Na 60. MFF v Berlíne sa hlavná súťaž prehupla do druhej polovice bez toho, aby priniesla jasného adepta na niektorú z cien.
BERLÍN. Zrekonštruovanú a zreštaurovanú verziu Metropolis Fritza Langa uviedli na Berlinale už v roku 2001. Tohto roku Berlinale uviedlo Metropolis znova - a znova s tvrdením, že presne takto si Fritz Lang svoj film predstavoval. Pred deviatimi rokmi ešte filmoví historici považovali celých 30 minút z filmu za navždy stratených. Preto v roku 2001 mohli reštaurátori s čistým svedomím skonštatovať, že robili, čo mohli.
O sedem rokov neskôr sa však v Buenos Aires našla 16 mm kópia obsahujúca aj oných 30 stratených minút. Takže po reštaurovaní bolo možné dielo doplniť presne podľa zachovaných poznámok režiséra.
V berlínskom Friedrichstadtpalaste a prostredníctvom videoprojekcie aj na veľkom plátne na Brandenburskej bráne ožila geniálna vízia spred 83 rokov.
Rumunský neorealizmus
Inak je všetko, zdá sa, po starom. Rumunskí filmári pokračujú v tradícii rumunského neorealizmu. Aj keď súťažná snímka Eu cand vreau sa fluier, fluier (Keď sa mi chce pískať, pískam) debutujúceho režiséra Florina Serbana nedosahuje kvality známych rumunských tvorcov, je formálne zaujímavou a obsahovo silnou úprimnou výpoveďou.
Rakúski filmári pokračujú v tradícii psychologických kriminálnych drám s témou bankových lúpeží podľa skutočných udalostí. Der räuber (Lupič) režiséra Benjamina Heisenberga o špičkovom maratónskom bežcovi, na rozdiel od mnohých predchádzajúcich rakúskych kriminálnych drám, však načisto ignoruje otázku morálky, ako keby nespútateľný slobodný duch stál nad mravnosťou.
Škandinávci naďalej milujú bizarné sociálnokritické tragikomédie v štýle Akiho Kaurismäkiho. Presvedčil nás o tom Nór Hans Petter Moland v súťažnej kriminálnej komédii En ganske snill mann (Celkom citlivý chlap), kde Stellan Skarsgaard hrá zločinca, ktorý sa po dvanástich rokoch, odsedených za vraždu, vracia na slobodu a hľadá svoje miesto v zmenenom svete.
České hviezdy
Do akcie, propagujúcej na Berlinale pod hlavičkou Shooting Stars nádejné filmové hviezdy, sa tohto roku zaradili Zrinka Cvitešič z Chorvátska, Anais Demoustier z Francúzska, Kryštof Hádek z Českej republiky, Piha Vitala z Fínska, Michele Riondino z Talianska, Anders Baasmo Christiansen z Nórska, Agata Buzek z Poľska, Dragos Bucur z Rumunska, Lotte Verbeek z Holandska a Edward Hogg z Veľkej Británie.
Ceny filmových štúdií v Babelsbergu im spolu s festivalovým prezidentom Dieterom Kosslickom odovzdala európska hviezda z Čiech, sama niekdajšia Shooting Star - Aňa Geislerová.