Nostalgia alebo snaha zarobiť posledné peniaze? Nejako takto sa dá uvažovať o chlapčenských skupinách dnes. Jedna z nich, Backstreet Boys sa chystá aj na Slovensko.
BRATISLAVA. Akoby ste sa pozerali na návštevníkov z minulosti. Na televíznej obrazovke, v priamom prenose MTV, sa objavili New Kids on the Block. Nebol však koniec 80. rokov, ani začiatok deväťdesiatych: písal sa rok 2008. Na scénu sa vrátila kapela, ktorá vytvárala výbornú marketingovú značku boyband.
Otázne už iba zostávalo zistiť, ako nazývať boyband, keď jeho členovia majú štyridsať.
Vráti sa, nevráti?
Možno sú za tým peniaze. A možno úprimná snaha posunúť sa ďalej. Aj takýchto dvoch extrémov sa dotkla diskusia o kapele, ktorá dala svetu skladbu Step By Step. Polovica ľudí ju milovala a druhá nenávidela.
Rovnaká debata sa pritom rozpútala aj v okamihu, keď návrat ohlásili Take That. Úspešne, v júni tohto roku sa ich skladba stala jednotkou britského rebríčka. Možno aj preto kolujú fámy, že Robbie Williams, bývalý člen, ktorý návrat pôvodne odmietol, by sa rád vrátil. Take That sú už proti.
Skupina medzičasom vydala dva úspešné albumy a pracuje na ďalšom. New Kids on the Block tiež vydali nový album a stal sa dvojkou amerického rebríčka Billboard. Na koncerty sa vybrali spolu s Lady GaGa a Natashou Bedingfield a šnúru koncertov plánujú aj na budúci rok.
Návrat Take That inšpiroval aj írsku chlapčenskú skupinu Boyzone. Tá sa rozpadla na začiatku roku 2000, no minulý rok sa zostava okolo Ronana Keatinga dala znovu dokopy. Vraj, aby v hudobných rebríčkoch porazili práve Take That. Návrat kapely však zabrzdila nedávna náhla smrť Stephena Gatelyiho.
Backstreet's Back
Ak na prelome tisícročí visel v dievčenskej izbe na stene plagát, pravdepodobne na ňom bol niekto z Backstreet Boys alebo N'Sync.
Keď nič iné, tá druhá skupina dala svetu momentálneho kráľa popu Justina Timberlakea. Tá prvá sa zase nikdy nerozpadla - aj keď fámy jestvovali rôzne. Jedna napríklad vravela, že v jednom z lietadiel, ktoré narazili do manhattanských dvojičiek, bol člen práve tejto zostavy. Nakoniec sa však ukázalo, že v lietadle sedel len niekto z tímu okolo Backstreet Boys. Kapela následne zrušila európsku časť vtedy prebiehajúceho koncertného turné.
Podobne ako Take That si však aj Backstreet zažili svoj veľký odchod. Kapelu v roku 2006 opustil Kevin Richardson, vraj sa už chcel v živote venovať čomusi inému. Odvtedy však zostava vydala dva albumy, a k tomu aktuálnemu - This Is Us - práve beží koncertná kampaň. 25. novembra sa tak Backstreet Boys predstavia aj v bratislavskej Sibamac aréne.
Prvým boybandom boli Beatles
Znie to šialene, ale prvou chlapčenskou skupinou boli Beatles. Dostali sa hore najmä vďaka talentu, ale svetovú hystériu spôsobili aj vďaka imidžu. Úspech sa v šoubiznise vždy klonuje.
Medzi nimi a boybandami zo začiatku 90. rokov je zásadný rozdiel. Kým Beatles vedeli hrať a spievať, pri Backstreet Boys, New Kids On The Block a ďalších stačilo, aby dobre vyzerali a slušne spievali. Všetko ostatné vyriešil hudobný priemysel.
Skutočná história boybandov dnešných čias v skutočnosti odštartovali The Monkees, čo v polovici 60. rokov boli prvou umelou skupinou vytvorenou konkurzom. Ich najväčší hit I'm A The Believer napísal vtedy začínajúci Neil Diamond. V 70. rokoch ich miesto zaujali The Jacksons 5 alebo The Osmonds, čo fungovali ako rodinné klany vyrábajúce hity na počkanie.
Koncom 80. rokov hudobní bossovia oprášili myšlienku s The Monkees. Prečo čakať na nejakých talentovaných hudobníkov, s ktorými sa ťažko pracuje. Vytvorme si vlastnú chlapčenskú skupinu, dajme jej patričný imidž, vymyslime príbeh, zožeňme skladateľov, ktorí jej napíšu piesne. New Kids On The Block bol experiment, ktorý sa vydaril, nasledovali ďalšie nemenej úspešné boybandy.
Otcom Backstreet Boys bol talentovaný manažér, zároveň aj podvodník Lou Pearlman (na snímke uprostred), ktorý ich osobne vyberal z masy uchádzačov. Neskôr dal dohromady ďalšiu partiu NSYNC, kde začínala superhviezda Justin Timberlake. Pearlman dnes už nie je na slobode. Odpykáva si 25 rokov väzenia za spreneveru miliónov dolárov.
Koncom minulého tisícročia sa boybandy začali vytrácať. Výnimkou je aktuálny úspech Jonas Brothers, ale tí fungujú podobne ako kedysi The Jacksons 5. Sladkých chlapcov vytlačili spievajúce modelky a dievčatá z ulice – Spice Girls, Pussycat Dolls alebo The Sugababes, ale umelý princíp vzniku kapiel a sólistov zostal hudobnému šoubiznisu vlastný.
(peb)