
Montserrat Caballé. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Svetoznáma španielska operná diva Montserrat Caballé bude ťahákom šiesteho ročníka medzinárodného festivalu Bratislavská hudobná jar 2002.
Festival, ktorý sa nesie v rámci predstupových rokovaní Slovenska do Európskej únie, sa začne 5. mája koncertom Slovenskej filharmónie, kde sa pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského predstavia sólisti z krajín Visegrádskej štvorky. A 8. júna ho v rámci otvorenia Dní bavorskej kultúry na Slovensku zakončí slávny Mníchovský symfonický orchester s dirigentom Heikom Mathiasom Forsterom a huslistkou Arabellou Steinbacherovou.
„Keď sme pred siedmimi rokmi s Bohdanom Warchalom začínali, nevedeli sme, že to naberie takéto obrátky,“ povedala na tlačovej konferencii riaditeľka Bratislavskej hudobnej jari Veronika Patrovičová. Hlavným dôvodom vzniku festivalu bolo zaplniť miesto, ktoré vzniklo rozdelením Česko-Slovenska, keď jeho slovenská časť prišla o tradičnú Pražskú jar.
Vystúpenie opernej divy Montserrat Caballé v Športovej hale na Pasienkoch bude prvým megakoncertom, ktorý sa uskutoční v rámci doterajších ročníkov festivalu.
Šestnásteho mája tam Caballé predvedie operný recitál, na ktorom ju budú doprevádzať španielski hudobníci José de Udaeta s kastanetami a klavirista Manuel Burgueras.
Repertoár a rozsah jej programu ešte nie je známy, umelkyňa ho upraví podľa vratkého zdravotného stavu. Podľa organizátorov sa speváčka rozhodla zaradiť Bratislavu do svojho turné až na osobný list slovenského prezidenta Rudolfa Schustera. „Zvažovala viacero európskych miest vrátane Budapešti a Prahy. Nakoniec sa rozhodla pre Bratislavu. Pozvanie si veľmi váži,“ tvrdí Patrovičová.
Devätnásteho mája vystúpi v Prezidentskom paláci švajčiarske Swiss Duo (tenorista Paolo Vignoli a klavirista Oskar Birchmeier) a 30. mája sa festival vráti opať na Pasienky, kde sa predstavia The New York Musical Theatre, The Irish Dance Company a The Sydney Tap Flames, ktoré spolu predvedú tanečný program s názvom Fire of Dance. Organizátori sľubujú, že toto vystúpenie by malo podnietiť záujem mladých o vážnu hudbu.
Ani na jeden zo šiestich ročníkov tohto festivalu neposkytlo ministerstvo kultúry finančný príspevok. Patrovičová poukázala podľa nej na neprimerané prostriedky, ktoré vynakladá štát na šport. „Zo žiadneho festivalu by určite naši filharmonici neodchádzali so sklonenými hlavami ako naši športovci,“ povedala riaditeľka. Rozpočet, ktorý sa točí okolo sumy 13,5 milióna korún, financovali sponzori.
(peb)