SME

Lepší rozčúlený čitateľ než žiadny

Autor bestselleru Da Vinciho kód Dan Brown o náboženstve, predsudkoch, o priaznivcoch aj kritikoch.

Dan Brown (45) začal písať už na strednej škole. Jeho prvé knihy Digitálna pevnosť, Anjeli a démoni a Pavučina klamstiev zapadli, prerazil až vďaka Da Vinciho kódu v roku 2003, z ktorého sa predalo vyše 80 miliónov výtlačkov. Román strhol vášnivé reakcieDan Brown (45) začal písať už na strednej škole. Jeho prvé knihy Digitálna pevnosť, Anjeli a démoni a Pavučina klamstiev zapadli, prerazil až vďaka Da Vinciho kódu v roku 2003, z ktorého sa predalo vyše 80 miliónov výtlačkov. Román strhol vášnivé reakcie (Zdroj: SITA/AP)

Jeho romány sa dnes predávajú v miliónoch, no dlho to bolo inak. Americký spisovateľ DAN BROWN pritom tvrdí, že nezmenil ani slovo. Jeho najnovšia kniha Stratený symbol vyjde vo februári.

Napísali ste päť románov, na tom najnovšom ste pracovali šesť rokov. Nie ste už z tých komplikovaných zápletiek trochu vyčerpaný?
„Áno, som vyčerpaný. Ale neviem si predstaviť, že by som sa pustil do niečoho jednoduchšieho. Je to skôr naopak, píšem čím ďalej tým komplikovanejšie a Stratený symbol ma stál veľa síl. Prirovnávam vznik kníh k hmlovinám vznášajúcim sa vesmírom. Občas sa zhluknú a vytvoria nejakú planétku. Teraz som v takej hmlovej fáze: mám príliš veľa nápadov, ktoré nechám trochu vykryštalizovať."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vraj chystáte román o slávnom skladateľovi - mohol by to byť napríklad Mozart, ktorý bol prominentným členom slobodomurárskej lóže?
„O Mozartovi som si veľa naštudoval, pretože slobodomurári ma veľmi zaujímajú. Ktovie, možno raz napíšem knihu s názvom Mozartov kód."

Slobodomurári sú hlavnou témou vašej novej knihy. Neuvažovali ste nad členstvom?
„Slobodomurárom nie som a ani byť nemôžem. Jedným z hlavných predpokladov vstupu je zachovať tajomstvo, ja tajomstvá rád vyzrádzam. Nikdy by som sa nepridal k slobodomurárom, aby som ich vzápätí zdiskreditoval. Radšej budem zháňať informácie zvonku."

Slobodomurári sú trochu záhadná organizácia s množstvom slávnych mien. Môžu byť nebezpeční?
„Predsudky vznikajú z neporozumenia. Ako hovorí hlavný hrdina knihy študentom: 'Symboly akejkoľvek kultúry a filozofie pôsobia strašne, keď si ich zle vyložíte'. Ak si prečítate, že slobodomurári pijú krv, predpokladáte to najhoršie. V skutočnosti ide o veľmi krásny rituál."

SkryťVypnúť reklamu

Čo je podľa vás najväčšie nebezpečenstvo civilizácie?
„Ľahostajnosť. Otupenosť. Nezáujem o históriu, budúcnosť, vedu, náboženstvo. Často sa pohybujem na školách a vidím okolo seba dva typy ľudí: tých, ktorí sú zvedaví, chcú sa učiť a niečo zmeniť, a potom takých, ktorí sa radšej hrajú videohry. Dnes sme oveľa ľahostajnejší, ako sme kedy boli."

V knihe spomínate rok 2012, keď má podľa niektorých proroctiev prísť koniec sveta. Máte strach?
„Žijeme v skúšobnej lehote, v provizóriu. Postupujeme technologicky dopredu, ale nie som si istý, či etika a filozofia tomu tempu stačia. Je nebezpečné vyrobiť nukleárnu zbraň bez toho, aby sme eticky pochopili, čo to vlastne znamená. To je akoby ste deťom dali zápalky. Myslím, že nás čaká koniec sveta tak, ako ho poznáme. Ale strach nemám. Verím, že to bude pozitívna zmena, že to bude okamih odhalenia, veľkého osvietenia. Azda pochopíme, aká mocná je ľudská myseľ, ako dokáže ovplyvniť hmotu. Ide len o to, naučiť sa túto silu rozvinúť."

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdíte, že obyčajná myšlienka môže niečo zmeniť vo fyzickom svete. Čo dokáže zmeniť literatúra?
„Je to univerzálny jazyk, podobne ako všetky druhy umenia. Keď sa pozeráte na obraz, odrazu strácate jazykovú i kultúrnu bariéru, podobne to funguje v literatúre a hudbe. Ako spisovateľ máte zodpovednosť zmeniť svet k lepšiemu."

Vaše knihy naznačujú, že vás viac fascinuje história než súčasnosť. Čo politika, ignorujete ju úplne?
„Pripadá mi dočasná, povrchná. Zaujímajú ma zmeny ovplyvňujúce históriu. Idey, ktoré pretrvajú storočia, nie politici, ktorí skončia po niekoľkých rokoch."

V mladosti ste absolvoval náboženskú výchovu. Považujete sa za zbožného človeka?
„Svoje náboženstvo vnímam ako nedokončené dielo. Som skôr duchovne než nábožensky založený. Nechodím do kostola, odpovede získava zo starovekých náboženských kníh. Moja viera je veľmi osobná, súkromná, ale o Bohu veľa premýšľam. To by som aj mal, keď píšem také knihy."

SkryťVypnúť reklamu

Veľa ľudí ich považuje za protináboženské.
„Náboženstvo má jediného nepriateľa - ľahostajnosť. Ja nie som nepriateľ. Som niekto, kto ľudí vyburcuje, aby sa začali zaujímať o to, prečo veria. Da Vinciho kód veľa ľudí naštval, ale ešte viac ich nadchol. Odporcovia sú vždy hlasnejší ako priaznivci. Vatikán bol tou knihou dosť roztrpčený, nazývali ma klamárom. Ale nič iné som nečakal. Téma o ľudskej podstate Boha mne osobne náboženstvo skôr približuje, než vzďaľuje, ale pre iných je to kacírstvo."

Kritika sa však netýkala iba náboženských otázok. Viete, že Wikipédia má k historickým nepresnostiam vašej knihy zvláštnu sekciu, ktorá má vyše dvadsať strán? Nebolo by jednoduchšie tvrdiť, že ste napísali román a nezdôrazňovať, že ide o pravdivé fakty, ako to stále robíte?
„Kritika ma nevzrušuje. Mám rád romány, ktoré sa týkajú reality, čistú beletriu nečítam. Napísal som knihu, ktorú považujem za svoju osobnú pravdu. Všetci jej veriť nemusia. V tom spočíva krása spisovateľstva - môžete si rozprávať svoju verziu. Stojím si za všetkým. Je ťažké zavďačiť sa každému čitateľovi. Jedným z cieľov písania je vyvolať reakciu, zaujať, dojať, potešiť, naštvať. Mám oveľa radšej rozčúlené reakcie než žiadne."

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa na pokračovanie Da Vinciho kódu čakalo tak dlho? Boli ste pod tlakom?
„Na Stratenom symbole som začal pracovať už pred vydaním Da Vinciho kódu. Odrazu začali chodiť nadšené ohlasy a bolo ich čoraz viac. Uvedomil som si, že všetko, čo odteraz napíšem, budú čítať milióny ľudí. Na chvíľu ma to ovplyvnilo, začal som uvažovať inak. Ale potom to zmizlo. Raz som sa prebudil a vedel som, že nič sa nezmenilo. Že budem musieť vstávať o štvrtej ráno a snažiť sa napísať najlepšiu knihu, akej som schopný. Moje postavy nezaujíma, koľko milónov kníh som predal."

Spôsobili zdržanie aj vaše súdne spory o plagiátorstvo?
„Stálo to veľa času a energie a nie je nič príjemné čítať v novinách, ako vás niekto osočuje, že ste klamár a zlodej. Bolo to trápne, obzvlášť keď to nie je pravda."

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr ste napísali tri knihy, ktoré sa príliš nepredávali. Kde bol problém?
„Nezmenil som ani slovo. Bolo to lepšie načasovanie. K úspechu mi dosť pomohol aj schopnejší vydavateľ."

Istý čas ste boli hudobníkom. Prečo ste to zabalili?
„Nebol som príliš úspešným hudobníkom, nebaví ma ani vystupovanie. Kým hudobníci a herci sa ukazujú na javiskách, spisovatelia hrajú svoju osamelú šou v tmavej pracovni v pyžame. Nie sme celebrity."

Podľa vašich kníh vznikli dva filmy, no oba majú negatívne recenzie. Ako ste s spokojný s filmami vy?
„Zachovali tempo a dušu románov, ale je ťažké vtesnať dej do dvoch hodín. Krátenie a zmeny boli nevyhnutné. Na scenároch som sa trochu podieľal, ale nie som ten, kto by mal režisérovi radiť ako nakrúcať. Myslím si, že Anjeli a démoni sú lepší film než Da Vinciho kód."

SkryťVypnúť reklamu

Váš hlavný hrdina Robert Langdon je vraj mužom, akým ste vždy chceli byť. Čo vám k nemu chýba?
„Je oveľa bystrejší, statočnejší, má dobrodružný život. Jedna čitateľka sa čudovala, ako môže byť lepší, keď všetko, čo si myslí on, si predsa myslím aj ja. Lenže kým Langdon utrúsi jednu duchaplnú vetu, ja pre ňu strávim tri dni rešeršovaním."

Ako vám pri písaní pomáhajú vaše špeciálne gravitačné topánky?
„Odľahčujú tlak na chrbticu, pričom sa vám nahrnie do hlavy množstvo krvi. Je to úplne odlišná perspektíva, dobrý spôsob, ako prísť na úplne nové nápady. Ako dieťa ste predsa dolu hlavou neustále - visíte na stromoch, preliezačkách, skriniach. Keď zostarnete, už to nerobíte. Pre mňa je to magické miesto na premýšľanie."

Autor: Alice Horáčková, MF Dnes

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 802
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 763
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 667
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 386
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 291
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 756
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 291
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 044
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


9
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 950
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 064
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 619
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 117
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 989
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 015
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 021
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu