Ked bol ešte Stalin obľúbeným strýčkom, písal George Orwell Farmu zvierat. Veľa a dobre v nej predpovedal, ale nevedel, čo sa stane z filmu, ktorý podľa jeho knižky nakrútili ešte v roku 1954.
Útla knižka Georgea Orwella Farma zvierat vyšla v Československu roku 1946 - a potom až po novembri 1989. Napriek tomu, že bola na indexe a kto ju mal, porušoval zákon, poznal ju u nás takmer každý. Niekto azda z kópií a samizdatu, väčšina však z vysielania nemeckých a rakúskych televízií. Ako britský animovaný film.
Tí, ktorí sa v podobe filmu po prvý raz stretnú s Farmou zvierat, vyzdvihujú myšlienku, nápaditosť a silu Orwellovho podobenstva. Diváci, ktorí predlohu poznajú dôvernejšie, snímku nikdy nevnímali s toľkým nadšením.
Manželia Joy Bachelorová a John Halas nakrútili Farmu zvierat v roku 1954 ako prvý britský animovaný a celovečerný film. Vôbec prvý britský dlhometrážny animovaný film (Handling Ships v réžii Johna Halasa) však vznikol v roku 1945 na armádne účely.
To dávno poznámeŽe autorské práva v tom čase už vlastnila americká CIA, dokazuje politizácia Orwellovho diela. Nemožno sa čudovať. Mnohí kritici považujú za jasnú kritiku boľševickej totality Orwellov román 1984, napísaný krátko po Farme zvierat. V skutočnosti však 1984 umožňuje mnohoraké vysvetľovanie i aplikovanie a je ucelenou kritikou súčasného sveta.
Farma zvierat, napísaná vo vojnových rokoch 1943-44, keď bol Stalin pre väčšinu dobrý spojenecký strýčko Joe, je podobenstvom, bájkou, neľútostne strhávajúcou masku sovietskeho režimu. Mechanizmy a zákonitosti, ktorými sa každé násilné zvrhnutie moci dostane do štádia, keď začne útočiť samo na seba, keď revolúcia začne požierať vlastné deti, poznáme prinajmenšom dvesto rokov.
To, čo sa deje na farme, kde vládu po opileckom násilníkovi Jonesovi prevzali samotné zvieratá, je však pomerne presným príbehom boľševického Ruska. V sviniach Majorovi, Kuličovi a Napoleonovi bez námahy poznáme Lenina, Trockého a Stalina, vo svorke psov Červenú armádu, v mocnom koníkovi Boxerovi podrobené národy a v modifikácii zvieracích hesiel postupné prekrúcanie pôvodných téz sovietskej revolúcie z roku 1917 na ich pravý opak.
Stará a stále zrozumiteľnáPodobne ako v 1984 aj tu je s obdivuhodnou presnosťou opísané nielen to, čo sa skutočne stalo, ale i budúcnosť. Vo Farme zvierat Orwell predvída usporiadanie po konci vojny i pokusy o zvrhnutie boľševickej moci. A koniec „revolúcie", keď sa revolucionárske svine začnú správať ako nenávidení ľudia, takže nemožno rozoznať, kto je sviňa a kto človek.
Tento moment, taký silný najmä pre nás v roku 20. výročia nežnej revolúcie, však animovaný film potláča nelogickým happy endom. Pravda, ani pôvodné Orwellovo podobenstvo neopisuje celú zvrhlosť boľševickej totality, jej zákonitý ekonomický, kultúry a ideový úpadok a zhubný vplyv.
Film v roku 1954 nevznikol výlučne z umeleckých dôvodov. Propagandistická línia je zrejmá. Napriek tomu, že za 55 rokov sa filmová reč aj animácia dostali na celkom inú úroveň, Farma zvierat je dodnes zrozumiteľná, pútavá a zábavná. Verne sa pridŕža predlohy, nedeformuje ju. Pre mladú generáciu, ktorá si nemá prečo robiť ťažkú hlavu z Lenina, Stalina či sovietov, možno nadobúda odlišný, univerzálnejší význam.
No i dnes, rovnako ako pred pol storočím, film predstavuje dominantný spôsob, akým sa čoraz väčší počet mladých ľudí môže zoznámiť s dielom Georgea Orwella. Kedysi bola prekážkou totalita, dnes je to neochota či neschopnosť prijímať tlačené slovo.
To nedokázal vymyslieť ani Orwell!
Filmová premiéra
Zvieracia farma (Animal Farm)
Veľká Británia 1954
73 minút
Námet: George Orwell
Scenár: Philip Stapp, Joseph Bryan, Borden Mace
Réžia a produkcia: Joy Batchelor, John Halas
Účinkujú: Gordon Heath, Maurice Denham
Premiéra v SR: 5. novembra