Zmeravené emócie na ich tvárach pôsobia hypnotizujúco. Nečudo, že malé deti bývajú z drevených bábok vydesené. Bývala som vydesená tiež, preto som si dokázala jedinečnú Anderleho zbierku vychutnať až teraz. Ale aj tak ma pri niektorých mrazilo. Hoci niektoré zasa rozosmejú.
Anderleovský rod má na Slovensku tradíciu v tvorbe marionetového divadla. Anton je už z tretej generácie, istý čas hral divadlo so svojím otcom, vyrezával a opravoval bábky. Za socializmu sa venoval zberateľstvu, vyhľadal a získal aj bábky z iných rodín. Súčasťou jeho zbierky sú aj divadelné dekorácie, rekvizity, archív dobových fotografií, historické a súčasné plagáty, rozsiahla knižnica. Vzácne sú bábky národov a kultúra Európy, Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. Za vyše 30 rokov zhromaždil Anton okolo tisíc bábok.
Rodinnú tradíciu opäť oživil po roku 1989, komunistický režim z iracionálnych dôvodov jeho tvorbe neprial. Zbierku Antona Anderleho videli ľudia na mnohých miestach vo svete. Na prelome storočí patrilo Anderleho divadlo medzi najznámejšie ľudové divadlá v Európe.
Na výstave S drôtom v hlave v Slovenskom národnom múzeu je vyše 300 bábok, je to doteraz najväčšia výstava zo zbierky. Máte dosť času pozrieť si gašparkov, démonické bábky, ale aj zvláštne, tzv. trikové bábky, výstava potrvá takmer do konca marca budúceho roku. Jej súčasťou sú aj víkendové divadelné predstavenia.
Autor: Ada Jung