SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Vtáčkovia, siroty a blázni

"Naši sa povraždili medzi sebou a my sme zostali siroty" - taký je pocit vojnových detí, ktoré stihli medzičasom dorásť do pochybností. Dojímavé objatie generácie nezaťaženej predsudkami sa nakoniec ukáže ako fatálne.

(Zdroj: SFÚ)

Vážení čitatelia,

denník SME pre vás pripravil ďalšiu filmovú edíciu. Séria Slovenský film 60. rokov II. nadväzuje na minuloročný projekt, v rámci ktorého sme vám spolu so Slovenským filmovým ústavom priniesli desať najlepších filmov rokov šesťdesiatych.

Každý týždeň až do konca novembra si budete môcť k denníku SME kúpiť v novinových stánkoch aj jeden z druhej série klasických filmov slovenskej kinematografie za cenu 3,29 eura. Vo vydavateľstve Petit Press ho ponúkame za zvýhodnenú cenu 2,50 eura. Na týchto stranách Víkendu vám vždy predstavíme film, ktorý je aktuálne v predaji.

Prajeme vám príjemné čítanie a príjemné divácke zážitky.

Je to krutý film. Na to Jakubisko čestne upozorňuje už v úvode, hoci slovami dieťaťa, ktorým nezvykneme veriť. Zdanlivo ľahkovážne sa v ňom dotýka mnohých tabu - týrania zvierat aj žien, utrpenia detí i starcov, urážok Židov, ba dokonca i holokaustu. Predovšetkým však spoločenskej atmosféry po vstupe spojeneckých vojsk. Záver smeruje veľkým shakespearovským gestom k deštrukcii. Film dokrútili dva týždne po upálení Jána Palacha.

Dlho to vyzerá na nezáväzný romantický trojuholník mladých ľudí, ktorí si nadávajú do intelektuálov a fantazírujú. Yorick je viac sexi, svojho plachého spolubývajúceho Andreja hnevá neustálymi dobrodružstvami s babami. V úlohe Yoricka sa objavuje Jiří Sýkora, ktorého si Jakubisko vyskúšal už v Kristových rokoch.Jeho priateľa Andreja stvárňuje zas francúzsky herec Philippe Avron, známy z vtedy populárnej komédie Fifi pierko. Do ich chlapskej domácnosti pribudne po jednej preflámovanej noci aj Marta.

Magda Vášáryová má v tejto úlohe všetky atribúty tajomnej romantickej hrdinky. Je krehká, akoby odnikadiaľ. Krátky zostrih jej vlasov - komicky zdôvodnený nutnosťou zbaviť sa vší - z nej robí nezabudnuteľný androgýnny typ, je zároveň zjavnou narážkou na koncentračné tábory. Marta je Židovka, tragická hrdinka.

VTÁČKOVIA, SIROTY A BLÁZNI (1969)

Réžia: Juraj Jakubisko

Námet, scenár: Juraj Jakubisko, Karol Sidon

Kamera: Igor Luther

Hudba: Zdeněk Liška

Producent: Samy Halfon

Strih: Maximilián Remeň, Bob Wade

Architekt: Anton Krajčovič

Kostýmy: Milena Doskočová

Hrajú: Magda Vášáryová (nahovorila Soňa Valentová), Jiří Sýkora (nahovoril Juraj Kukura), Philippe Avron (nahovoril Peter Opálený), Míla Beran, Françoise Goldité (nahovorila Eva Rysová), Mikuláš Ladižinský, Jana Stehnová, Augustín Kubán (nahovoril Eduard Bindas)

Farba: farebný

Minutáž: 78 min.

Distribučná premiéra: február 1991

Exteriéry: Bratislava, Piešťany, Bradlo

Opíja sa všetkým, čo je na svete škaredé. Má pocit, že čím viac zla pohltia jej oči, tým viac ho zo sveta ubudne. Máloktorý film si dovoľuje takým heretickým spôsobom narábať s obrazmi pripomínajúcimi holokaust, aby priblížil ich „prevádzkovú" krutosť. Za spevu hymnickej piesne Kto za pravdu horí hádžu kamaráti svojho staručkého domáceho pána akože do pece.

„Aká bola kremácia? Tak akurát," diskutujú následne. Pod takýto čierny humor si mohol dovoliť podpísať sa len neskorší rabín Karol Sidon, ktorý na scenári aj spolupracoval.

Výsmech si odnášajú odrazu prebudení národovci. „Milanko náš, krídelka sa ti polámali, a ty si spadeu," kričí patetický pseudopolitik z Bradla. „Potrebujú hrdinu, zbabelci," komentuje zúčastnené masy zas Yorick. Pred Martou sa sám pasuje za Štefánikovho syna, chodí v jeho čiapke, fotografuje sa nahý pri jeho soche. Štefánikova váha ho symbolicky stiahne na dno.

Ani staré babky už nie sú stelesnením dobra, ale pobehávajú okolo kostola so samopalmi.

Vo filme nachádzame momenty príznačné pre Jakubiskov štýl, predovšetkým bizarnosť, estétstvo, ale aj akúsi snivosť, zdanlivú nelogickosť situácií a ich erotický náboj.

Nakrúcalo sa v rozpadnutej budove, ktorú neskôr zrekonštruovali pre potreby VŠMU. Film chvíľami prechádza do akéhosi road movie - trojica sa na aute rúti Slovenskom. Ešte v ňom povievajú slovenské zástavy, ale dlho už nebudú.

Ak naši hrdinovia aj trochu pracujú, tak príznačne len na smetisku. Nad kopou horiaceho filmového materiálu si povzdychnú: „Nová vlna."

Vtedajšie hľadanie ľudových inšpirácií sa odrazilo na famóznych kostýmoch. Marta je raz štylizovaná do švárnej neandertálky, inokedy pôsobí ako babička, jej odev postupne naberá ruské prvky, až sa z nej stane Marusia usadená v dome na stračej nôžke. Je zbúchaný, neestetický ako celé roky, ktoré budú nasledovať, ale je to lepšie miesto pre očakávané dieťatko ako štýlová rozvalina zo šesťdesiatych rokov. Liberalizmus šesťdesiatych rokov pozvoľna prechádza do populačného boomu.

Nikto nie je čistý, ani fyzicky. Yorick sa najprv tvári, že láska nemusí byť sebecká. Keď za svoje chvíľkové spontánne hrdinstvo zaplatí väzením, stáva sa z neho zlomený, žiarlivý človek. Pokúša sa ešte vrátiť sa do seba - „mal si dom, a zbúrali ti to. Všetko, na čo sa v živote pripneš, sa prevráti v opak." Skončí však v totálnej rezignácii: „Blázon či múdry, všetko je zbytočné." Na bláznovstvo treba mať odvahu i vieru.

Len vtáčkovia sú na tom dobre. Lákate ich na slaninu, ale ani sa jej nedotknú. „Kto ich asi živí?" pýta sa konšpiračne Yorick a hneď si aj odpovedá: „Bôh." Ten pravý, slovenský!

Normalizačná komisia odsúdila film ako nihilistický a negativistický. Do distribúcie sa dostal až po nežnej revolúcii. V roku 1990 v hlavnej súťaži MFF Karlove Vary získal cenu FIPRESCI.

Dobré filmy sa zriedkavo nakrúcajú ľahko

MAGDA VÁŠÁRYOVÁ mala v čase nakrúcania Vtáčkov za sebou už náročné postavy Markéty Lazarovej, Kalimagdory vo filme Sladký čas Kalimagdory či Dominiky v Zbehoch a pútnikoch.

Do akej miery zasiahli politické udalosti do nakrúcania filmu?

Film sme nakrúcali až po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, takže cudzie armády na našom území tvorili základnú atmosféru pri nakrúcaní. Najviac som to pocítila, keď do mňa strkal sovietsky vojak samopalom - na taký pocit nezabudnete do konca života. A na základe tohto filmu a hlavy Štefánika, ktorá nás stále sprevádzala, ma vyhodili z univerzity. Dodnes som na to hrdá. A môžem sa úprimne smiať, keď vidím tých, čo Štefánika vtedy zakazovali, a teraz behajú po Bradle. To je tá najlepšia komédia.

Neboli ste vyštudovanou herečkou, napriek tomu ste dokázali hrať zložité ženské charaktery. Postava Marty vo Vtáčkoch tiež niesla tragický rozmer židovskej siroty.

Predtým som nakrútila aj jeden zo slávnych filmov pre televíziu - Krotkú Stanislava Barabáša s Ctiborom Filčíkom. To bol scenár, ktorý ma presvedčil, že by som mala ďalej hrať, lebo po Markéte som sa definitívne rozhodla, že nebudem herečkou a začala som študovať sociológiu. Tragické postavy som potom hrala až do Postřižín v roku 1980. Ale neviem, či schopnosť preniesť do duše divákov zložitosť charakterov hrdiniek je výsledkom talentu, dobrých režisérov alebo môjho intelektu. To naozaj až dodnes netuším.

Film mal medzinárodné obsadenie. Ako prebiehala spolupráca?

Ale rozumeli sme si. Nakoniec, tým najkomplikovanejším na komunikáciu bol režisér Jakubisko. On bol tým najväčším blázonkom v celom ansámbli filmu. Pochopiť, čo chce a ešte aj jeho požiadavkám vyhovieť, to si vyžadovalo veľké skúsenosti a trpezlivosť. Ale tak to býva s geniálnymi režisérmi. Ja som s Philippom hovorila po francúzsky a Jirku som prekladala z češtiny - jazyková bariéra nepredstavovala problém.

V čase nakrúcania Vtáčkov ste mali 20 rokov. V tom období ste sa už pohybovali v umelecky, ale aj politicky vyhranenom prostredí. Ako vás to ovplyvnilo?

Zásadne ma ovplyvnilo naše rodinné prostredie. Tam sa hovorila pravda, tam sa nič nezakrývalo. Už ako malá som vedela, kto bol Stalin, Gottwald, čo sa stalo v skutočnosti a čo sa len tak predstiera. Našťastie väčšina režisérov, s ktorými som pracovala, bola z rovnakého prostredia. Nikdy som sa s nimi príliš dlho nerozprávala o rolách, ale o politike - to áno. Niekedy mám pocit, že to bolo nakoniec to najdôležitejšie, čo som od nich v živote získala. Potvrdenie jasnej orientácie. Nepamätám si, ako som hrala, ale viem, o čom sme debatovali. Škoda, že sme to nemohli nahrávať. To by boli univerzity!

Aké bolo nakrúcanie s Jurajom Jakubiskom?

Dobré filmy sa zriedkavo točia ľahko. A talentovaní režiséri sú náladoví a nároční. Veselé historky z nakrúcania sa rozprávajú až po niekoľkých rokoch, keď zabudnete na tie muky pri natáčaní. Preto som sa vždy čudovala, keď sa herci tešili na nakrúcanie. Skôr si často kladiem otázku, aké úžasné filmy by mohli Juraj Jakubisko, Dušan Hanák, Janko Fajnor a iní natočiť, keby mohli tvoriť v slobodnom prostredí, bez sekery cenzúry nad hlavou. Ako mohli pozdvihnúť slovenskú kultúru a predstaviť ju svetu. Miesto toho ich podpriemerní zašliapavali do zeme. Lebo si mysleli, že ak títo géniovia budú odstavení, tak sa oni stanú najlepšími.

Spoliehal sa režisér aj na vašu intuíciu alebo mal presne daný scenár už vopred?

Jakubisko, tak ako Vláčil, mal scenár nakreslený. V tom zmysle vedel, ako má každý záber vyzerať. Ale počas skúšok nás provokoval a nakoniec si vybral niektorú z variácií na danú tému, ktorú sme mu ponúkli. Občas sme sa tým bavili, ale niekedy to bola z jeho strany „pekná" manipulácia s našimi dušičkami.

Film vychádza na DVD po 40 rokoch. Je ešte aktuálny?

Slovenským filmárom ukáže, ako vyzerá profesionálny film s výnimočnou kamerou, logicky postaveným scenárom, hereckou prácou. Tí diváci, ktorí radi rozmýšľajú, sa budú tešiť z niekoľkých dokonalých dejových plánov, ktoré sa pomaly vo filme odkrývajú - od snahy nájsť si pre seba kúsok slobody za železnou oponou až po skutočné vlastenectvo.

Dáša Čiripová

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 7. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 8. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 9. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 10. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 1. Počúvali ste na cestách kazety v aute? Vieme, kto za tým stál
 2. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 3. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 4. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 7. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 8. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 9. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 061
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 8 674
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 397
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 348
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 4 799
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 649
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 640
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 211
 9. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 2 875
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 815
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

Záznamy podľa prokuratúry potvrdzujú snahy ovplyvňovať najzávažnejšie kauzy.


a 2 ďalší 7 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Stretnutia, ktoré opisuje Gorila 2, sú víziou toho, čo by Ficov prípadný návrat znamenal pre Slovensko


5 h
Hmlovina Carina.

Je fascinujúce premýšľať o fyzikálnom prelome.


8 h

Neprehliadnite tiež

Kate Siegel v horore Hypnotic.

Pozrite si prehľad noviniek.


12 h
Na snímke sviečky počas sviečkovej vigílie za zosnulú kameramanku Halynu Hutchinsovú.

Vyšetrovanie sa zameralo na špecialistu a asistenta režiséra.


TASR 13 h
Andrej Drbohlav, terapeut a odborník na sériových a masových vrahov. Na konte má viacero knižných bestsellerov o tejto problematike.

Andrej Drbohlav hovorí, prečo mnohých vrahov nikdy nechytia.


14 h
James Michael Tyler.

Americký herec s rakovinou bojoval tri roky.


TASR 16 h

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Život a dielo Františka Hermana
 2. Monika Nagyova: Luník IX. Myslela som si, že som naň pripravená, ale nebola som.
 3. Viera Polakovičová: Hviezda kontratenorového neba Jakub Józef Orliński po prvýkrát v Bratislave
 4. Marek Kendera: Príbeh Alvina Straighta, David Lynch
 5. Samuel Ivančák: Bezodný archív RTVS a jeho poklady: Marián Varga
 6. Viera Polakovičová: Fascinujúca Messa da Requiem Giuseppe Verdiho v Redute
 7. Zuzana Pavlisová: Putovanie dejinami Spiša
 8. Roman Kebísek: Avantgardista Malevič a suprematické porcelánové súpravy z 20. rokov 20. storočia
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 164
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 191
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 708
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 596
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 971
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 669
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 198
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 870
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu