
Klára Trojanová, Jiří Langmajer a dolu Ivo Kubečka v inscenácii Úbohý vrah. FOTO - PETR NAŠIC
ho spracovania, vznikla už v sedemdesiatych rokoch. Na českých divadelných doskách sa však ocitla až po „nežnej“ v Divadle na Vinohradoch. Nové naštudovanie hry v Divadle pod Palmovkou, ktorej premiéra odznela v decembri minulého roku, patrí k udalostiam pražskej divadelnej sezóny.
Režisér Petr Kracik otvára predstavenie prípravou divadelnej scény, na ktorej herec Anton Ignatievič Keržencev predvedie príbeh svojho života. Hlavný hrdina používa svoje mimoriadne intelektuálne schopnosti a herecký talent na to, aby si podrobil okolie. Jeho najprv „riadená a vedomá schizofrénia“ ho nakoniec dovedie až do skutočného blázinca. Napínavá psychodráma súboja rozumu a citu prináša veľké herecké príležitosti. Na javisku Slovenského národného divadla sa divákom predstavia Jiří Langmajer, Boris Rösner, Klára Issová, Ivo Kubečka a ďalší zaujímaví herci súboru pražského divadla.
Hlavnú postavu šialeného herca stvárni JIŘÍ LANGMAJER (35), ktorý bol niekoľkokrát nominovaný na ocenenie alebo priamo ocenený: za film Návrat idiota na Českého leva za vedľajšiu úlohu, za hlavnú rolu v inscenáciách Platonov a Život je sen na cenu Alfréda Radoka a je držiteľom ceny Thálie za hlavnú úlohu v inscenácii Divadla pod Palmovkou Caligula. Pre SME poskytol krátky rozhovor.
Čím je vám blízka postava Kerženceva?
„Mal som problém priblížiť sa ku Keržencevovi, pretože je to chladne mysliaci človek. Používa mozog a nie srdce. Ja som opačný typ. Som pudový, rozmýšľam srdcom, a teraz som ho musel vypustiť. Momentálne som však už po dvadsiatej repríze a myslím, že som mu prišiel na chuť. Aj keď sa už trochu začínam báť, že sa z toho, ako sa zamilovávam do svojich postáv, môžem zblázniť.“
Hrali ste aj Caligulu. Obidve postavy sú psychicky „posunuté“. Nezasahuje vám to do súkromia?
„Nedá sa so mnou žiť. Keď skúšam, som nezhovorčivý a správam sa ako moja postava. Naozaj to so mnou nie je žiadny med. Keď je už hra naštudovaná a hrám, tak sa snažím tých ľudí, ktorí sa so mnou pokúšajú žiť a byť ku mne dobrí, príliš neotravovať.“
Pavel Kohout spracoval poviedku ruského spisovateľa Leonida Andrejeva. Oslovila vás jeho tvorba?
„Práve čítam jeho denníky, je to vynikajúci autor. Aj keď je očividné, že rovnako ako jeho hrdinovia aj on sám bol prinajmenšom rozporný človek.“