BARCELONA. Slovensko-česko-rakúsky dokumentárny film Ako sa varia dejiny režiséra Petra Kerekesa získal za ostatný mesiac už štvrté významné medzinárodné ocenenie.
Porota medzinárodného festivalu Memorimage Reus: Todays Films with Yesterdays Images, ktorý sa konal od 4. do 8. novembra v španielskej Barcelone, udelila filmu Cenu Memorimage za najlepšiu produkciu. Festivalovú cenu osobne v Barcelone prebral strihač filmu Ako sa varia dejiny Marek Šulík.
Pochodil niekoľko krajín, ktoré zasiahli vojnové konflikty, a rozprával sa s armádnymi kuchármi. Nezbieral iba recepty - hľadal tie chvíle, keď sa jednotlivci dotýkali histórie. A mali možnosť ňou hýbať. Po niekoľkoročnej práci je jeho film Ako sa varia dejiny v kinách. Čítajte rozhovor s Petrom Kerekesom.
Festival Memorimage Reus: Todays Films with Yesterdays Images, čo možno preložiť ako "dnešné filmy s obrazmi včerajška", je súťažný medzinárodný festival zameriavajúci sa na filmy, ktoré používajú archívne materiály. Využitie archívnych záberov ide väčšinou ruka v ruke s príbehmi o minulosti.
Festivalové snímky teda svojich divákov zväčša vedú späť k udalostiam, ktoré mali veľmi dôležitý dopad na ľudstvo. Takto vymedzené podujatie podporuje ideu zachovávania a obnovy audiovizuálneho dedičstva a zdôrazňuje dôležitosť (filmového) obrazu v usporiadaní individuálnej aj kolektívnej pamäti.
Kerekesov film Ako sa varia dejiny, ktorý vznikol v roku 2009, približuje divákom dramatické príbehy vojenských kuchárov. Vypovedá o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov, o poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja, o boji za veľké ideály, ktoré stoja na pevných nohách kuchynského stola.
Film je postavený na 12 receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko.
Film získal predtým cenu pre najlepší dokument aj na 47. ročníku Medzinárodného filmového festivalu vo Viedni. Ďalej to bola prestížna cena Medzinárodnej federácie filmových kritikov (FIPRESCI) z 52. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárneho a animovaného filmu v nemeckom Lipsku.
V októbri získala snímka Zlatého Huga v súťaži dokumentov na 45. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Chicagu za "originalitu, humor a neobvyklý uhol pohľadu na vojnu, ktorý šokuje, zabáva a prináša poučenie".