Bratislava 24. apríla (TASR) - Španielska operná diva Montserrat Caballé, uznávaná Írska tanečná skupina z Hudobného divadla v New Yorku a svetoznámy Mníchovský symfonický orchester vystúpia na Slovensku počas šiesteho ročníka medzinárodného festivalu Bratislavská hudobná jar 2002 (BHJ). Podujatie sa začne 5. mája koncertom Slovenskej filharmónie (SF) spoločne so Slovenským filharmonickým zborom v historickej budove Reduty.
Na otváracom koncerte sa ako sólisti predstavia maďarská sopranistka Ingrid Kertesi, poľská mezzosopranistka Malgorzata Paäko a slovenskí interpreti Ľudovít Ludha a Peter Mikuláš. Pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského publiku zaspievajú árie z hudobného diela Vincenza Belliniho Messa in la Minore.
Festival bude pokračovať 16. mája v bratislavskej Športovej hale pasienky, kde sa po prvý raz slovenským divákom predstaví jedna z najúspešnejších svetových operných speváčok Montserrat Caballé. Hudobný sprievod jej budú robiť José de Udaeta s kastanetami a klavirista Manuel Burgueras. Program španielskej umelkyne zatiaľ nie je známy, pretože podľa organizátorov festivalu bude repertoár piesní závisieť od jej zdravotného stavu. "Caballé dostala pozvánky aj do ďalších miest v Európe, no pre Bratislavu sa rozhodla preto, lebo ju sem osobným listom pozval prezident Rudolf Schuster," uviedla riaditeľka BHJ Veronika Patrovičová.
Okrem toho sa 19. mája v Prezidentskom paláci uskutoční koncert švajčiarskeho Swiss Dua, ktoré tvorí tenorista Paolo Vignoli a klavirista Oskar Birchmeier. Írska tanečná skupina vystúpi s programom Fire of Dance 30. mája na Pasienkoch. Zavŕšením festivalu bude slávnostný koncert pri príležitosti otvorenia Dní bavorskej kultúry na Slovensku, v rámci ktorého sa predstaví Mníchovský symfonický orchester s dirigentom Heikom Mathiasom Forsterom a huslistkou Arabellou Steinbacherovou. Koncert je naplánovaný na 8. júna v Redute.
Prvý ročník tohto podujatia sa uskutočnil v roku 1997 a jeho cieľom bolo vyplniť prázdne miesto, ktoré na slovenskej scéne vzniklo po rozdelení Československa a zániku tradície Pražskej jari. Napriek úsiliu a prosbám sa podľa Petrovičovej organizátorom nepodarilo presvedčiť Ministerstvo kultúry SR, aby na toto reprezentatívne a na Slovensku ojedinelé podujatie poskytlo finančný príspevok. Celkový rozpočet podujatia dosiahol sumu 13,5 milióna korún.
Záštitu nad BHJ prevzal Schuster spoločne s premiérom Mikulášom Dzurindom.