BRATISLAVA. Festival je vždy o dobrom výbere filmov. A, samozrejme, o osobnostiach. Prestížne svetové festivaly ako Cannes, Benátky alebo pre nás porovnateľnejšie Karlove Vary, si tých hviezd a premiér môžu, ale aj musia „dovoliť" viac.
Jedenásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorý sa práve skončil, sa však týmto sme-
rom neuberal. Napriek tomu sa posunul ďalej.
Neopakovateľný duch
Premietlo sa 175 snímok, číslo nie malé, veď toľko vynikajúcich filmov sa vo svete za rok ani nenakrúti. To nás opäť vracia k výberu filmov a k faktu, že pokiaľ je festivalmladý a rozvíja sa (aj finančne), nie je najdôležitejšie doviezť čo najviac filmov, za ktorými stoja zvučné mená. Masterpieces sa aj tak dostanú do distribúcie. Oveľa dôležitejšie je vytvoriť neopakovateľného ducha festivalu. Čosi svojské, čo v ľuďoch ostáva, rezonuje a čo ich na festival znovu pritiahne.
Organizátori stavili na nového umeleckého riaditeľa, a na „duchu" MFF Bratislava sa to rozhodne prejavilo. Matthieu Darras sa nebál využiť svoje skúsenosti z festivalov v Cannes či Albe. S nadhľadom uviedol do praxe svoju víziu a súčasne rešpektoval názory poradcov. Nebál sa popresúvať financie novým smerom, pretože odmietal princíp, podľa ktorého sú pre festival najdôležitejšie.
Zmeny programu prospeli
Festival v Karlových Varoch je o 33 ročníkov starší, ale pretože komercia je predovšetkým o biznise, ešte stále sa viac sústreďuje na premietanie kvalitných, nekomerčných filmov a na domácu produkciu. Jeho reputácia však aj tak, či aj preto, z roka na rok stúpa.
V tomto smere Matthieu Darras posunul bratislavský festival vpred. Zostavil ucelený, príťažlivý program, v ktorom dal veľký priestor slovenským filmom. Vytiahol do popredia dva momenty, pre ktoré by festival mohol byť viac navštevovaný.
Mladé talenty poslal do súťaže prvých a druhých hraných filmov a spustil súťaž dokumentárnych a krátkych filmov. Na festivaloch vo svete sa až tak nepremietajú, pritom tie naše sú na nich často oceňované.
A napokon - urobil veľa ako hostiteľ. Komunikoval s pozvanými osobnosťami festivalu, ale hlavne s radovými návštevníkmi. Uvádzal takmer každý film, bol všade, no nikdy príliš v popredí. Aj tak sa rodí neopakova-
teľná, jedinečná atmosféra.
Víťazi MFF Bratislava 2009
Grand Prix za najlepší film
A Boh odišiel, Belgicko, réžia: Philippe Van Leeuw
Najlepší režisér
Kamen Kalev
Hrať svoju hru, Bulharsko
Najlepšia herečka
Ruth Nirere
A Boh odišiel
Najlepší herec ex-aequo
Christo Christov,Hrať svoju hru
Harold Torres,Uviaznutí,Mexiko
Zvláštne uznanie
Uviaznutí
réžia: Rigoberto Perezcado
Cena Ekumenickej poroty
Hrať svoju hru
Cena FIPRESCI
Uviaznutí
Cena Študentskej poroty
Šepot vo vetre, Irak
réžia: ShahramAlidi
Najlepší dokumentárny film
Petícia, Čína
réžia: Zhao Liang
Rita, Taliansko
réžia: Fabio Grassadonia a Antonio Piazza
Cena za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii
Juraj Herz
Autor: Ada Jung