SME

Buňuelovi platila filmy matka

Pohŕdal kritikou, miloval škandály i surrealizmus, pred ktorým ho vystríhal už učiteľ na filmovej akadémii. Luis Buňuel.

(Zdroj: WIKIMEDIA)

Pohŕdal kritikou, miloval škandály i surrealizmus, pred ktorým ho vystríhal už učiteľ na filmovej akadémii. Luis Buňuel sa narodil 22. februára 1900, pred 110 rokmi.

Luis Buňuel

Narodil sa 22. februára 1900.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Študoval na filmovej akadémii u Jeana Epsteina.

V roku 1929 nakrútil film Andalúzsky pes. Scenár napísali spolu so Salvadorom Dalím.

Zomrel 29. júla 1983.

Noviny nemal síce Luis Buňuel rád, ale dnes by si hádam jedny kúpil. Svet o ňom píše, pretože by mal narodeniny – a možno by ho zaujímalo, čo vlastne píše.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci svojho života ľutoval, že po smrti nebude viac vedieť, čo sa vo svete deje, že ho bude musieť opustiť v plnom pohybe a napísal: „K niečomu sa musím priznať. Napriek svojej nenávisti k informáciám by som vstal z mŕtvych každých desať rokov. Došiel by som až k novinovému stánku a kúpil si nejaké noviny. Nič viac by som nežiadal. S novinami pod pazuchou, bledý, vracal by som sa pozdĺž múru cintorína a čítal by som o svetových pohromách, kým by som opäť nezaspal v úkryte a bezpečí svojej hrobky.“

A čo iné by si vlastne mohol predstavovať, on, majster filmového surrealizmu?

Dávaj si pozorPrvé remeselné cvičenia absolvoval Luis Buňuel v Paríži, vo filmovej akadémii ruského emigranta Jeana Epsteina. Keď raz odmietol spolupracovať s kameramanom, ktorého považoval za príliš nafúkaného, Epstein ho zo školy slušne vyhodil. Pri dverách ešte od neho dostal jednu radu: „Buňuel, dajte si pozor. Cítim vo vás surrealické sklony. Od tých ľudí sa radšej držte bokom.“

SkryťVypnúť reklamu

O pár rokov neskôr, v roku 1929, nakrútil filmový surrealistický manifest – Andalúzskeho psa. Scenár písal s kamarátom Salvadorom Dalím a Buňuel tvrdil, že ho napísali za šesť dní. Rozhýbali sa spontánne, inšpirovaní svojimi poslednými snami. Dalímu sa snívalo o mravcoch vychádzajúcich z vnútra dlane, jemu o britve režúcej ľudské oko. Pridali ešte pár samostatných obrazov, a viac nebolo treba.

V deň premiéry si Buňuel asi spomenul na Epsteinove výstražné slová. Do kina si zobral niekoľko platní, aby mohol svoj film ozvučiť a do vreciek si skryl niekoľko ťažkých kameňov, pretože predpokladal, že sa mu v sebaobrane zídu. Na políciu síce vzápätí prišlo päť žalôb a pri projekcii došlo aj k dvom potratom, napriek tomu mal film úspech.

Bol to začiatok originálnej a dlhej kariéry.

SkryťVypnúť reklamu

Sny padnú vhodBuňuel nikdy netvrdil, že v jeho filmoch netreba hľadať zmysel, ale snažil sa pobádať divákov, aby vnímali obrazy a nebáli sa pritom uvoľniť. „Plakal som od smiechu, keď som čítal niektoré kritiky v časopise Cahiers du cinéma,“ píše vo svojej autobiografii.

No napriek tomu, že svoje filmy odmietal interpretovať a napriek tomu, že jeho surrealistickú skupinu definovala najmä túžba po spoločenskom škandále, veľmi mu záležalo na tom, aby boli jeho filmy užitočné. Aby znepokojovali. Vravieval zo žartu, že sny padnú pri písaní scenára veľmi vhod, že sú dobrým zdrojom nápadov najmä vtedy, keď sú filmy krátke a treba ich rýchlo dopísať.

Ale je jasné, že im sám pripisoval oveľa väčšiu dôležitosť. Vďaka tomu, že sny pozorne sledoval, podporoval oslobodzovanie ľudskej mysle. Celé roky týmto spôsobom spochybňoval buržoáznu morálku a útočil na náboženský fanatizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Dodržať slovoNemal problém priznať, že surrealistom mohol byť aj vďaka tomu, že sám pochádzal z buržoáznej rodiny a že peniaze na filmy mu dlho dávala mama (dcéram pripravila bohaté veno, slobodný Luis ju prehovoril na tento spôsob podpory).

Keď už mu to pripadalo príliš nevhodné, bol ochotný pristúpiť aj na komerčnejšie projekty a cestovať za nimi hoci aj do Hollywoodu. Samozrejme, na cestovanie mal Buňuel dôvodov viac – v Paríži i v Mexiku tvoril preto, že nechcel zostať vo Frankovom Španielsku. Zo svojich filmov mal veľmi rád Prízrak slobody z roku 1974. Vykašľal sa v ňom na všetky scenáristické zásady a ani jednu zo zápletiek filmu nerozuzlil. Možno ho k takému kroku povzbudil Oscar, ktorého dostal rok predtým za Skrytý pôvab buržoázie.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, tú slávnostnú chvíľu ozvláštnil – ako inak, škandálom. Keď sa ho už po vyhlásení nominácií novinári pýtali, či si myslí, že Oscara dostane, odpovedal: „Áno. Už som zaplatil dvadsaťpäťtisíc dolárov, ktoré odo mňa chceli. Američania majú svoje chyby, ale vedia dodržať slovo.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu