BRATISLAVA. Už tabuľa visiaca na Mirbachovom paláci s nápisom prepáčte - elnézést predznamenáva, že v Galérii mesta Bratislavy je nová výstava.
Ak ste z jej štvrtkovej vernisáže odišli pofŕkaní bahnom, prípadne, ak ste mali pocit, že prízemie galérie sa zmenilo na vysielanie po 22. hodine, tak potom naozaj - prepáčte. Z projektu Ilony Németh, Martina Piačeka a ich maďarského hosťa Jánosa Sugára počuť aj maďarské ospravedlnenie.
Skupinovú výstavu, ktorej leitmotívom sú vzťahy a tolerancia, paradoxne otvorila bitka. Polonahé ženy uprostred galerijnej miestnosti bahnom a fackami nešetrili. Kto očakával vyvrcholenie či víťaza bahnovej vojny, bol sklamaný. Po zápase ostal len špinavý ring a fŕkance blata na bielych stenách. Autorka performance Ilona Németh s úsmevom dodala, že dúfa, že upratovačka dielo nezničí, teda presnejšie nevyčistí.
„Ilona si vybrala veľmi zaujímavú vec, vzájomné okydávanie bahnom," hovorí kurátorka výstavy Katarína Kišová. „Do bahna sa totiž stále viac a viac zabárame a neuvedomujeme si, že je to zbytočné, musí zvíťaziť múdrosť a vzájomnosť."
Známa umelkyňa dodáva, že výstavou nechcela prezentovať seba. „Preto som sa rozhodla, že nebudem robiť samostatnú výstavu, ale skupinový projekt," hovorí Németh, ktorá sa slovensko-maďarskou otázkou zaoberá už dlhšie. „Myslela som, že po roku 1989 sa k tomu nebudem vracať, no vidím, že musím."
Kurátorka a Ilona tak k projektu v Galérii mesta Bratislavy pribrali aj Martina Piačeka. Slovensko-maďarská problematika sa ho priamo dotýka, za manželku má maďarskú výtvarníčku, s ktorou žijú v Rajke.
Piaček tvrdí, že svojou inštaláciou chcel spojiť dva symboly - dom a šibenicu. Vychádzal z kresby. Pri rozrezaní trámov domu vznikajú proti sebe postavené šibenice, a práve tie postavil do Mirbachovho paláca.
K šibeniciam a bahnu patrí aj ospravedlnenie. „Chceli sme, aby aj na Slovensku zaznelo slovo prepáčte v slovenčine i maďarčine," vysvetľuje kurátorka pozvanie Jánosa Sugára k výstavnému projektu. Ospravedlnenie znie v minimalistickom diele maďarského umelca a jeho nápisu prepáčte - elnézést. Sugár ho vždy upraví do jazyka podľa krajiny, kde je práve umiestnené. Diváci v Maďarsku si už prepáč, hoci možno len prečítaním nápisu, priznať museli, teraz je rad na nás.
Výstava s nánosom bahna v Galérii mesta Bratislavy potrvá do konca januára. Kto chce, môže do týchto priestorov prísť a s tvorcami projektov aj podebatovať. Stretnutie s nimi je naplánované na 13. januára.