SME

Pravda to je, ale nepíš to

Pred pár dňami vyšiel nový samizdat Syzýgia 1988 - 2008.

Takéto dielo by ste na oficiálnej výstave v 80. rokoch nenašli.Takéto dielo by ste na oficiálnej výstave v 80. rokoch nenašli. (Zdroj: ARCHÍV J.Č.)

Kunsthistória na mnohé udalosti zabúda a tak sa Gabo Hošovský rozhodol spraviť kus roboty za ňu. Vydal samizdat a vzdáva sa v ňom úlohy posudzovať.

BRATISLAVA. Vedeli ste, že Martin Knut dostal na vojne tri týždne basy za opustenie kasární pre prijímačky na VŠVU? Že Gabo Hošovský a Miloš Novák z peňazí získaných od národných umelcov Kuzmu a Kulicha podporili ochranárov pri rekonštrukcii kláštora v Marianke? A sochu, ktorú nemali kde uskladniť, pietne „utopili" v petržalskom ramene Dunaja?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čase, keď slovo samizdat už možno niektorým ľuďom ani veľa nehovorí, sa Gabo Hošovský, člen skupiny SYZÝGIA, ktorú založil s Milošom Novákom, Martinom Knutom, Rudom Sikorom a Pavlom Pochylým, rozhodol upozorniť na aktivity, ktoré vyvíjali v dobách pomerne nedávnych a na ktoré oficiálna kunsthistória podľa jeho názoru zabúda. Mohlo by sa zdať, že jedným z impulzov bola výstava Osemdesiate, realizovaná nedávno SNG, ktorá Syzýgii nepriznala pravdivé miesto v dejinách slovenského umenia 20. storočia. Aj stručný pohľad na samizdat Syzýgia 1988-2008 dokazuje, že ide o dlhodobejšie pripravovaný a komplexnejší projekt smerujúci k vydaniu „veľkej monografie".

SkryťVypnúť reklamu

Aj dojmy sú dôležité

Prečo teda samizdat? Prečo sa Gabo Hošovský rozhodol povedať svoju pravdu? Ako hovorí, nemá ambíciu veci hodnotiť - iba usporiadať fakty a poskytnúť divákovi možnosť posúdiť. V zmysle v úvode knihy skrytého motta Pravda to je, ale napísať to nemôžeš, sa rozhodol nahradiť systematickú činnosť kunsthistorikov. Dôležité je upozorniť, že kniha nemá vedecké ambície.

Samizdat je plný tragicky skutočných reálií, historických faktov, ale aj príjemných - osobných spomienok. Čitateľ sa tak stretne nielen s fotografickými konfrontáciami Jána Pavla II. a Brežneva, D. Tatarku a S. Rushdieho, ale aj pôvabnými fotkami mladého A. Votavu, K. Weisslechnera, A. Zmečka, M. Burlasa, J. Johanidesa, S. Bubánovej, Z. Šebanovej, J. Davida, M. Kaščáka a ďalších.

SkryťVypnúť reklamu

Každý historik umenia vie, koľko úsilia ho stojí identifikovať skutočnú podstatu umeleckých diel vytvorených v minulosti, okolnosti ich vzniku a prezentácie. Kriticky posudzovať výstavy a projekty realizované v minulosti, ktorých sa nemohol zúčastniť. Okrem faktografického popisu a kvalitnej obrazovej dokumentácie je nevyhnutné získať aj subjektívne dojmy účastníkov. A vo všetkých troch uvedených podmienkach samizdat Syzýgia vychádza budúcim bádateľom v ústrety!

45 návštev

Je to síce o text umelca, ktorý môže a musí vidieť realitu subjektívne, svojej povinnosti vypovedať sa ale zhostil zodpovednejšie ako mnohí teoretici a historici, od ktorých by sa táto činnosť právom mala očakávať. Reprinty pozvánok, plagátov, katalógov fotodokumentácie výstav, zúčastnených osobností, ako aj popisy priebehu z dnešného pohľadu takých kultových projektov, ako bolo Čertovo kolo, Výtvarné hody v Čunove 87, Album Hommage a Kassak, Prešparty...

SkryťVypnúť reklamu

Vernisážové prejavy, novinové výstrižky, knihy návštev, návštevy v ateliéroch českých, slovenských, ale aj v zahraničí žijúcich autorov (teoretikov, zberateľov). Z niektorých stretnutí vznikali v samizdate publikované rozhovory, autori tak navštívili Jiřího Kolářa v Paríži, Tomáša Štraussa v Kolíne nad Rýnom, manželov Ševčíkovcov, Kurta Gebauera, Huga Demartiniho, Etienna Cornevina, Ruda Filu, Juraja Meliša, Jozefa Jankoviča, spolu 45 osobností.

S viacerými z nich udržiavali neskôr pravidelnú korešpondenciu, prípadne sa osobne zblížili. Špeciálnou prílohou samizdatu je DVD s filmovými dokumentmi z výstav, ale aj filmom o skupine Syzýgia z roku 1988 od Pavla Pochylého. Keďže samizdat vydaný v počte 88 kusov sa nedá kúpiť, záujemcovia ho nájdu v knižniciach SNG, VŠVU, Fakulte umení TU v Košiciach, alebo v galérii SPACE.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Juraj Čarný

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu