Vitalitou a pozitívnou energiou typu commedie dell'arte chce svojich divákov zahrnúť Slovenské národné divadlo vo svojej najnovšeju inscenácii hry Vejár. Taliansky dramatik a exerimentátor v žánri talianskej komédie napísal toto svoje dielo v Paríži počas svojho dlhého, posledného pobytu, ďaleko od svojej benátskej vlasti. Vytvoril podľa vlastných slov "komédiu s mnohými krátkymi výstupmi, nespútanými a podfarbenými neptretržitými udalosťami a nekončiacim pohybom."
Zápletková komédia je založená na jednoduchom princípe: lacný vejár postupne mení svojich majiteľov a majiteľky a spôsobuje nečakané zmätky. Tvorcovia chcú, vzdávajúc hold Goldonimu, zapôsobiť podobne ako autor na ľudské duše a, ako hovorí jedna z herečiek Diana Moórová, povzbudiť divákov, aby zahodili starosti za hlavu. V inscenácii sa okrem nej predstavia Marián Labuda, Zuzana Kocúriková, Ondrej Kovaľ, Braňo Bystriansky, Dominika Kavaschová, Ján Koleník, Vladimír Kobielsky, Gabika Dzuríková, Filip Tůma a ďalší.
Režisér Peter Mikulík svojou réžiou ponúka priestor na "umravnený princíp improvizácie". Odkazuje zároveň na domáce tradície SND - hra Vejár totiž patrila k jedným z najúspešnejších inscenácií režiséra Karola Zachara, ktorý ju naštudoval pod strechou našej prvej scény pred štyridsiatimi rokmi. Hra je podľa dramaturga Svetozára Sprušanského zaujímavá svojou čírou divadelnosťou a schopnosťou odhaliť hereckú súhru.