Egyptskí kresťania sa obávajú, že im španielsky film Agora ublíži.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Prekvapený, čo sa s jeho filmom deje? To španielsky režisér Alejandro Amenábar pravdepodobne nie je. Porozprával príbeh o nepochopení, odcudzení i násilí, ktoré do ľudských životov vznieslo náboženstvo, a zrejme si už dávno pred nakrúcaním domyslel, že keď bude film hotový, budú sa ozývať cenzori. Ako teraz, v Egypte, kde proti Agore zaprotestovali kresťanské organizácie.
Agora mala premiéru minulý rok na festivale v Cannes. Premietal sa mimo hlavnej súťaže a v tom lepšom prípade sa mu médiá vyhli. V tom horšom sa nad ním uškŕňali, pretože Amenábar dostal na nakrúcanie veľký rozpočet a spravil veľkovýpravný film s kopou obrazových klišé.
"Nemám protikresťanské úmysly. Len odmietam všetky podoby fundamentalizmu."
Alejandro Amenábar
Koho možno urážaťNeboli to veľmi spravodlivé reakcie, ani v jednom prípade. Agora je znepokojujúci film s hlboko humanistickým príbehom. Jeho hlavnou hrdinkou je skutočná postava – vedecky vzdelaná Hypatia. Žila v piatom storočí v Alexandrii a znepokojene sledovala, ako na seba naráža románska a kresťanská kultúra. A videla, že niet síl, ktoré by pred plienením ochránili aspoň vzácne zväzky z Alexandrijskej knižnice. Ju samu kresťanskí fanatici ukameňovali.
V Egypte sú dnes kresťania v menšine. Šéf koptickej komunity Hany al Gaziri hovorí, že bude žiadať miestne cenzorské úrady, aby film Agora zakázali. „Problém nie je v tom, čo si pomyslia o tomto filme kresťania, ale v tom, čo si ňom pomyslia moslimovia. Už teraz majú o kresťanstve pomýlené predstavy a Agora by ich v nich mohla utvrdiť,“ citoval ho španielsky denník El Mundo. Hany al Gaziri tvrdí, že nikomu neupiera slobodu vyjadrovania, ale že by bol rád, keby sa všetky filmy posudzovali rovnako – nech hovoria o akomkoľvek náboženstve. Pýta sa: „Prečo Egypt dovoľuje premietať filmy, ktoré urážajú kresťanstvo, a prečo zakazuje tie, ktoré znevažujú islam?“
Bolestivé dejinyV egyptskom denníku Al Masri al Yom sa zas Agory zastali, napísali, že je to „úžasné umelecké dielo“. Kritička Mona al Saban si však myslí, že náboženský fanatizmus v jej krajine už priveľmi vzrástol, že debata o filmoch je veľmi obmedzená a že je teda veľmi pravdepodobné, že tam Agoru zakážu.
Režisér Alejandro Amenábar teda možno tentoraz do severnej Afriky neprenikne, ale vo svete už veľmi dobre známy je. Slávu získal trilerom Tí druhí s Nicole Kidmanovou v hlavnej úlohe a potom s drámou Volanie mora. Aj tam sa dotkol citlivej témy – Javierovi Bardemovi zveril úlohu ochrnutého muža, ktorý žiada o eutanáziu.
V Cannes vravel, že filmom Agora iba pripomína, aké bolestivé sú naše dejiny. „Čím som starší, tým som viac neveriaci. Rozhodne však nemám protikresťanské úmysly. Len odmietam fundamentalizmus, vo všetkých podobách.“