
Ivan Lacko (vľavo), Martin Dinga a Lucia Piussi v hre Komisia. FOTO - CTIBOR BACHRATÝ
Osvedčená metóda kolektívnej tvorby prinášala nové a nové výstupy či dialógy, a ako povedal režisér Blaho Uhlár, naozaj dariť sa začalo až v poslednom čase. „A to až do takej miery, že sme si mohli dovoliť rozlúčiť sa aj s tými, ktoré sme považovali za dobré. Jednoducho ich nahradili ešte lepšie.“ A keďže medzi tými nahradenými bol aj jeho dialóg s Erikou Láskovou („a ten sme chvíľu považovali naozaj za dobrý“), zišlo aj z Uhlárovej hereckej účasti.
Apropo, Erika Lásková. Je zakladajúcou členkou divadla, od premiéry prvého titulu v roku 1991 Kolaps účinkovala v mnohých ďalších hrách až do roku 1995, aby sa potom stratila z očí a stala sa úradníčkou Združenia Stoka. Hoci „i v kancelárii žijem v mene toho, čo robíme na javisku“, dúfala, že sa k hraniu vráti skôr. V roku 2000 síce naskočila ako náhrada do úspešných Monodrám, no na skutočný comeback si počkala až doteraz.
Za ten čas sa v Stoke, permanentne zápasiacej o prežitie, stihol základ súboru rozštiepiť. Uhlár s Luciou Piussi vytvoril ešte inscenáciu Z diaľky, ktorú predstavili aj v New Yorku. Dlhý čas čakania na nový titul spoľahlivo vypĺňali rôzne kontroly, revízie a komisie (v Uhlárovom slovníku úradno-štátnej mafie).
Istej súvislosti názvu novej inscenácie so životom v Stoke, ktorá sa podmienkami prudko priblížila amatérskemu súboru, sa tvorcovia Komisie nebránia. „Môže to evokovať isté politikum, tie komisie majú protagonisti aj sami v sebe,“ povedal Uhlár.
K inscenácii si tentoraz prizval členov divadelného súboru Bratislava English Language Theatre Society (BELTS). „Základ súboru vznikol pred ôsmimi rokmi, pod týmto názvom existujeme tretí rok,“ povedal herec Ivan Lacko. BELTS spolupracuje s mnohými zahraničnými súbormi a doteraz všetky hry uvádzal v angličtine. Tá sa im však asi hodí aj pri tejto hre, kde budú premiérovo hrať v slovenčine. „Je totiž reálna možnosť, že Komisiu naštudujeme aj v angličtine a zahráme ju aj vonku.“ Pred časom s rozpakmi prijímaný stokársky nápad naštudovať predošlú hru Z diaľky aj v angličtine sa ukazuje ako vydarený ťah alternatívnej cesty prezentácie, tým skôr, že po „anglickej“ Komisii sa črtá spolupráca so súborom Science Project pri Kolumbijskej univerzite v New Yorku.
Jej výsledkom má byť predstavenie Naozajstný príbeh Pinocchia, ktorý by mal mať premiéru v lete. Istá časť finančnej podpory je odsúhlasená, a keďže je v dolároch, nie je ťažké uhádnuť, odkiaľ pochádza. Pre Stoku nič nové, veď aj zajtrajšia Komisia mohla vzniknúť len vďaka Sorosovi a jeho Nadácii - Centru súčasného umenia v Bratislave. „Ako to už býva, sú to peniaze z inej ako našej krajiny,“ poznamenal Uhlár.