
Typické foto – slzy v očiach víťazky: Len máloktoré dievča to zvládne bez nich – sú dôsledkom úľavy, únavy aj radosti. Na fotografii Miss 2000 Janka Horečná. Dnes sa venuje modelingu len príležitostne, pracuje totiž v súkromnej firme. FOTO – ARCHÍV, ĽUBOŠ PILC, PAVOL MAJER
se Silvie Lakatošovej 12,82 percenta populácie, sledovanosť Miss 2001 agentúry Forza a Oklamčák Production bola vlani 46,5 percenta a podiel na trhu 60,8 percenta. Svetové finále súťaží vidí potom dva a pol miliardy ľudí planéty.
Psychologička Eva Hanáková to vysvetľuje jednoducho: „Muži si radi pozrú pekné ženy, ženy zase baví porovnávať a pozerať sa na krásne šaty. Je to zmes všetkého, čo zaujme priemerného diváka. Navyše mnohí ľudia berú takúto súťaž vážne a tým, že ide v televízii, evokuje v nich predstavu, že ide o oficiálnu prezentáciu ideálu krásy.“
Na Slovensku ten ideál spochybňuje len skutočnosť, že máme až dve súťaže krásy, pričom boli aj roky, keď sme ich mali tri.
Miss – dobrý biznis
Niekdajší prezident federálnej Miss Miloš Zapletal o súťaži hovorí: „Je to obchod ako každý iný.“
Nikto však nemieni zverejniť, koľko peňazí do takého projektu ide a koľko sa vráti. Manažér Gajo Kuruc z agentúry Forza, ktorá organizuje Miss roka to označuje za normálne obchodné tajomstvo, ale priznáva, že ide o vysokorozpočtový projekt o rádovo osemcifernom čísle. Organizátorka Miss Universe SR Silvia Lakatošová je pri zmienke o peniazoch vyhýbavá: „Zárobok závisí od šikovnosti organizátora – koľko peňazí zoženiete, ako to celé vymyslíte, aký bude program, čo do toho investujete.“
Skutočnosť, že do tohto typu programu sa sponzori ponúkajú skôr sami, nikto nepotvrdzuje, ale ani nevyvracia. To, kto bude sponzorom programu, sa totiž vie dlho pred samotnými prípravnými prácami. Pri kvalitne zorganizovaných akciách sú sponzori dokonca známi aj rok dopredu.
Kuruc hovorí, že už dnes sú predbežne dohodnutí s generálnymi reklamnými partnermi na Miss 2003, ktorá bude o rok, s niektorými aj na Miss 2004: „Pre sponzora ide v našom prípade o lukratívny reklamný priestor, preto je to vždy tak. A vždy sa dohodujeme s takými, čo ponúkajú kvalitu. Je to symbióza.“
Lakatošová na otázku, či už rokovala s budúcoročnými sponzormi, reaguje: „Hovoriť o sponzoroch na budúci rok je predčasné.“
Čo z toho majú dievčatá
Súťažiace sa na spoluprácu s usporiadajúcou agentúrou zaväzujú ešte pred samotným finále. Celý nasledujúci rok sú jej k dispozícii ako spoločnosť na recepcie, rauty a večierky. Ak získajú nejakú prácu, agentúra inkasuje percentá zo zárobku – a to aj vtedy, ak im ju nezoženie sama. Naopak, aj v prípade, že žiadnu prácu nezískajú, dostáva víťazka Lakatošovej súťaže stotisíc korún a víťazka agentúr Forza a Oklamčák Production zmluvu na milión korún.
Lakatošová: „Stotisíc dostane hneď, potom reprezentuje agentúru.“
Kuruc: „Mesačne jej odchádza na účet jedna dvanástina z garantovanej sumy, teda čosi vyše 83-tisíc korún, a ona je potom nasledujúci rok k dispozícii na reprezentačnú akciu alebo na prácu, ktorú jej dohodneme. Ide najmä o promo akcie vyplývajúce zo vzťahu k vlastnej agentúre a reklamným partnerom. Nikde inde by dievča v jej veku toľko nezarobilo.“
Kuruc má pravdu. Ak sa miss neuchytí, je osemdesiattritisíc mesačne pre osemnásť-, devätnásťročné dievča kopa peňazí. Problém môže nastať vtedy, ak má miss úspech a získa nejakú z lukratívnych zmlúv, napríklad na reprezentáciu výrobku veľkej módnej či kozmetickej firmy. Tam už sa točia státisíce a viac a podľa niektorých zmlúv by konkrétne dievča nemuselo dostať nič alebo len percentá. „V takom prípade by sme sa určite dohodli,“ konštatuje Kuruc.
Pravdou zostáva, že zatiaľ sa žiadna zo slovenských miss na agentúry nesťažovala – hoci zatiaľ ani zákazku podobného typu nedostala. V Čechách sa z podobného dôvodu rozišla v zlom s agentúrou Miloša Zapletala Miss 1998 Kateřina Stočesová, z čoho bol celonárodný škandál, dobre živený bulvárom.
Ovplyvňujú porotu?
Čo sa týka zákulisia súťaží o miss, sprevádzajú ho škandály najmä vo svete. Pred pár dňami sa prevalilo, že Miss Alicante sa stala investigatívna novinárka, ktorá skrytou kamerou nakrútila podplácanie poroty vo svoj prospech. V podzemí garáží odovzdala predsedníčke poroty, ktorá sa mala o zisk podeliť s ostatnými porotcami, 27-tisíc eur a následne novinárku korunovali ako víťazku.
Na Slovensku sa reči o ovplyvňovaní poroty medializovali v prípade Queen Of Slovakia ‘97 organizátora Petra Steinhübela. Podľa vtedajších členiek poroty, českých módnych redaktoriek Anastázie Kudrnovej a Jarky Rytychovej loboval za jednu z finalistiek vtedajší predseda poroty Vlastimil Vicen. Údajne protežovaná dievčina nakoniec získala korunku a novinárky opustili SR ešte pred oficiálnym vyhlásením výsledkov.
Podľa našich informácií mohla byť v tom istom roku ovplyvňovaná aj porota niekdajšej Oklamčákovej miss. Finalistky vtedy hovorili o troch či štyroch dievčatách, ktoré bolo vídať v spoločnosti porotcov na obedoch, večeriach či v kaviarňach a všetky sa nakoniec dostali do najužšieho výberu šiestich najkrajších Sloveniek. Tieto reči sa však šírili najmä medzi neúspešnými dievčatami, oficiálne to nik nepotvrdil.
Prezident českej súťaže Miloš Zapletal hovorí: „Mojou zásadou je nechať sa čo najviac prejaviť porotcov. Nemalo by to však byť nekontrolovateľné. V jednom ročníku si každý porotca hodnotil halabala ktorúkoľvek dievčinu a matematický priemer zabezpečil víťazstvo priemerného dievčaťa, ktoré najmenej zaujalo a najmenej prekážalo. Preto odvtedy apelujem, aby sa porotcovia čo najskôr dohodli na favoritkách a outsideroch. Potom sa už dohadujú o dievčatách, ktoré určite nie sú priemerné. V zásade sa teda dá povedať, že porotu ovplyvňujem.“
Takýto prístup sa však vraj na Slovensku neuplatňuje. Absolútne ho vylučujú Kuruc aj Lakatošová.
Čo hovoria dievčatá
Hoci sa po každej voľbe miss hovorí o rivalite medzi finalistkami či o tom, ako si nachádzajú v topánkach špendlíky alebo poškodené šaty, skutočnosť je oveľa prozaickejšia. Na nič podobné tam totiž nie je čas. Bývalé a súčasné finalistky môžu porovnávať skôr starostlivosť o dievčatá.
Pred pár rokmi dostali tie z Miss Slovenskej republiky šaty a topánky len pár hodín pred prenosom a obliekali sa za plentou, dnes majú vlastné šatne, šaty a topánky na mieru a o každú sa starajú aj traja ľudia – vizážista, vlasový profesionál a kostymér či štylista. Jedna z finalistiek niekdajšej Miss SR si pamätá, ako ich nalíčili na večerný priamy prenos už o desiatej hodine ráno a večer im mejkap len upravovali.
Úspech – to je Christová
Zrejme najúspešnejšou a najviditeľnejšou slovenskou miss je ešte aj dnes Ivana Christová. Titul Miss Českej a Slovenskej republiky získala v roku 1989. Hoci ju české obecenstvo vtedy vypískalo, išlo skôr o prejav nacionalizmu. V ČR je teraz označovaná za najzaujímavejšiu miss novodobej histórie tejto súťaže.
Smutné preto je, že práve ona nemá na úradujúci rok miss tie najlepšie spomienky. Česká agentúra sa o ňu po voľbe nielenže nestarala, ale ani nenaplnila zmluvu a neposlala ju na žiadnu zo svetových súťaží. Na Miss Maja sa dostala za vlastné peniaze a nakoniec tam uspela – bola prvá.
Paradoxne dnes uvažuje o presťahovaní sa do Prahy. Hovorí, že Slovensko jej nesvedčí aj preto, že je tu všadeprítomná veľká závisť.
Nehovorí do vetra – keď si kúpila malý dom, prepierali ju vo všetkých bulvárnejších médiách, keď sa uchádzala o prestížnu kampaň, začali sa šíriť reči o jej údajnom neviazanom spôsobe života, a keď si kúpila nové auto, o pár dní jej ho ukradli.
Mimochodom: Christová si na seba skutočne zarobila sama. Ako československá miss získala okrem zájazdu a svadobných šiat len šijací stroj.
Pracuje ako modelka, presadila sa najmä v ČR, kde je veľmi žiadaná. Spolu s Verešovou je najvyhľadávanejšou miss módnych a spoločenských periodík.
Miss 1998 teraz zažíva veľký rozlet, po chvíľke podnikania s priateľom sa vrátila k modelingu a veľmi sa jej darí. Pracuje najmä na kampaniach a v Miláne.
Kariére modelky sa venovala len rok, potom začala pracovať v agentúre Forza, dnes je tam šéfkou produkcie.
V roku 1998 získala titul Miss Photogenic na svetovom finále súťaže Miss Universe. Po tomto víťazstve nastal jej veľký boom, ako modelka pracovala aj v New Yorku, dnes robí najmä v Paríži a v Nemecku.
Andrea Verešová, rok 1999Na súťaži Miss World sa dostala až do finále. Patrí medzi naše najúspešnejšie miss. Pred modelingom uprednostňuje štúdium práva na Karlovej univerzite v Prahe, robí len väčšie projekty. Tento rok sa dostala do úzkeho finále o tvár Wonderbra.
Silvia Lakatošová, rok 1993Po víťazstve s modelingom skončila, predtým pracovala najmä v Miláne. Bola štvrtá na Miss Universe v roku 1994. Študovala manažment na vysokej škole. Má vlastnú agentúru, ktorá zorganizovala štyri súťaže krásy.
Ivana Christová, rok 1988Je považovaná aj za najúspešnejšiu slovenskú miss v histórii a okrem tváre sa u nej cení aj osobnosť. Ako jediná si odskúšala v reále nielen lesk, ale aj rub slávy modelky. Na samom vrchole spoznala v Paríži Francúza Daniela Ubauda, ktorý jej po pár mesiacoch na Slovensku zanechal dcérku a dlhy. Nešlo totiž o úspešného podnikateľa, ale o podvodníka. Pracovala v Rakúsku, New Yorku aj v Paríži, je vyhľadávaná najmä v zahraničí a susedných Čechách. Pokúsila sa aj o hereckú a spevácku kariéru.