SME

Hudobná akadémia v Poprade

V týchto dňoch sa pod Tatrami koná ambiciózny projekt, ktorý zastrešil prestížny pražský festival Struny podzimu.

Umeleckým garantom Stredoeurópskej hudobnej akadémie v Poprade je svetoznámy rakúsky fagotista Milan Turković.Umeleckým garantom Stredoeurópskej hudobnej akadémie v Poprade je svetoznámy rakúsky fagotista Milan Turković.

BRATISLAVA. V Poprade sa v týchto dňoch koná Stredoeurópska hudobná akadémia (MEMA), ktorú zastrešil prestížny pražský festival Struny podzimu. Ako došlo k tomuto spojeniu, vysvetľuje umelecký riaditeľ festivalu Marek Vrabec: „Struny podzimu vyhľadávajú projekty, ktoré sú unikátne a prinášajú do hudobného života nové impulzy. Zistil som, že publikum si často neuvedomuje, že pri tzv. historicky poučenej interpretácii počúva iné nástroje, na ktoré je potrebná iná technika hry a sú v odlišnom ladení,"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Projekt Stredoeurópskej hudobnej akadémie vyvrcholí v sobotu v Poprade. Akadémia, pozostávajúca z kurzov, workshopov, diskusí, koncertov ale i výstavy v nádherných priestoroch novozrekonštruovanej Elektrárne Tatranskej galérie, bola určená mladým inštrumentalistom zo stredoeurópskeho regiónu, ktorí hrajú na moderných nástrojoch.

Informácie ohľadom štýlovej interpretácie hudby starších historických období im sprostredkovávali pedagógovia Oddelenia starej hudby z Konservatorium Wien Privatuniversität. Používanie dobových nástrojov, ladení a interpretačných techník je dnes v časti repertoáru celosvetovo akceptovaným trendom, ktorý sa presadil i vo vzdelávaní, koncertnom živote či nahrávacom priemysle.

„O inú podobu barokovej hudby nie je už väčšinou záujem," charakterizoval situáciu vo svete umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček, ktorý momentálne spolupracuje na projekte barokového orchestra v španielskej Granade. Hoci Slovensko má v tejto oblasti i v zahraničí uznávané osobnosti (huslisti Peter Zajíček , Miloš Valent) či súbory ako Musica aeterna alebo Solamente naturali v koncertnom živote i vzdelávaní stále musí veľa doháňať. Jedným z dôvodov je aj konkuriencieschopnosť absolventov našich hudobnovzdelávacích inštitúcií v európskom kontexte. V Čechách možno starú hudbu študovať na Masarykovej univerzite v Brne alebo na Týnskej škole v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Podujatie v Poprade uzavrie sobotňajší koncert o 18.00 hod. v Dome kultúry. Jeho názov 415 versus 442! symbolizuje rozdiel medzi historickým a súčasným ladením. V dielach od baroka po skladby Haydna a Dvořáka si poslucháči budú môcť vypočuť moderné nástroje i dobové nástroje v rozličných ladeniach. Ako interpreti sa predstavia umelecký garant podujatia, svetoznámy rakúsky fagotista, dlhoročný člen legendárneho súboru Concentus Musicus Wien a hráč newyorskej Chamber Music Society of Lincoln Center profesor Milan Turković, fagotisti Sergio Azzolini, Daniel Hrinda spolu so súbormi Musica aeterna a Pražská komorná filharmónia.

Rovnaký koncert ako v Poprade zaznie v utorok i na Strunách podzimu, ktoré tento rok hostili umelcov ako Iva Bittová, Heiner Goebbels alebo jazzová diva Cassandra Wilson. A prečo vlastne Poprad a nie napríklad Bratislava? „Poprad má dobrú geografickú dostupnosť a vďaka podpore mesta poskytol vynikajúce podmienky pre pokojnú a tvorivú umeleckú prácu," vysvetlila „excentrické" umiestnenie autorka konceptu projektu Anna Hrindová. Stredoeurópska hudobná akadémie tak priniesla okrem hudobných zážitkov a poznania i inšpirujúcu ukážku „decentralizácie" kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Andrej Šuba

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu