Autor Peter Kresánek s pomocou desiatok konzultantov i študentov architektúry po päťročnej práci predstavuje v knihe Ilustrovaná encyklopédia pamiatok Slovensko (vyd. Simplicisimus, 2009) našu krajinu unikátnou koncepciou: prechádzame spolu s ním regiónmi v prirodzenom geograficko-historickom radení a po oboznámení sa s tou-ktorou oblasťou vo forme predkapitoly navštevujeme mestá, dediny, kostoly, kláštory, hrady, zámky, kaštiele.
Tisíce fotografií približujú nevídané hodnoty a bohatstvo starej architektúry aj výtvarného umenia nabitého duchovným posolstvom. Vidíme autorov i objednávateľov v európskych súvislostiach. Doplňujú ich trojrozmerné kolorované kresby miest i vybraných objektov s rezmi umožňujúcimi pohľady dovnútra. Čitateľovi pomáha aj vynikajúci orientačný aparát.
Šťavnatý jazyk autora neprepchatý pseudoodbornými ohurovaniami hovorí o nadšenom a zanietenom pozorovateľovi, ktorý s pokorou a hlbokými vedomosťami putuje po svojej krajine a vníma ju nie spoza skiel auta, ale ako peší turista.
Svedčia o tom veľmi dobré fotografie, z ktorých sú zrejmé pozície fotografa. Tým je v drvivej väčšine Peter Kresánek. Ide teda o výsostne autorskú prežitú výpravu s názvom Slovensko, ako presný opak lacného opisovania a preberania materiálu od iných.
Jednotlivé heslá sú pútavým, najmä však objavným čítaním. Človek, aj keď je presvedčený, že o tej-ktorej stavbe vie svoje, s úžasom zisťuje, že dobrodružstvo sa len začína. Od veľmi vážnych súvislostí až po rarity: dve fotky románskeho združeného dvojokna na veži kostola v Boldogu - na jednej sú prvky stĺpika tak, ako ich nesprávne zostavili po rekonštrukcii, na druhom je montáž, kde je sedlová konzola správne na hlavici stĺpika, nie v päte.
Z mnohých pamiatok sa smutne škerí ich zúfalý stav, aj keď ide o totálne unikáty.
Ktovie, aké sú výstupy a pracovitosť zaslúžilých tlčhubov z Matice slovenskej, ktorí si dvadsať rokov vystačia s omieľaním o chudákoch Slovákoch na južnom Slovensku a zožerú milióny, čo chýbajú na vzdelanie mladých, aby ich odtiaľ vyšmarili ako Kristus kšeftárov z chrámu.
Veľmi rád by som im touto cestou venoval svoj hlboký zážitok z tejto úžasnej tisícstranovej knihy, ktorý som prelúskal na dva dúšky. Som si istý, že každému, kto sa do nej zahĺbi, aby otestoval svoje okolie, rodisko, či inak vybraté detaily a súvisy, si veľmi zlepší svoju hrdosť na predkov a utuží jedinečnosť a bohatstvo vlastnej identity.
Toto je ten správny bič na trápne komplexy a nedovzdelanosť o sebe a sebavedomí, kultivovaný darček svojej krajine k dvadsaťročiu novembra.