Hlavnú cenu Berlinale získal turecký film Med, najúspešnejšou ale bola ruská dráma o polárnikoch z Čukotky.
BERLÍN. Hoci v nedeľu kiná 60. medzinárodného filmového festivalu ešte premietali v rámci tradičného dňa Kinotag, venovaného bežnému platiacemu publiku, oficiálne sa jubilejné Berlinale skončilo v sobotu.
Záverečným predstavením bola nesúťažná dráma japonského klasika Yoji Yamadu O jej bratovi. Na festivale pôsobili štyri oficiálne a dvanásť nezávislých porôt. Publikum rozhodovalo o štyroch ďalších oceneniach, celkom ich udelili päťdesiat.
Úspech aj do tretice
Hlavná cena Zlatý medveď patrí záveru trilógie 47-ročného tureckého režiséra Semiha Kaplanoglu Med. Retrográdna trilógia nepríbehových meditatívnych snímok Yumurta (Vajcia, 2007), Süt (Mlieko, 2008) a Bal (Med, 2010) zobrazuje dospelosť, mladosť a útle detstvo básnika Yusufa. Nazvaná je podľa citátu z Koránu a predchádzajúce časti tiež slávili úspechy na rôznych svetových festivaloch vrátane Benátok.
So Striebornými medveďmi pre oboch hercov a Strieborným medveďom za kameru sa najúspešnejšou snímkou tohtoročnej berlínskej súťaže stala ruská dráma Alexeja Popogrebského Ako som strávil toto leto. Na autentických miestach nakrútený príbeh dvojice mužov - ostrieľaného polárnika a neskúseného praktikanta - na odľahlej čukotskej meteorologickej stanici počas polárneho leta skutočne stojí na obraze a hereckých výkonoch.
Neukojiteľný bojovník
Medzinárodná porota, v ktorej zasadali i americká filmová hviezda Renée Zellweger, nemecká herečka Cornelia Froboes a čínska herečka Yu Nan, ocenila výkon Japonky Shinobu Terajima v psychologicko-erotickej dráme Koji Wakamatsu (Húsenica). Hrá manželku poddôstojníka, ktorý sa z bojov čínsko-japonskej vojny vrátil ako hrdina: bez rúk, bez nôh, bez hlasiviek, bez sluchu, zato so znetvorenou tvárou a neukojiteľnou chuťou na sex.
Veľkú cenu poroty - Strieborného medveďa porota pririekla rumunskej dráme debutujúceho Florina Serbana Keď sa mi chce pískať, pískam. Snímka o zúfalom čine chovanca nápravného ústavu pre mládež si z Berlína odnáša aj Cenu Alfreda Bauera.
Strieborný medveď za réžiu trileru The Ghost Writer sa všeobecne považuje za vyslovenie podpory svetovej filmárskej verejnosti Romanovi Polanskému, čakajúcemu vo švajčiarskom domácom väzení na rozhodnutie o vydaní na trestné stíhanie do USA.
Záujem o českú snímku
Preduchovnený turecký Med uspel aj u ekumenickej poroty, ktorá za najlepší z prehliadky Panorama označila film Jana Hřebejka Kawasakiho ruža. Svoju cenu jej udelila aj medzinárodná organizácia artkín C.I.C.A.E. Cenu publika prehliadky Panorama však diváci prekvapivo venovali celovečernému britsko-brazílskemu dokumentu o brazílskom výtvarníkovi Vikovi Munizovi a jeho inštaláciách na obrovskom smetisku neďaleko Ria de Janeira Waste Land.
Porota gayov a lesbičiek odmenila americkú komédiu Deti sú v poriadku s Annette Bening a Juliannou Moore v úlohách lesbického manželského páru.
Už dva dni pred skončením zaznamenal berlínsky festival nový rekord 282-tisíc predaných vstupeniek.
Festivalové ceny
Zlatý medveď: Med (Turecko)
Strieborný medveď – Grand Prix poroty: Keď sa mi chce pískať, pískam (Rumunsko)
Najlepšia réžia: Roman Polanski (The Ghost Writer)
Strieborný medveď za ženský herecký výkon: Shinobu Terajima (Húsenica)
Strieborný medveď za mužský herecký výkon: Grigori Dobrygin, Sergei Puskepalis (Ako som strávil toto leto)
Strieborný medveď za kameru: Pavel Kostomarov (Ako som strávil toto leto)
Strieborný medveď za scenár: Wang Quan'an a Na Jin (Spolu a každý sám)
Queer Film Award: The Kids Are All Right, r. Lisa Cholodenko