Z. H. Bukowsky: Sexodus
Ikar
Aj slovenská literatúra má svojho Bukowského, a tak názov a téma knihy vôbec neprekvapujú. „Vyhľadávaním romantických vzťahov s nesprávnymi ženami na nesprávnom mieste sa podvedome sám bičuje ku sklamaniam," hovorí o svojom hrdinovi anonymný autor z Galanty, ktorého vo vydavateľstve opisujú ako prekvapujúco nenápadného introverta. „Šesť mojich rokov som opísal v tejto knihe, deväťdesiat percent knihy je mojou autobiografiou," dodáva on.
Gabriel García Márquez: Dvanásť príbehov z cudziny
Ikar
Poviedková kniha patrí do záverečného tvorivého obdobia kolumbijského mága a Márquez v nej svojich protagonistov celkom výnimočne umiestnil do Európy. Má s ňou svoje skúsenosti, začínal tam svoju kariéru ako novinár. A tak motív samoty, taký častý v jeho románoch, získava aj geografický rozmer, čaro vzdialeného domova sa znásobuje v „európskej realite", kde sa Márquezove postavy stretávajú s nepoznanými úskaliami.
Vít Kremlička: Autentický kulovátor
Revolver Revue
Autor patril v 80. rokoch k poslednej, vtedy nastupujúcej vlne českého literárneho undergroundu (spolu s Jáchymom Topolom, J. H. Krchovským či Petrom Placákom). Nové vydanie Autentického kulovátora približuje nielen ráz ranej Kremličkovej tvorby, ale osobitou typografickou úpravou Viktora Karlíka, ktorej základom je zväčšený pôvodný autorov strojopis, aj sprítomňuje legendárne samizdatové vydanie zbierky.
Juraj Mojžiš: Voľným okom II
F. R. & G.
„Voľné oko je slobodné, tak sa aj pohybuje po tom našom výtvarnom umení a vidí, čo vidí, zastaví sa však len tam, kde mu srdce napovie," uvádza nás autor do svojich úvah o osemnástich výtvarníkoch. A vzápätí dodáva, že okrem iného je k tomu dobré vedieť aj čosi o rozdieloch medzi strážnymi psami a anjelmi strážnymi. Kniha je pokračovaním vydávania Mojžišových textov, ktoré v rovnomennej rubrike vychádzali v mesačníku Romboid.
Autor: ba