Po vyhlásení oscarových nominácií sa médiá vrhli na súboj bývalých manželov a zabudli na muža v ich tieni. Tarantinov film má pritom iba o jednu nomináciu menej ako Avatar či Hurt Locker.
BRATISLAVA. James Cameron už svoju cenu získal v podobe kasového rekordu, bonusom je deväť nominácii na Oscara. Ekorozprávka s modrými postavami nemá pritom žiadnu nomináciu za herecké výkony ani za scenár, akademikov viac upútali zvukové a vizuálne efekty.
Z filmov s najväčším počtom nominácií pritom doteraz získal najmenej filmových cien – iba osemnásť. Nehanební bastardi ich majú k dnešnému dňu vyše päťdesiat, rekordérom je Hurt Locker s takmer sedemdesiatimi cenami. Význam jednotlivých ocenení je rozdielny, ak by ich počet niečo naznačoval, hlavný súboj v nedeľu večer nemusí prebehnúť medzi bývalými manželmi, ale medzi Quentinom Tarantinom a Kathryn Bigelow.
Zbastardená história
Tarantino má viac nominácií v umeleckých kategóriách vrátane vedľajšej postavy a scenára. Jeho príbeh o židovskom komande zabíjajúcom počas druhej svetovej vojny nacistov vyvolal mnohé kontroverzie, pričom najviac dráždil rôznych pravičiarov a nábožensky založených ľudí vrátane slovenského exministra vnútra Vladimíra Palka. Nepáčilo sa mu, že Tarantinovi židia zabíjajú nacistov aj vtedy, keď sú bezbranní a upozorňuje, že akékoľvek konanie proti zlu nemôže byť automaticky považované za dobro. O slabšej znalosti dejín filmu svedčí pasáž: „Sympatickí zločinci sú vo filme realitou už niekoľko desaťročí. Tarantino prišiel ako prvý so sympatickými psychopatmi a sadistami.“
Palko tvrdí, že je to profesionálne spravené choré dielo. Oveľa ďalej zašiel istý americký publicista, ktorý si najprv zauvažoval nad filmom a potom prešiel ku konšpiratívnym teóriám o tom, že židia ovládajú veľkú časť pornopriemyslu, aby mohli ponižovať bielych kresťanov v hlavných úlohách.
Favoritka kritikov
Bývalá Cameronova manželka Kathryn Bigelow má za film Hurt Locker (od budúceho štvrtka v našich kinách pod názvom Smrť čaká všade) deväť nominácií. Podľa internetových portálov, kde hlasujú filmoví kritici, je práve toto najlepší film zo spomínanej trojice, aj keď mu stránky, kde hlasuje verejnosť, dávajú o niečo nižšie hodnotenia.
Komentovaný online prenos z odovzdávania Oscarov sledujte z nedele na pondelok na www.sme.sk.
Strach zo Sachu Baron Cohena
Organizátori Oscarov sa báli, že komik Sacha Baron Cohen urazí Jamesa Camerona a jeho Avatar.
LONDÝN. Pôvodne bol na zozname hviezd, ktoré v nedeľu odovzdávajú Oscary, aj britský komik Sacha Baron Cohen. Ale už na ňom nie je. Producenti slávnostného večera sa obávali, že by mohol spôsobiť škandál a uraziť jedného z veľkých favoritov – režiséra Avataru Jamesa Camerona.
Cohen, preslávený svojimi komickými prevlekmi za Borata, Bruna či Ali G, plánoval vystúpiť v prezlečení za jednu zo ženských postáv filmového kmeňa Na vi. Jeho spoluhráč, americký komik Ben Stiller, mal chybne prekladať jeho prejav do angličtiny. Cohena, alias ženu z Avataru, to malo nahnevať a pri rozčúlení mal(a) prezradiť, že čaká dieťa – s Jamesom Cameronom.
Cameron reagoval pokojne, keď sa o Cohenovej zamietnutej scénke dozvedel. „Ak by si chceli vystreliť z Avatara, nemal by som s tým žiadny problém,“ povedal.
Zákaz pre favorita
Producent filmu Smrť čaká všade porušil pravidlá filmovej akadémie.
LOS ANGELES. Producent filmu Smrť čaká všade (The Hurt Locker) Nicolas Chartier nebude môcť prísť na nedeľňajšie odovzdávanie Oscarov. Aj keď je jeho film veľkým favoritom.
Chartier spôsobil škandál tým, že členom akadémie rozposielal e–maily a v nich ich vyzýval, aby hlasovali za jeho film, a „nie za film, ktorý stál 500 miliónov dolárov“. Tým zjavne narážal na konkurenčný Avatar – ktorý síce nebol síce až taký drahý, ale ktorý svoju výnimočnosť stavia na finančne náročnej výrobe a technickej inovácii.
Oba filmy, Smrť čaká všade aj Avatar, majú po deväť nominácií na Oscara vrátane nominácií v tých najprestížnejších kategóriách. Ak by na záver slávnostného večera dostal cenu za najlepší film Chartierov film, sošku by si prevzal dodatočne.
Jeho kolegovia spoluproducenti, medzi nimi režisérka Kathryn Bigelow, na ceremoniál prísť môžu.
(čtk)