Vlastimil Brodský bol na svojej chalupe v obci Slunečná pri Českej Lípe už celý týždeň. V piatok večer sa zastavil v reštaurácii. Nechodil tam na pivo, ale vždy chcel niečo pod zub. „V piatok si objednal ,bramborák‘ s mliekom, inokedy si dával zmrzlinu,“ hovorí servírka Marika Vodičková. „Bol veselý, bavil sa ako zvyčajne.“
Brodský chodil do Slunečnej už vyše tridsať rokov. Bol vždy skromný, vľúdny a ľudový. Každý ho mal rád. Ráno v sobotu mu ako po iné dni, ktoré trávil na chalupe, chcela susedka Marie Šourková priniesť čerstvé rožky a noviny. „Keď som sa blížila k chalupe, videla som už záchranku. O chvíľu však prišla polícia.“ Nikto ju nepustil do domu a na prianie rodiny nechcel nikto nič povedať. Telo „Bróďu“, ako mu všetci v obci dôverne hovorili, ležalo prikryté prestieradlom pred pomníčkom na záhrade.
Slávka Kopecká, autorka a nakladateľka spomienkovej knihy Drobečky z půjčovny duší v rozhovore pre DNES nevylúčila možnosť, že Vlastimil Brodský spáchal samovraždu. „Viem, že Vlastimil Brodský mával vždy v apríli depresie a že si kedysi zaobstaral pištoľ proti zlodejom na chalupe. Niekoľkokrát mi povedal, že sa raz zastrelí, ale neviem to určite. V poslednom čase som sa s ním nerozprávala.“
O podrobnostiach hercovej smrti neinformovala ani českolipská záchranná služba. „Keď sme prišli, bol už mŕtvy,“ povedal šéf záchrannej služby Jaroslav Popelka.
Jiří Bartoška, ktorý sa ako spoluproducent podieľal na filme Babí léto, zase neverí špekuláciám o samovražde: „Ako som Bróďu poznal, je pre mňa nepochopiteľné, že by mohlo byť niečo pravdy na samovražde. Nedokázal by som si to vysvetliť. Robili sme na Babím léte a netušili, že bude jeho skutočným babím letom. Nejako nám tí veľkí bardi javiska odchádzajú a mám strach, aby sa rodili ďalší.“
Pre hercovu dlhoročnú priateľku Jiřinu Jiráskovú je smrť Vlastimila Brodského nielen odchodom veľkého herca, ale aj oduševneného a inteligentného človeka. „Povedľa Miloša Kopeckého to bol azda najinteligentnejší český herec, s akým som mala tú česť pracovať.“ (pet)