Charizmatická rómska speváčka Ida Kelarová sa pustila do experimentu. Výsledkom odvážneho kroku je výnimočný džezový album Aven Bachtale.
KOŠICE. Pred sviatkami zbalila Ida Kelarová zopár kópií svojho džezového albumu Aven Bachtale a so svojou „jazz famelijou“ sa vybrala na šnúru po Nemecku, Slovensku a Česku. V piatok večer fascinovala v kultúrnej fabrike Tabačka Košičanov.
Kto hľadá, nájde!
Swing, samba, bossanova, klasický džez a latino, neskrotne veselé i nekonečne smutné pesničky, chvíľami vám čosi pripomenie Buena Vista Social Club...
Čerta starého! Ida Kelarová a jej česko-slovenská kapela je absolútne jedinečná. A nielen v stredoeurópskom priestore.
„Na spojenie cigánskej muziky s džezom nestačí len odvaha. Treba mať aj šťastie. A mne sa podarilo dať dokopy skvelých, prevažne rómskych inštrumentalistov, pre ktorých je džez srdcovou záležitosťou. Kto hľadá, občas aj nájde,“ usmieva sa veľký kus ženy s dušou dieťaťa.
Gitarista, skvelý vokalista a dvorný skladateľ, partner speváčky Desiderius Dužda skladá pre Idu na mieru. Klávesista Ondrej Krajňák a kontrabasista Tomáš Kaštan Baroš študovali džez na Berklee College of Music v Bostone. Jediný „gádžo“ v partii, bubeník Marián Ševčík, získal vlani na Slovensku ocenenie Jazzman roka. „Rodinu“ dokonale dopĺňajú huslista Roman Jánoška, trubkár Július Ďuso Baroš a perkusionista Yonathan Bar Rashi z Izraela.
Buďte šťastní
Aven Bachtale v slovenčine znamená: Buďte šťastní! A poslucháči naozaj odchádzajú z koncertu naplnení tým čoraz vzácnejším pocitom. Azda preto, že osobnosť rómskej kultúry dokáže so svojou „jazz famelijou“ bez zvyšku rozdať svoje veľké srdce. „Všetko v živote sa snažím robiť naplno,“ hovorí Ida. „Po každom koncerte potrebujem chvíľu na vydýchanie, musím sa spamätať, upokojiť. Hoci je to čoraz ťažšie, pocit šťastia mi v tom pomáha. Dnes som ho opäť prežívala. Dúfam, že nie sama...“
Zázraky sa nekonajú
Ida prešla v muzike všetkým. Od štúdia na Konzervatóriu Leoša Janáčka v Brne a klasiky cez ortodoxný rómsky folklór a folk až po rock. „Už pár rokov ma to ťahalo k džezu. Uvedomila som si, že cigánska hudba obsahuje veľa džezových prvkov – harmónie a disharmónie, improvizáciu, rytmus, no predovšetkým dušu. Skúsili sme to prepojiť. A mám pocit, že aj keď som do toho išla s malou dušičkou, akýmsi zázrakom nám to vyšlo...“
Zázraky sa nekonajú. Album i koncert sú logickým vyústením snahy večne nespokojnej duše Idy Kelarovej a jej priateľov.
A ja viem, čo by som rád našiel pod stromčekom.