SME

Večne živý Sherlock Holmes

Najslávnejší detektív na svete sa narodil v Anglicku, detstvo prežil v rodinnom sídle v Yorkshire a svoje posledné dni strávil na vidieku v Sussexe, kde sa zaoberal včelárstvom. Aj napriek tomu, že Sherlock Holmes v skutočnosti nikdy neexistoval, jeho po

Jedným z najvýraznejších predstaviteľov Sherlocka Holmesa bol britský herec Basil Rathbone. Holmesa hral v množstve filmov a v televíznom seriáli. Dr. Watsona hral Nigel Bruce. Snímka pochádza z filmu The Adventures of Sherlock Holmes (1939) a herečka v sJedným z najvýraznejších predstaviteľov Sherlocka Holmesa bol britský herec Basil Rathbone. Holmesa hral v množstve filmov a v televíznom seriáli. Dr. Watsona hral Nigel Bruce. Snímka pochádza z filmu The Adventures of Sherlock Holmes (1939) a herečka v s

stava a príbehy žijú a inšpirujú dodnes.

Nielenže existuje niekoľko jeho fiktívnych životopisov a múzeum, teda dom, kde Sherlock Holmes žil, ale je po ňom pomenovaných aj množstvo vecí - bezpečnostné dvere, vodidlo pre psa alebo šiltovka, takisto spoločenské a počítačové hry. Vzniklo o ňom veľa filmov a najmä veľké množstvo literárnych diel, vytvorených ako kratochvíľa známymi autormi, čo neodolali čaru slávneho detektíva a po smrti A. C. Doyla rozvíjali jeho odkaz.

Vyšli Holmesove neautorizované Posmrtné pamäti, spisovateľ John Kendrick Banks mu pomohol k synovi, slávny Rex Stout (literárny otec iného slávneho detektíva Nera Wolfa) mu doprial ženskú partnerku, ktorá s ním žila a skrývala sa pod menom Dr. Watsona a jej meno bolo Irene. Holmes sa však vyskytuje aj v omnoho rafinovanejšej podobe a čitatelia románu Umberta Eca Meno ruže (alebo tí, čo aspoň videli rovnomenný film) určite pochopili, prečo sa hlavný hrdina volá William z Baskervillu a jeho mladý naivný pomocník Adso. Sherlock Holmes je skrátka nezameniteľný a stal sa synonymom pre slovo „detektív".Ilúziu, že Sherlock Holmes naozaj žil, podporuje aj jeho múzeum - dom na londýnskej ulici Baker Street číslo 221b. Ide o jedinú zachovanú viktoriánsku budovu v tejto časti mesta a Sherlock Holmes tu údajne býval aj so svojím pomocníkom Watsonom. Cítite ich tu všade - v obývacej miestnosti, pracovni aj v spálni. Početné artefakty z populárnych románov dopĺňajú voskové figuríny v horných poschodiach - predstavujú postavy zo slávnych prípadov. Ako inak, v priľahlom obchode si môžete kúpiť aj tradičnú károvanú čiapku. Cena lístka je 6 libier, čiže asi 7,17 eura.Planétku 46722 (1997 RA1) objavenú 2. septembra 1997 Lenkou Šarounovou a Petrom Pravcom na hvezdárni Ondřejov, v sobotu 20. júna 2009 slávnostne pomenovali po opernej speváčke Irene Adlerovej, jednej z mála ženských hrdiniek, ktoré sa vyskytli v holmesovských poviedkach (konkrétne ide o Škandál v Čechách, prvú holmesovskú poviedku pre časopis Strand). Zasvätení znalci života Sherlocka Holmesa dokonca tvrdia, že slávny detektív mal s touto speváčkou milenecký vzťah.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sherrirford Holmes a Ormond Sacker

Sir Arthur Conan Doyle (1859 - 1930), autor mnohých slávnych diel o výnimočnom detektívovi, uverejnil svoju prvú poviedku ako dvadsaťročný. Jeho hrdina sa pôvodne volal Sherrirford Holmes a jeho priateľ bol doktor Ormond Sacker. Neskôr ich Doyle premenoval a svoj prvý román o Sherlockovi Holmesovi napísal v roku 1886 a volal sa Štúdia v šarlátovej. Dovedna napísal päťdesiatšesť poviedok a štyri romány o Sherlockovi Holmesovi. Úspech neprišiel naraz. Prvé dva romány sa síce dobre predávali, no až ponuka od novovzniknutého časopisu Strand (1891), aby preň Doyle písal poviedky o Holmesovi, mu priniesla popularitu hodnú dnešných megahviezd.

Zbierka dvanástich príbehov Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa vyšla knižne v Anglicku 14. októbra 1892 vo vydavateľstve George Newnes Ltd. a v Spojených štátoch ju vydali 15. októbra vo vydavateľstve Harper. Forma poviedky sa ukázala ako šťastné riešenie - Doyle vďaka jej úspornosti musel zostručniť svoj štýl, ktorý sa stal lakonickejším a strohejším. Vypustil plno balastu a vďaka tomu sa príbehy Sherlocka Holmesa výborne čítajú i dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľ Arthur Conan Doyle (1859 – 1930)

Holmesov svet

Čo vieme o Sherlockovi Holmesovi? Mal o sedem rokov staršieho brata Mycrofta (vystupoval v štyroch poviedkach). Býval na Baker Street 221b v Londýne a o domácnosť sa mu starala pani Hudsonová. Mal všestranné záujmy, napríklad streľbu z revolvera, box, hral na husliach, robil chemické pokusy, a predstavte si, užíval aj drogy, ako sú morfium či kokaín. Jeho úhlavným nepriateľom bol profesor Moriarty. Ten sa objavil v príbehoch Posledný problém (1893) a Údolie hrôzy (1915). K úspechu postavy Sherlocka Holmesa pomohli aj vydarené ilustrácie Sidneyho Pageta, ktorý dal detektívovi podobu, ktorá inšpirovala takmer všetkých filmárov.

Vychudnutá tvár, ostro rezané rysy, zahnutá fajka, domáci župan či károvaná pelerína a neodmysliteľná lovecká čiapka s dvojitým štítkom sa stali priam vizuálnou značkou. Sherlock Holmes, tak ako ho poznáme, je distingvovaný anglický džentlmen a nosí kabát nazvaný havelok, pomenovaný podľa britského generála Havelocka. Dlhý pánsky plášť je vytvorený kombináciou dlhého trupového odevu bez rukávov a peleríny, siahajúci do pásu, najviac k bokovej časti. Je jednoradový alebo dvojradový a zhotovuje sa z vlny. Doktor Watson nosil zas kabát zvaný macintosh. Ide o spoločenský kabát podobný raincoatu.

SkryťVypnúť reklamu

Holmesov je veľa

Prvý herec, kto preslávil vo filme postavu Sherlocka Holmesa, bol William Gillette (1853 -1937). V priebehu svojej kariéry stvárnil úlohu slávneho detektíva okolo 1400-krát, a to nielen vo filme, ale aj v divadle či v rozhlase. Najznámejším predstaviteľom Holmesa však zrejme bol britský herec Basil Rathbone (1892 - 1967), ktorý stvárnil Holmesa v štrnástich filmoch a v televíznom seriáli. Ďalšími známymi hercami, ktorí si zahrali Holmesa, boli Roger Moore, Christopher Lee, Rupert Everett, Jeremy Brett alebo Michael Caine, ktorý v komédii Nevyriešený prípad (1988) stvárnil Holmesa ako alkoholika a sukničkára, pričom prípady zaňho rieši Watson.
Prvým farebným filmom o Holmesovi bol Pes baskervillský (1959) v réžii Terencea Fishera.

Legendárneho detektíva si nemožno predstaviť bez jeho spolupracovníka doktora Johna Watsona. Je to jeho najlepší priateľ a zároveň aj životopisec - Watson je totiž rozprávačom takmer všetkých Holmesových príbehov. Len dva „rozpráva" sám Holmes v prvej osobe (na Watsonovu žiadosť) a dva sú rozprávané v tretej osobe. Watson a Holmes podľa Doyleových poviedok spolu bývali v rokoch 1881 - 1904 vo viktoriánskom dome na Baker Street, neskôr, keď sa Watson oženil, bývali samostatne.

Watsona vo filmoch stvárnili napríklad Jude Law, Edward Hardwicke, David Burke, André Morell, Nigel Bruce, Kenneth Welsh, Vitalij Solomin a Earle Cross. Mimochodom, prvú „holmesovku" s dĺžkou niekoľko desiatok sekúnd údajne nakrútil už v roku 1900 Thomas Alva Edison. Ešte pred nástupom zvukového filmu sa počet filmov o slávnom detektívovi počítal na desiatky a dnes už s touto postavou existujú stovky filmov, hoci väčšina z nich upadla do zabudnutia. Českí a slovenskí diváci určite nezabudnú na Lelíčka v službách Sherlocka Holmesa s Vlastom Burianom.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhé roky sa filmári pridŕžali podoby, ktorú Sherlockovi Holmesovi dal
ilustrátor Sidney Paget. V jeho podaní bol Sherlock Holmes chudý,
s ostrorezanou tvárou a občas až s démonickým výrazom

Nový Holmes

Nemožno sa čudovať, že detektív, známy svojou schopnosťou nájsť pravdu aj medzi zdanlivo nevyriešiteľnými záhadami, inšpiroval aj dnešných filmových tvorcov. V novom dynamickom príbehu režiséra Guya Ritchieho hrá Sherlocka Holmesa Robert Downey Jr. Holmes je v novom filme mladý dynamický fešák s nagélovanými vlasmi a výzorom ani zďaleka nepripomína svojich filmových predchodcov. Mohli by sme si povedať, že konečne, pretože za tých sto rokov, čo sa nakrúcajú filmy o Holmesovi, sa jeho tradičná podoba už prejedla a najmä jeho posun k vyšším vekovým ročníkom, keď v niektorých filmoch vyzeral ako čudácky dôchodca, už pôsobil rušivo.

Zmena nastala aj v obliekaní. Holmes už nenosí svoju typickú čiapku, pretože nebola sexy a ani vraj nepochádza z Doylových kníh. Objavila sa iba na jednej staršej ilustrácii. Nový Holmes má pokrčený a zanedbaný vzhľad a máte z neho dojem, že šaty po ich použití hodí na dlážku a odtiaľ si ich zase v prípade potreby berie. Na obed s Watsonom a jeho snúbenicou si síce vezme sako, ale kombinuje ho s úplne zlou košeľou a kravatou. Zo štýlu obliekania máme mať trochu dojem, že Holmes zbožňuje štýl, nazývaný „nedbalá elegancia", čo znamená, že si môžete obliecť a skombinovať, čo len chcete, jedinou podmienkou je, že v tom musíte vyzerať dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Sherlock Holmes a Dr. Watson, ktorého hrá Jude Law. Distingvovaná
britská elegancia je preč, hrdinovia však omladli a pribudlo humoru

Večne živý Holmes

V úplnom protiklade k Holmesovmu šatníku je šatník jeho priateľa Watsona. Watsonov štýl je elegantný, starosvetský a slušivý. Pretože Watson je bývalý vojak, ktorý sa práve vrátil z Afganistanu, je jeho štýl obliekania ovplyvnený aj vojenskou módou. „Štýl Harris Tweed dodáva Watsonovi solídny a súčasne ľudský vzhľad," vraví autorka kostýmov Jenny Beavan. „Jeho trojdielne obleky majú hnedú a modrú farbu a Watson k nim nosí cylinder, čo je typický znak mužov tej doby."

Z elegantného detektíva, ktorý hral na husliach, boxoval a nosil havelok, sa stal pokrčený bohém ovládajúci bojové umenia. Doba je iná a aj klasika si žiada nový design. Napokon, život je zmena a prečo by práve Sherlock Holmes nemohol zmeniť svoj štýl? No jedno je dodnes fascinujúce. Vytvoriť literárnu postavu, ktorá si začne žiť vlastným životom a stane sa nesmrteľnou, sa podarí málokomu. Pritom Doyle bral Sherlocka len ako zdroj zárobku a dúfal, že si ho čitatelia zapamätajú vďaka iným, hodnotnejším knihám. Opak sa stal pravdou. Do zabudnutia by upadol Doyle, keby nevytvoril Sherlocka Holmesa.

SkryťVypnúť reklamu

Múzeum Sherlocka Holmesa

Planétka Irene Adler

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 000
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 871
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 955
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 665
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 148
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 118
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 567
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 163
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Letecký pohľad na rafinériu Slovnaft.

Slovnaft má vraj chyby v hodnotiacej správe.


6
Marco Rubio na návšteve Paríža.

Rubio a Vance vyslali protichodné signály.


4
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


5
Ľudová manifestácia na Sofijskom námestí v Kyjeve v marci 1917 počas Februárovej revolúcie. Jednou z požiadaviek bolo presadenie širokej autonómie pre Ukrajinu.

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší 6
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 063
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 004
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 656
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 385
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 771
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 10 928
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 699
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 585
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu