VIEDEŇ - Výstava o zločinoch armády nacistického Nemecka (Wehrmachtu), ktorú včera otvorili vo Viedni, Rakúsko viac než pol storočia po vojne opäť rozdelila. Má totiž podľa zostavovateľov poukázať na to, že zločiny v čase druhej svetovej vojny páchali nielen jednotky SS a gestapa, ale tiež pravidelná armáda, v ktorej bojovali aj státisíce Rakúšanov.
Výstava, na ktorej nemeckí a rakúski historici zhromaždili dobové dokumenty, fotografie a filmy, ukazuje zločiny, ktoré páchal Wehrmacht na sovietskych vojnových zajatcoch, vo vojne proti partizánom a odboju na okupovaných územiach, pri vyvražďovaní celých etnických skupín, ale tiež pri deportáciách a na nútene nasadených pri otrockých prácach.
Tak ako pri uvedení výstavy v minulých rokoch v Nemecku protestujú proti jej obsahu najmä vojnoví veteráni: vojaci Wehrmachtu podľa nich vraj iba bojovali za svoju vlasť v dobrej viere - a nechceli páchať zločiny. A oni sa teda musia proti výstave, ktorá údajne hádže vojakov do jedného vreca s esesákmi, brániť.
Podľa historika Petra Longericha výstava nemá morálne odsudzovať všetkých bývalých vojakov Wehrmachtu a ich príbuzných, ale ukázať, že sa vojnové pravidlá v tých časoch hrubo porušovali.
Ďalší historici poukazujú na nepomer medzi normálnymi vojakmi a zločincami. Tých, ktorí sa podieľali na zločinoch, popravách a mučení, vraj bola len hŕstka.
Výstava v Ateliéri výtvarných umení potrvá do 26. mája.
MIROSLAV KERN, čtk