SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Kultúra 2009: Rok polovičnej pohody

Čo boli tie najdôležitejšie udalosti a osobnosti uplynulého roka.

(Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Bola polovica leta, ale nevyzeralo to tak. Vonku zúril vietor s dažďom a my sme sedeli v presscentre. "Práve spadla O2 aréna, je tam veľa zranených a možno aj mŕtvi," vykríklo s plačom nejaké dievča, ktoré vbehlo medzi novinárov. A pohodová atmosféra bola odrazu preč.

Médiá v lete, inak v tradičnej "uhorkovej" sezóne, venovali najviac pozornosti Pohode a Michaelovi Jacksonovi. Článok o nešťastí na trenčianskom letisku bol ešte čítanejším ako ten o smrti kráľa popu. Je to pochopiteľné, hoci Jackson mal miliónové publikum a na Pohode bolo "len" tridsaťpäťtisíc ľudí. Každý z nich mal rodinu a kamarátov, ktorí sa o nich báli.

Tím okolo Miša Kaščáka dlho rozmýšľal, čo s festivalom ďalej, nakoniec sa rozhodol pokračovať. Aj preto, že má istotu, že chybu spravil niekto iný než oni.

Pohoda sa teda vráti, Michael Jackson sa už vrátil. Zábery z posledných hodín jeho života, ktoré trávil skúšaním na comebackové turné boli zostrihané do filmu a tak na rozlúčku fanúšikom nechal odkaz, ako to ešte mohol roztočiť.

Na jeseň sme najviac žili oslavami revolúcie. V bratislavskej Umeleckej besede, kde sa to na Slovensku celé začalo, bola výstava dobových fotografií, v PKO sa konal Koncert pre všímavých, ktorý sa s pozvanými kapelami i celou atmosférou vlastne stal miniverziou Pohody.

Bol to zaujímavý rok, aj keď nebol úplne v pohode.

Oliver Rehák

Desať udalostí v kultúre

1. Smrť Michaela Jacksona

Keď sa tá správa 26. júna v ranných hodinách prvýkrát objavila, väčšina ľudí jej najskôr nechcela veriť. Michael Jackson mal päťdesiat rokov a bol v poslednej fáze príprav na sériu päťdesiatich comebackových koncertov v Londýne.

This Is It tour sa mala začať už o niekoľko dní a skončiť v marci 2010, nakoniec z nej však nič nebolo a Jackson sa do Staples Centre v Los Angeles, kde so svojimi spolupracovníkmi intenzívne v lete skúšal, vrátil v rakve. Za príčinu smrti sa považuje zlá kombinácia liekov, ktorú unavenému spevákovi trpiacemu nespavosťou predpísal jeho lekár.

V posledných rokoch života čelil Jackson obvineniam zo zneužívania detí, nikdy sa však nič oficiálne nedokázalo. Mal aj veľké dlhy, no jeho smrť sa okamžite stala zdrojom veľkých peňazí. Už po niekoľkých hodinách po jej oznámení obsadil prvých 15 priečok v rebríčku najpredávanejších albumov internetovej siete Amazon, astronomické sumy zarobil aj film zostrihaný zo záberov z posledných dní jeho života.

Bol hudobníkom, ktorý zásadne zmenil zvuk popu. Ani Elvis Presley a Beatles nepredali toľko albumov ako on.

Oliver Rehák

2. Nešťastie na Pohode

Domácou udalosťou roka bol náš najväčší hudobný festival. Tentoraz sa však na titulných stránkach a v televíznom spravodajstve neobjavovali správy o jeho rekordnej návštevnosti či o úspešných koncertoch, ale o tragédii, ktorá sa stala v podvečer posledného dňa.

Cez trenčianske letisko sa prehnala veterná smršť, pred ktorou meteorológovia varovali. Zvalila stan plný ľudí, ktorí tam prišli na koncert hiphopovej skupiny A.M.O. alebo sa len skryť pred zlým počasím. Na mieste zomrel mladík z Piešťan, desiatky ďalších utrpeli ťažké či ľahké zranenia.

Rozhovor s Michalom Kaščákom
Pohoda bude aj o rok

Festival okamžite ukončili, organizátori v spolupráci so záchrannými jednotkami, políciou a mestom evakuovali areál a tisícky návštevníkov sa dostali domov aj vďaka núdzovým vlakom a autobusom. Detailné príčiny tragédie sa ešte stále vyšetrujú, no na nemeckého majiteľa stanu je už podané trestné oznámenie.
Až v polovici jesene sa tím okolo Michala Kaščáka definitívne rozhodol, že festival bude ďalej pokračovať.

Oliver Rehák

3. Zatknutie Romana Polanského

Tridsať rokov sa svet hádal, či má ísť Roman Polanski do väzenia, alebo nie. Do akademickej debaty zasiahlo Švajčiarsko. V septembri na letisku v Zürichu známeho režiséra zatkla polícia a prekazila mu cestu na festival, kde si mal prevziať cenu za celoživotné dielo.

Duša umelca zvyčajne nebýva pokojná, ani Polanski ju nemal. Inak by nenakrútil drámy Nôž vo vode, Hnus, Čínsku štvrť alebo horor Rosemary má dieťatko. K jeho nepokoju však patrila ešte jedna obava navyše. V roku 1977 zneužil neplnoletú Američanku a odvtedy mu v USA hrozilo väzenie. Úspešne sa mu vyhýbal tým, že do Ameriky sa už nikdy nevrátil, neprišiel si ani po Oscara za film Pianista.

Švajčiarske médiá kritizovali postup polície, tvrdili, že ich krajina si spravila pred svetom hanbu a citovali pobúrené celebrity. Proti nim však stál názor, že za trestný čin musia trpieť všetci, bez ohľadu na minulosť či zásluhy. Polanski možno dostane len symbolický trest. Právnici dosiahli, aby ho prepustili na kauciu, na súd si počká na slobode.

Kristína Kúdelová

4. Dokončenie filmu o Jánošíkovi

Do súťaže o Oscara Slovensko poslalo film Nedodržaný sľub, drámu z druhej svetovej vojny. Najväčšie haló však bolo okolo filmu Jánošík. Úlohu režisérky prijala už dávnejšie Agnieszka Holland, slávna aj v Hollywoode. Na Slovensku zažila, že veľké meno ani veľa peňazí nestačí na to, aby režisér svoje dielo bez problémov dokončil.

Z Jánošíka mala spolu s dcérou Kasiou Adamikovou nakrútených 40 percent, keď sa v roku 2003 rozpočet vyčerpal. Až keď sa pridal poľský producent, mohla po šiestich rokoch pokračovať.

Recenzia filmu
Prečo Jánošík nepôjde na Oscary

Ohlasy kritiky napokon neboli nadšené a medzinárodné zloženie štábu primalo slovenskú filmovú akadémiu, aby Jánošíka vylúčila z domácaho boja o Oscara. V našich kinách film videlo už vyše 150-tisíc ľudí, čím sa stal tretím najnavštevovanejším vôbec.

Kristína Kúdelová

5. Bruselská mystifikácia Davida Černého

Bulharsko symbolizované tureckými záchodmi, Slovensko ako saláma zabalená v maďarskej trikolóre, Rakúsko ako zelená lúka s vežami jadrovej elektrárne. Každá z krajín Európskej únie sa za svoje vyobrazenie na obrovskej plastike Davida Černého, ktorú odhalili v januári v bruselskom sídle Rady Európy, mohla viac či menej uraziť. Aj Slovensko bolo medzi tými, čo protestovali, nakoniec sa uspokojilo s ospravedlnením podpredsedu českej vlády Alexandra Vondru.

Kauza Entrópa

Rozhovor s Davidom Černým

Vondra bol tiež obeťou grandióznej Černého mystifikácie, ktorý inštaláciu, plánovanú ako dielo umelcov zo všetkých štátov únie, v utajení vytvoril sám. Nakoniec Černého podržal. "Entropu považujeme za umenie, nič viac a nič menej. A umenie je sloboda."

Alexander Balogh

6. Zmeny v SND

Nie je ľahké šéfovať v Slovenskom národnom divadle. Silvia Hroncová sa stala generálnou riaditeľkou v júni 2006, no pod jej vedením sa príliš často striedali šéfovia súborov, až nakoniec odišla sama. Stalo sa tak hneď na začiatku jubilejnej 90. sezóny.

Najskôr dal výpoveď šéf Opery Pavol Smolík, pridal sa jeho tím a aj riaditeľ Činohry Štefan Bučko. Minister kultúry Marek Maďarič si generálnu riaditeľku pozval a dohodli sa na jej odchode. Vedením divadla poveril Smolíka.

Rozhovor so Silviou Hroncovou

Rozhovor s Pavlom Smolíkom

Na prvom konkurze na nového generálneho riaditeľa 11. decembra sa plánovalo zúčastniť sedem kandidátov. V poslednej chvíli Smolík odstúpil, ale nadpolovičný počet hlasov komisie nezískal nik zo zvyšných uchádzačov. O ďalšom postupe zatiaľ minister nerozhodol.

Oliver Rehák

7. Milión a osem Oscarov Indovi z chatrče

Kto by nedoprial chudobnému Indovi, aby sa stal milionárom? Anglický režisér Danny Boyle, preslávený filmom Transpotting, tiež veril, že je také niečo možné, a aspoň o tom nakrútil film. Milionára z chatrče.

O tom filme bolo počuť hneď začiatkom roka, pretože získal Zlatý glóbus, desať nominácií na Oscara a potom aj osem Oscarov. Príbeh o inteligentnom chlapcovi z najchudobnejšej sociálne vrstvy, o jeho zaslúženom šťastí v televíznej súťaži, korupcii v indickej spoločnosti, násilí aj láske Boyle nakrútil zručne, vzrušujúco, opatrne vyvažoval drámu rozprávkou.

Naša recenzia filmu

V nadšení, ktoré film vyvolal, trochu zanikal hlas oponentov. Patrila medzi nich aj indická spisovateľka Arundhati Roy, ktorá rozvíjala debatu o zneužití ľudskej bolesti.

Kristína Kúdelová

8. Koncert U2 na YouTube

V rámci svetového turné k najnovšiemu albumu sa írska štvorica zastavila aj v americkej Pasadene. Koncert na miestnom bejzbalovom štadióne bol vypredaný, podobne ako mnohé ďalšie, a tak sa kapela v spolupráci s populárnym internetovým serverom YouTube rozhodla pre ambiciózny krok.

Nebol to historicky prvý priamy prenos na webe, aj U2 si to už v minulosti otestovali, no teraz bol koncert asi najsledovanejší. V debatách sa rozoberalo rozhodnutie sprístupniť online prenos iba do vybraných krajín, no keďže ide o jednu z najpopulárnejších rockových kapiel, hrozilo, že servery nezvládnu očakávaný záujem. Záznam z večera si dnes môže pozrieť hocikto.

Partia okolo speváka Bona mala ešte jedno nekaždodenné vystúpenie - na oslavách pádu Berlínskeho múru, priamo v centre mesta.

Oliver Rehák

9. Ďalšia nečakaná Nobelova cena

muller2.jpgAj tentoraz výber laureáta Nobelovej ceny za literatúru prekvapil. Prozaička, poetka, esejistka a prekladateľka Herta Müllerová sa síce pohybovala medzi spomínanými kandidátmi, no väčšie šance sa dávali najmä izraelskému spisovateľovi Amosovi Ozovi.

V zdôvodnení rozhodnutia poroty sa hovorí, že autorka sa sústreďuje na poetickosť a otvorenosť prózy a "opisuje pocity odcudzenia". Ich pôvod možno hľadať najmä v dramatickom živote 56-ročnej rumunskej spisovateľky, ktorá po dlhoročnom vzdorovaní nátlaku obávanej tajnej polície Securitate v roku 1987 emigrovala do Nemecka

Hoci z jej tvorby na Slovensku zatiaľ nič nevyšlo, milovníci po nemecky písanej literatúry zaregistrovali jej bratislavskú čítačku pred piatimi rokmi.

Alexander Balogh

10. Tatarka sa vracia k čitateľom

Bartolomej Slzička, študent v predvojnovom Paríži. Iný Bartolomej, s priezviskom Boleráz, komunistický spisovateľ, vyrovnávajúci sa so životným omylom. A do tretice tajomná Anabella, múza umeleckej bohémy.

To sú hrdinovia troch kníh Dominika Tatarku, ktorých vydanie patrí k domácim udalostiam roka. Kto by sa po páde komunistického režimu nazdal, že v normalizácii na dvadsať rokov umlčaný autor zostane aj v slobodnom dvadsaťročí najmä legendou, ktorej životný príbeh je známejší než dielo?

Dlh voči nášmu najvýznamnejšiemu disidentskému spisovateľovi je stále obrovský, no fakt, že Artforu sa podarilo vydať Prútené kreslá, Démona súhlasu a Pannu zázračnicu, je nádejným signálom toho, čo malo byť dávnou samozrejmosťou - Tatarkovho návratu do slovenskej literatúry.

Alexander Balogh

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 091
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 981
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 052
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 13 625
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 676
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 929
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 474
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 462
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 678
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 413
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Najdôležitejšie udalosti roka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1 312 nových prípadov koronavírusu (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.
Polícia bude naďalej kontrolovať dodržiavanie opatrení.
Dnes píše Nataša Holinová

Sme jednotky. A nuly

Pri tlačovkách nepretržite schytáva občan, ktorý by milerád zabojoval proti šíreniu hnusoby.

Nataša Holinová
V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.
Cynická obluda

Kotleba môže všetko

Keď sa novinári pýtali polície, ako budú riešiť porušenie nariadení Kotlebom, odpoveď bola, že nijako.