraku a zázraky sa občas dejú."

A nie je to tak, že po každej ďalšej zrade v živote dokáže človek ľúbiť menej a menej?
„Nepoznáte ženy, ktoré muž podviedol a ony ho predsa ľúbia? A plačú, ak ho dlhšie ako dve hodiny nevidia?"

SkryťVypnúť reklamu

Vyštudovali ste matematiku a chvíľu aj pracovali ako matematik. Fascinujú vás viac čísla alebo slová?
„Matematika nie je len o číslach. Nebol som matematikom, ktorý by mal tvorivý vzťah k tejto vede. Vždy hovorím, že som matematike inteligentne nerozumel. Rozumiem tomu, čo je v matematike pekné."

A čo to je?
„Všeobecne sa ťažko dá povedať, čo je to krása. Či v literatúre, na žene, na mužovi, alebo na psovi. Štúdiom matematiky som získal iný náhľad. Viem čítať dejiny matematiky, ako sa vyvíjal nejaký problém, až kým ho niekto vyriešil. Otázky matematiky občas majú paralely vo filozofických otázkach."

Literatúra bola kedysi informačným zdrojom, dnes poznáme nové médiá. Mení sa vďaka nim funkcia literatúry?
„Nikdy som ju nevnímal ako informačný zdroj, skôr ako zdroj poznania. Cez knihy vidíme veci, ktoré by sme inak nevnímali. Každá kniha, aj tá horšia, nám ukazuje kúsok sveta. Krásu, bolesť. Odkrýva nám tajomstvá sveta."

SkryťVypnúť reklamu

Vašu knihu Malá maďarská pornografia charakterizovali ako najlepšiu príručku sexuálnej výchovy. Je to kompliment, alebo ju zle pochopili?
„Je to kompliment a zároveň nedorozumenie, neskutočná hlúposť (smiech). Keby to tak bolo, určite by mala väčší náklad."

V demokracii by sa už nemala stávať podobná zrada medzi otcami a synmi, aká sa stala vám. Dnes už s režimom nemusí nikto tajne spolupracovať. Ste spokojný s demokraciou?
„Zrady prichádzajú a odchádzajú. Demokracia nie je nič statické ani stabilné. Nie je to kreslo, do ktorého si človek sadne a hovie si. Nechcem povedať, že je to boj, lebo to slovo nemám rád, ale je neustále v pohybe. Niekto chce tu viac demokracie, tam menej. Ako povedal Churchill, demokracia nie je bohviečo, ale nič lepšie nemáme. Či v Maďarsku, alebo na Slovensku je určite dosť príkladov, že demokracia nie je až taká lahodná. Nevychutnávame si ju, ale trpíme pod jej okolnosťami. Demokracia ponúka možnosť slobody, a to občas nevidíme. Chcem iba zdôrazniť, že to nie je statický pojem, ale práca pre každého z nás. Demokracia znamená aj veľa zodpovednosti. A niesť zodpovednosť nie je vždy príjemné."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 086
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 880
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 439
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 455
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 021
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 625
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 819
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


27
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu