Bratislava 28. apríla (TASR) - Slovensko plánuje navrhnúť zaradenie bratislavského pamätníka Chatama Sofera do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ktorý obsahuje najvýznamnejšie prírodné a kultúrne hodnoty Zeme. Hrobka "zázračného" rabína, ktorého za jeho života považovali za jednu z najuznávanejších duchovných autorít na svete, sa nachádza priamo pri ústí tunela pod Hradným vrchom v Bratislave. Tento pamätník, ktorý sa práve rekonštruuje, by sa mal onedlho stať miestom spomienkových stretnutí židov z celého sveta.
Hovorí o tom spoločný návrh rezortov kultúry a životného prostredia, ktorý obsahuje spolu pätnásť návrhov slovenských lokalít, ašpirujúcich na zaradenie do Zoznamu svetového dedičstva. Okrem Soferovho pamätníka Slovensko navrhuje aj Tokajskú vinohradnícku oblasť, drevenú sakrálnu architektúru v Karpatoch, protitureckú pevnosť v Komárne, či gejzír v Herľanoch. Návrh v blízkej budúcnosti schváli vládny kabinet a bude zaslaný Výboru svetového dedičstva pri UNESCO, ktorý definitívne rozhodne, či budú nominované miesta zaradené do zoznamu.
V zozname zatiaľ figuruje päť slovenských miest. Je to Banská Štiavnica s technickými pamiatkami okolia, Spišský hrad s okolitými pamiatkami, Vlkolínec a historické jadro mesta Bardejov. Z prírodných hodnôt je v zozname zaradený jaskynný systém Domica - Aggtelek ako bilaterálna lokalita spolu s Maďarskom, ku ktorému sú priradené aj jaskyne Slovenského krasu a Dobšinská ľadová jaskyňa.
Slovenská strana sa už v minulosti pokúšala nominovať iné lokality, tie však Výbor svetového dedičstva pri UNESCO zamietol. Išlo napríklad o Tatranský národný park, kedy výbor namietal nízku úroveň starostlivosti o prírodné dedičstvo, či Dóm sv. Alžbety, Kaplnku sv. Michala a Urbanovu vežu v Košiciach, ktoré zamietol pre nesplnenie hodnotových kritérií.
Slovensko pristúpilo k Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva 31. marca 1993 ako 134. štát. Do januára tohto roku sa k dohovoru pripojilo už 167 štátov, ktoré sa zaviazali chrániť 554 lokalít svetového kultúrneho dedičstva, 144 lokalít svetového prírodného dedičstva a 23 lokalít svetového zmiešaného dedičstva.