BRATISLAVA. Moderátor za bicími, vtipné hádanie a hľadanie správneho „džingla", nové spojenia kapiel a predovšetkým zaujímavá hudba. Také boli druhý raz hudobné ceny Radio_Head Awards Rádia_FM, SME.sk a časopisu .týždeň, ktoré sú alternatívou Zlatých slávikov i asi už zaniknutej odbornej ceny Aurel.
Keď sa to však všetko stretne, môže vzniknúť jedno zmysluplné oceňovanie i (gala)večer.
Iné čudné kombinácie
Kým Slovenská televízia cez víkend ponúkala eurovízne pesničky, skutočná hudba sa hrala a oceňovala v inom verejnoprávnom médiu. Do Veľkej sály Slovenského rozhlasu prišli hudobníci a kapely, ktorí aspoň nemusia spájať operu, hip-hop a bohviečo, či kopírovať Ruslanu. Spájať rôzne veci sa dá aj inak. Stačí, keď sa stretnú minuloroční víťazi Radio_Head Awards, skupina Noisecut a pesničkár J. B. Kladivo. Práve nečakané vystúpenia robia vyhlasovanie týchto cien zaujímavé.
Hudbu z Marsu doplnil Ján Kuric, kapelu Billy Barman hiphopový exot Tomáš Hafner či - možno najpríjemnejšie vystúpenie - drumandbassového producenta B-complexa dídžej a turntablista Inso.
Okrem nových kombinácií a tipovania, akú nesprávnu zvučku pred vyhlasovaním víťazov technici z huste.sk pustia tentoraz, ste sa mohli dozvedieť, že Horehronie je fenomén, ktorý fascinuje aj moderátorov alternatívnejšieho rádia.
A že skoro všetky tie nezávislé indie rokenrolové kapely spája predovšetkým žuvanie žuvačiek.
Kto, čo a za čo
Práve jedna z takýchto kapiel, Billy Barman, hlasujúcu verejnosť presvedčila, že si zaslúži ceny Nováčik roka i Najlepšia koncertná kapela.
Poslucháči a prítomní diváci sa tak dozvedeli, že kapelu to vlastne zaväzuje, aby konečne začala cvičiť. Singlom minulého roka sa napokon stala skladba Ty mi budeš rozumieť kapely Vetroplach. Tá sa naživo predviedla v sympatickom retro-elektro podaní.
Podľa hudobných kritikov bol najlepším albumom minulého roka The Autumnist Vlada Ďurajku, ktorý je známy predchádzajúcim projektom Abuse. Odbornej verejnosti sa pravdepodobne zapáčil spôsobom, akým Ďurajka „odoberal a odoberal zvuky".
Širokú verejnosť však viac než elektronika bavili gitary a kapely inšpirované britskou hudbou. Ich Albumom roka sa nakoniec stala nahrávka Peripheries kapely Diego.