Kiná spoločnosti Odeon v Británii, Írsku a Taliansku nebudú premietať Burtonov film Alica v krajine zázrakov. Protestujú tým proti plánu štúdií Disney skrátiť čas, keď sa dá film vidieť iba v kinách.
BRATISLAVA. Vo štvrtok večer mal Burtonov film svetovú premiéru na londýnskom Leicester Square. Zúčastnili sa na nej aj princ Charles s manželkou Camillou a napriek plánovaným protestom reťazca sa nezmenilo tradičné miesto týchto premiér v kine Odeon. Známy príbeh Tim Burton obohatil o nové postavy a nový rozmer - dva mesiace po Avatare sa do kín dostáva ďalší veľký film vo formáte 3D.
Alica v krajine zázrakov sa mala do kín dostať už vlani, nakoniec uvedenie odložili na začiatok marca. Vo väčšine krajín sa dostane do kín 5. marca, na Slovensku o týždeň neskôr.
Ohrozená exkluzivita
Štandardný čas do vydania filmu na DVD je sedemnásť týždňov od premiéry, Disney ho v tomto prípade plánujú skrátiť na dvanásť. Argumentujú tým, že ak prinesú divákovi film čo najrýchlejšie, podarí sa im obmedziť pirátstvo. Ak kiná uvádzajú filmy kratšie ako sedemnásť týždňov, diváci nemajú legálny spôsob, ako film vidieť napriek tomu, že už má po premiére.
Štúdiá Disney pritom neplánujú okno zmenšovať pri všetkých filmoch, ale iba pri vybraných tituloch.
Vlani chcelo britským kinám exkluzivitu skrátiť štúdio Pixar s animovaným filmom Hore!, vtedy však kiná vyhrali, pretože sa vyhrážali bojkotom Vianočnej koledy, ďalšieho filmu z toho istého štúdia. Dva veľké reťazce pred troma rokmi ignorovali uvedenie filmu Noc v múzeu s Benom Stillerom v hlavnej úlohe, pretože sa do predajní s DVD dostal už po trinástich týždňoch.
Nezávislý experiment
O revolúciu v distribúcii, ktorá však nenašla veľa pokračovateľov, sa pred štyrmi rokmi pokúsil Steven Soderbergh. Autor viacerých hollywoodskych trhákov nakrútil s rozpočtom 1,6 milióna dolárov malý nezávislý film, kde obsadil amatérskych hercov. Snímku Bublina, ktorú situoval do fabriky na výrobu bábik, naraz uviedol v káblovej televízii, v kinách aj na DVD.
Podráždil tým americké kiná, ktoré v tom čase práve bojovali s klesajúcou návštevnosťou. Riaditeľ Asociácie majiteľov kín akciu nepriamo označil za „najväčšiu hrozbu životaschopnosti kín v súčasnosti." Ostatní profesionáli z filmového priemyslu sa na experiment pozerali so záujmom, Bublina však nebola príliš úspešná ani v kinách, ani v obchodoch. Soderberghova revolúcia sa nekonala, a tak si ju vynahradil aspoň nakrútením dvojdielneho filmu o inom revolucionárovi - Che Guevarovi.