James Bond, Star Wars i ľudové výjavy. Ornamenty aj fotografická presnosť vyšívaných kuchynských násteniek. Tomu dal priestor medzinárodný projekt Pertu.
BRATISLAVA. „Ja dobrého muža mám, len vtedy pije, keď mu dám," vraví žena so džbánom v ruke na jednej výšivke, umeleckej výpovedi Kláry Bočkayovej.
Z druhej miestnosti jej odpovedá vyšitý Elvis Presley - „Love me tender," volá z diela Zsófie Pittmannovej. Vyšívané kuchynské nástenky. Kto by si myslel, že také niečo Galéria mesta Bratislavy vystavovať nemôže, sa mýlil.
Slovenku Kláru Bočkayovú a Zsófiu Pittmannovú z Maďarska v jednom galerijnom priestore spojil okrem techniky aj projekt Pertu. Už osem rokov sa snaží hľadať a predstavovať analógiu slovenského a maďarského výtvarného umenia, všíma si použitie rovnakého umeleckého média.
Tento rok projekt na výstave Pertu No. 8 prvýkrát spojil dve ženy. Obe sa prihovárajú výšivkou, no nechcú ňou dekorovať interiér, nejde im ani o remeselnú dokonalosť. Za ich stehmi, niťou sa ukrýva viac.
Bočkayová pracuje s výšivkami už od 70. rokov. Na rozdiel od Zsófie Pittmannovej si hľadá námety doma, na Slovensku, v ľudových výjavoch, ktoré originálnym spôsobom premieňa. Všíma si úlohu i postavenie ženy (žena varí, napája muža) či Slovákov a ich náturu (Ja som pyšný, že som Slovák).
Zsófia Pittmann zas námetmi siaha aj do komerčného sveta, sveta šoubiznisu. Vybraných hrdinov „kopírovala", vyšívala presne podľa fotografií. Na jej výšivkovej nástenke tak našli miesto James Bond, Superman aj ET túžiaci po domove.
Techniku nekombinuje s akrylom ako Bočkayová, ale jej výšivky zachovávajú čistú farebnosť - modrú, červenú.
Čo všetko sa dá povedať stehmi, možno v Mirbachovom paláci zistiť ešte do nedele.