SME

Kultúra 2009: Rok polovičnej pohody

Čo boli tie najdôležitejšie udalosti a osobnosti uplynulého roka.

(Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Bola polovica leta, ale nevyzeralo to tak. Vonku zúril vietor s dažďom a my sme sedeli v presscentre. "Práve spadla O2 aréna, je tam veľa zranených a možno aj mŕtvi," vykríklo s plačom nejaké dievča, ktoré vbehlo medzi novinárov. A pohodová atmosféra bola odrazu preč.

Médiá v lete, inak v tradičnej "uhorkovej" sezóne, venovali najviac pozornosti Pohode a Michaelovi Jacksonovi. Článok o nešťastí na trenčianskom letisku bol ešte čítanejším ako ten o smrti kráľa popu. Je to pochopiteľné, hoci Jackson mal miliónové publikum a na Pohode bolo "len" tridsaťpäťtisíc ľudí. Každý z nich mal rodinu a kamarátov, ktorí sa o nich báli.

Tím okolo Miša Kaščáka dlho rozmýšľal, čo s festivalom ďalej, nakoniec sa rozhodol pokračovať. Aj preto, že má istotu, že chybu spravil niekto iný než oni.

Pohoda sa teda vráti, Michael Jackson sa už vrátil. Zábery z posledných hodín jeho života, ktoré trávil skúšaním na comebackové turné boli zostrihané do filmu a tak na rozlúčku fanúšikom nechal odkaz, ako to ešte mohol roztočiť.

Na jeseň sme najviac žili oslavami revolúcie. V bratislavskej Umeleckej besede, kde sa to na Slovensku celé začalo, bola výstava dobových fotografií, v PKO sa konal Koncert pre všímavých, ktorý sa s pozvanými kapelami i celou atmosférou vlastne stal miniverziou Pohody.

Bol to zaujímavý rok, aj keď nebol úplne v pohode.

Oliver Rehák

Desať udalostí v kultúre

1. Smrť Michaela Jacksona

Keď sa tá správa 26. júna v ranných hodinách prvýkrát objavila, väčšina ľudí jej najskôr nechcela veriť. Michael Jackson mal päťdesiat rokov a bol v poslednej fáze príprav na sériu päťdesiatich comebackových koncertov v Londýne.

This Is It tour sa mala začať už o niekoľko dní a skončiť v marci 2010, nakoniec z nej však nič nebolo a Jackson sa do Staples Centre v Los Angeles, kde so svojimi spolupracovníkmi intenzívne v lete skúšal, vrátil v rakve. Za príčinu smrti sa považuje zlá kombinácia liekov, ktorú unavenému spevákovi trpiacemu nespavosťou predpísal jeho lekár.

V posledných rokoch života čelil Jackson obvineniam zo zneužívania detí, nikdy sa však nič oficiálne nedokázalo. Mal aj veľké dlhy, no jeho smrť sa okamžite stala zdrojom veľkých peňazí. Už po niekoľkých hodinách po jej oznámení obsadil prvých 15 priečok v rebríčku najpredávanejších albumov internetovej siete Amazon, astronomické sumy zarobil aj film zostrihaný zo záberov z posledných dní jeho života.

Bol hudobníkom, ktorý zásadne zmenil zvuk popu. Ani Elvis Presley a Beatles nepredali toľko albumov ako on.

Oliver Rehák

2. Nešťastie na Pohode

Domácou udalosťou roka bol náš najväčší hudobný festival. Tentoraz sa však na titulných stránkach a v televíznom spravodajstve neobjavovali správy o jeho rekordnej návštevnosti či o úspešných koncertoch, ale o tragédii, ktorá sa stala v podvečer posledného dňa.

Cez trenčianske letisko sa prehnala veterná smršť, pred ktorou meteorológovia varovali. Zvalila stan plný ľudí, ktorí tam prišli na koncert hiphopovej skupiny A.M.O. alebo sa len skryť pred zlým počasím. Na mieste zomrel mladík z Piešťan, desiatky ďalších utrpeli ťažké či ľahké zranenia.

Rozhovor s Michalom Kaščákom
Pohoda bude aj o rok

Festival okamžite ukončili, organizátori v spolupráci so záchrannými jednotkami, políciou a mestom evakuovali areál a tisícky návštevníkov sa dostali domov aj vďaka núdzovým vlakom a autobusom. Detailné príčiny tragédie sa ešte stále vyšetrujú, no na nemeckého majiteľa stanu je už podané trestné oznámenie.
Až v polovici jesene sa tím okolo Michala Kaščáka definitívne rozhodol, že festival bude ďalej pokračovať.

Oliver Rehák

3. Zatknutie Romana Polanského

Tridsať rokov sa svet hádal, či má ísť Roman Polanski do väzenia, alebo nie. Do akademickej debaty zasiahlo Švajčiarsko. V septembri na letisku v Zürichu známeho režiséra zatkla polícia a prekazila mu cestu na festival, kde si mal prevziať cenu za celoživotné dielo.

Duša umelca zvyčajne nebýva pokojná, ani Polanski ju nemal. Inak by nenakrútil drámy Nôž vo vode, Hnus, Čínsku štvrť alebo horor Rosemary má dieťatko. K jeho nepokoju však patrila ešte jedna obava navyše. V roku 1977 zneužil neplnoletú Američanku a odvtedy mu v USA hrozilo väzenie. Úspešne sa mu vyhýbal tým, že do Ameriky sa už nikdy nevrátil, neprišiel si ani po Oscara za film Pianista.

Švajčiarske médiá kritizovali postup polície, tvrdili, že ich krajina si spravila pred svetom hanbu a citovali pobúrené celebrity. Proti nim však stál názor, že za trestný čin musia trpieť všetci, bez ohľadu na minulosť či zásluhy. Polanski možno dostane len symbolický trest. Právnici dosiahli, aby ho prepustili na kauciu, na súd si počká na slobode.

Kristína Kúdelová

4. Dokončenie filmu o Jánošíkovi

Do súťaže o Oscara Slovensko poslalo film Nedodržaný sľub, drámu z druhej svetovej vojny. Najväčšie haló však bolo okolo filmu Jánošík. Úlohu režisérky prijala už dávnejšie Agnieszka Holland, slávna aj v Hollywoode. Na Slovensku zažila, že veľké meno ani veľa peňazí nestačí na to, aby režisér svoje dielo bez problémov dokončil.

Z Jánošíka mala spolu s dcérou Kasiou Adamikovou nakrútených 40 percent, keď sa v roku 2003 rozpočet vyčerpal. Až keď sa pridal poľský producent, mohla po šiestich rokoch pokračovať.

Recenzia filmu
Prečo Jánošík nepôjde na Oscary

Ohlasy kritiky napokon neboli nadšené a medzinárodné zloženie štábu primalo slovenskú filmovú akadémiu, aby Jánošíka vylúčila z domácaho boja o Oscara. V našich kinách film videlo už vyše 150-tisíc ľudí, čím sa stal tretím najnavštevovanejším vôbec.

Kristína Kúdelová

5. Bruselská mystifikácia Davida Černého

Bulharsko symbolizované tureckými záchodmi, Slovensko ako saláma zabalená v maďarskej trikolóre, Rakúsko ako zelená lúka s vežami jadrovej elektrárne. Každá z krajín Európskej únie sa za svoje vyobrazenie na obrovskej plastike Davida Černého, ktorú odhalili v januári v bruselskom sídle Rady Európy, mohla viac či menej uraziť. Aj Slovensko bolo medzi tými, čo protestovali, nakoniec sa uspokojilo s ospravedlnením podpredsedu českej vlády Alexandra Vondru.

Kauza Entrópa

Rozhovor s Davidom Černým

Vondra bol tiež obeťou grandióznej Černého mystifikácie, ktorý inštaláciu, plánovanú ako dielo umelcov zo všetkých štátov únie, v utajení vytvoril sám. Nakoniec Černého podržal. "Entropu považujeme za umenie, nič viac a nič menej. A umenie je sloboda."

Alexander Balogh

6. Zmeny v SND

Nie je ľahké šéfovať v Slovenskom národnom divadle. Silvia Hroncová sa stala generálnou riaditeľkou v júni 2006, no pod jej vedením sa príliš často striedali šéfovia súborov, až nakoniec odišla sama. Stalo sa tak hneď na začiatku jubilejnej 90. sezóny.

Najskôr dal výpoveď šéf Opery Pavol Smolík, pridal sa jeho tím a aj riaditeľ Činohry Štefan Bučko. Minister kultúry Marek Maďarič si generálnu riaditeľku pozval a dohodli sa na jej odchode. Vedením divadla poveril Smolíka.

Rozhovor so Silviou Hroncovou

Rozhovor s Pavlom Smolíkom

Na prvom konkurze na nového generálneho riaditeľa 11. decembra sa plánovalo zúčastniť sedem kandidátov. V poslednej chvíli Smolík odstúpil, ale nadpolovičný počet hlasov komisie nezískal nik zo zvyšných uchádzačov. O ďalšom postupe zatiaľ minister nerozhodol.

Oliver Rehák

7. Milión a osem Oscarov Indovi z chatrče

Kto by nedoprial chudobnému Indovi, aby sa stal milionárom? Anglický režisér Danny Boyle, preslávený filmom Transpotting, tiež veril, že je také niečo možné, a aspoň o tom nakrútil film. Milionára z chatrče.

O tom filme bolo počuť hneď začiatkom roka, pretože získal Zlatý glóbus, desať nominácií na Oscara a potom aj osem Oscarov. Príbeh o inteligentnom chlapcovi z najchudobnejšej sociálne vrstvy, o jeho zaslúženom šťastí v televíznej súťaži, korupcii v indickej spoločnosti, násilí aj láske Boyle nakrútil zručne, vzrušujúco, opatrne vyvažoval drámu rozprávkou.

Naša recenzia filmu

V nadšení, ktoré film vyvolal, trochu zanikal hlas oponentov. Patrila medzi nich aj indická spisovateľka Arundhati Roy, ktorá rozvíjala debatu o zneužití ľudskej bolesti.

Kristína Kúdelová

8. Koncert U2 na YouTube

V rámci svetového turné k najnovšiemu albumu sa írska štvorica zastavila aj v americkej Pasadene. Koncert na miestnom bejzbalovom štadióne bol vypredaný, podobne ako mnohé ďalšie, a tak sa kapela v spolupráci s populárnym internetovým serverom YouTube rozhodla pre ambiciózny krok.

Nebol to historicky prvý priamy prenos na webe, aj U2 si to už v minulosti otestovali, no teraz bol koncert asi najsledovanejší. V debatách sa rozoberalo rozhodnutie sprístupniť online prenos iba do vybraných krajín, no keďže ide o jednu z najpopulárnejších rockových kapiel, hrozilo, že servery nezvládnu očakávaný záujem. Záznam z večera si dnes môže pozrieť hocikto.

Partia okolo speváka Bona mala ešte jedno nekaždodenné vystúpenie - na oslavách pádu Berlínskeho múru, priamo v centre mesta.

Oliver Rehák

9. Ďalšia nečakaná Nobelova cena

muller2.jpgAj tentoraz výber laureáta Nobelovej ceny za literatúru prekvapil. Prozaička, poetka, esejistka a prekladateľka Herta Müllerová sa síce pohybovala medzi spomínanými kandidátmi, no väčšie šance sa dávali najmä izraelskému spisovateľovi Amosovi Ozovi.

V zdôvodnení rozhodnutia poroty sa hovorí, že autorka sa sústreďuje na poetickosť a otvorenosť prózy a "opisuje pocity odcudzenia". Ich pôvod možno hľadať najmä v dramatickom živote 56-ročnej rumunskej spisovateľky, ktorá po dlhoročnom vzdorovaní nátlaku obávanej tajnej polície Securitate v roku 1987 emigrovala do Nemecka

Hoci z jej tvorby na Slovensku zatiaľ nič nevyšlo, milovníci po nemecky písanej literatúry zaregistrovali jej bratislavskú čítačku pred piatimi rokmi.

Alexander Balogh

10. Tatarka sa vracia k čitateľom

Bartolomej Slzička, študent v predvojnovom Paríži. Iný Bartolomej, s priezviskom Boleráz, komunistický spisovateľ, vyrovnávajúci sa so životným omylom. A do tretice tajomná Anabella, múza umeleckej bohémy.

To sú hrdinovia troch kníh Dominika Tatarku, ktorých vydanie patrí k domácim udalostiam roka. Kto by sa po páde komunistického režimu nazdal, že v normalizácii na dvadsať rokov umlčaný autor zostane aj v slobodnom dvadsaťročí najmä legendou, ktorej životný príbeh je známejší než dielo?

Dlh voči nášmu najvýznamnejšiemu disidentskému spisovateľovi je stále obrovský, no fakt, že Artforu sa podarilo vydať Prútené kreslá, Démona súhlasu a Pannu zázračnicu, je nádejným signálom toho, čo malo byť dávnou samozrejmosťou - Tatarkovho návratu do slovenskej literatúry.

Alexander Balogh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 096
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 826
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 793
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 070
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 448
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 257
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu