Deväť nominácií na Oscara vyvoláva zdanie, že medzi najlepšie vojnové filmy pribudol ďalší člen. Zdanie však občas klame. Aj o samotnej irackej vojne už vznikli výraznejšie filmy, Hurt Locker (v novembri v Česku vyšiel na DVD pod názvom Smrt čeká všude) je nakrútený s profesionálnou istotou, ale nie je ničím kontroverzný a pohybuje sa v čiernobielom svete. Všetku pozornosť venuje americkej pyrotechnickej jednotke, narcistickému správaniu jej najväčšej hviezdy a preštikávaniu káblikov. Hoci sú najväčšími obeťami vojny irackí civilisti, tu opäť zostávajú iba v úlohe podozrivých figúrok, ktoré umierajú bez toho, aby vás ich smrť zasiahla. Hlavná postava je kovbojom, ktorého akoby zosadili z koňa a navliekli do ochranného obleku. Jeho mentalitu to však nezmenilo - frajer a sólista je neohrozenou bytosťou z iného sveta. Film nakrútila žena a mnohí oceňujú, že dokáže držať krok s mužmi. Dvojsečný úspech - po storočí feminizmu musí vyhrávať mužskými zbraňami a testosterónom.
V Slovenskom rozhlase siahli do archívu Rádia Devín a vytvorili rovno dve nové rozhlasové stanice. Hudobná Klasika a literárna Litera vysielajú už tretí týždeň cez satelit, dajú sa počúvať aj cez internet. Litera mala mať pôvodne trojhodinové opakujúce sa bloky rozhlasových hier, esejí či čítania na pokračovanie, tie sú našťastie dlhšie. Napriek tomu sa po čase mechanicky a až príliš často opakujú, až to pôsobí podobne ubíjajúco ako sledovanie správ na TA 3. Hodinu pred polnocou na Litere pokojne ide Hevierova rozhlasová hra pre deti a mládež, prípadne neskoro večer počujete Dobšinského rozprávku Tri citróny. Trochu zvláštna dramaturgia.
Umrel tvorca televízneho seriálu o kengure Skippy. Jej príbehy sa dostali do vyše sto krajín, v 80. rokoch preskočila aj železnú oponu a vysielala ju Československá televízia. Seriál vznikol na konci 60. rokov, takže to nebola nijaká horúca novinka, ale aspoň mali podobné účesy ako my, ľudia s istým civilizačným sklzom. Pre generáciu dnešných tridsiatnikov je to popri japonskom psovi Gorovi druhé najvýznamnejšie zviera ich detstva. Ukrátené však zostali švédske deti. Tamojší psychológovia tvrdili, že by si deti vďaka Skippy mysleli, že zvieratá môžu robiť veci, ktoré v skutočnosti nedokážu. Znie to absurdne, ale Skippy bola naozaj akýmsi MacGyverom zvieracej ríše - vedela odzbrojiť útočníka, používať rôzne predmety, dokonca hrala na klavíri. Austrálska kengura sa tak ocitla na lavici obžalovaných hneď vedľa sovietskeho vlka, ktorého odmietlo pár krajín preto, že fajčil.
Morganovci. On a ona žijú oddelene. Podviedol ju. Stanú sa svedkami vraždy. Vrah chce zabiť aj ich. Polícia ich skryje v zapadákove. Vrah im je v pätách. Zbližujú sa. Pred medveďom ujdú na koni. Zločinca zneškodnia letiacou podkovou... Počuli ste už o Morganovcoch? Mali by ste, zatiaľ najhorší film roka. V hlavných úlohách Hugh Grant (na snímke) a Sarah Jessica Parker.