Výstavu svetoznámeho krajinára Ansela Adamsa v Bratislave predĺžili. Umelec na nej dokazuje, že aj čiernobiele fotografie môžu mať farbu.
BRATISLAVA. „Keď vidím dobrú fotografiu, počujem hudbu," povedal pre časopis Times v roku 1979 legendárny americký fotograf Ansel Adams.
Či už vám pri prehliadke súboru šesťdesiatich fotografií v Galérii mesta Bratislavy bude v ušiach znieť jemná melódia, alebo šum stromov z Yosemitského národného parku, ktorý miloval, o dobrej fotografii pochybovať určite nebudete.
Prežijete prechádzku prírodou amerického západu v čase, keď ju ešte masovo nevyhľadávali a nezmenili turisti.
Vystavené ručne tlačené diela z rokov 1921 až 1968 vybral na sklonku života sám umelec. Chcel, aby práve táto kolekcia obchádzala múzeá a galérie.
Na Slovensko sa dostala prvýkrát až v rámci tohtoročného Mesiaca fotografie. Pôvodne sa mala výstava už skončiť, no pre veľký záujem ju predĺžili až do 10. januára.
Z hudobníka fotograf
Klasik, priekopník, krajinár, škola čiernobielej fotografie či jednoducho legenda. Tak zvyknú označovať Ansela Adamsa (1902 - 1984) a jeho diela. Hoci sa s čiernou komorou zoznámil už v pätnástich, profesionálnym fotografom sa stal náhodou. Bol hudobníkom, ktorý jedného dňa uvidel Yosemitský národný park. Naplno sa začal fotografovaniu venovať v roku 1927 a práve tento park sa stal jeho domovom a celoživotnou inšpiráciou.
Krajina dominuje nielen vo vystavenom priereze Adamsovej tvorby, ale aj v celom živote umelca. Bola preňho symbolom slobody. Už keď mal sedemnásť, stal sa členom Sierra Clubu, skupiny, ktorá ochraňovala svetové prírodné bohatstvo.
„Jedinou trvalou vecou sa zdá byť príroda," povedal Adams počas druhej svetovej vojny, v ktorej učil vojakov.
Farbu nepotreboval, nahrádzal ju pestrosťou čiernobielych tónov. Hory, magické piesočné duny, detaily prírody, mesiac či morský príliv. Jeho fotografie predbehli čas, predbehli softvér. V jeho časoch totiž boli série fotografií s jednou výpoveďou niečím úplne novým.
Povestné boli aj umelcove návraty do krajiny. Musíte tu žiť dlho, aby ste dokázali vo fotografii odzrkadliť skúsenosť z tohto miesta, hovorieval Ansel Adams.
Pri pohľade na jeho zvečnenia národných parkov pochopíte, že sa nemýlil a okrem hudby budete počuť aj slová zanieteného krajinára: „Umenie je potvrdením života."