Ťažko povedať, kto mal lepší literárny vkus, či Michail Gorbačov, alebo Ronald Reagan, no rozhodne v nazeraní na tvorbu ruskej poetky Iriny Ratušinskej mali názor diametrálne odlišný. Je pravda, že v tomto prípade nerozhodovali len estetické kvality, ale aj autorkina osobná statočnosť - v roku 1982 ju odsúdili na dvanásť rokov väzenia za „produkciu a distribúciu antisovietskej poézie".
Keď potom nastúpil do čela sovietskych komunistov Gorbačov (predvčerom uplynulo od toho dňa presne štvrťstoročie) a naštartoval zmeny vedúce k návratu demokracie do celého východného bloku, veľmi rýchlo vyhlásil, že v jeho krajine už nie sú politickí väzni. Tak celkom pravda to nebola, Ratušinskú prepustili až na priamy nátlak Reagana dva dni pred pamätnou schôdzkou oboch lídrov v októbri 1986 v Reykjavíku, ktorej uskutočnenie podmienil americký prezident práve požiadavkou oslobodenia stále väznenej poetky.
Ten príbeh je oveľa zložitejší, za zmienku stojí ešte fakt, že Ratušinskú o rok neskôr, v čase, keď perestrojku a glasnosť obdivoval celý svet, zbavili sovietskeho občianstva za knihu Sivá je farba nádeje. A že jej tvorba, napriek veľkému medzinárodnému ohlasu, je u nás takmer neznáma? Asi by to chcelo opäť nejakého osvieteného Reagana.
(ba)
Najhorší film desaťročia - túto prestížnu cenu si odniesol film Bojisko Zem v rámci predoscarovských Zlatých malín. John Travolta bol zároveň nominovaný na najhoršieho herca dekády, táto pocta mu však ušla. Film sa odohráva v roku 3000, keď už na Zemi nevládnu ľudia, ale ovládli ju gigantickí Psycholoni. Vychádza z knihy zakladateľa scientologickej cirkvi Hubbarda, medzi ktorej najslávnejších členov patrí práve Travolta.
Táto pocta otcovi-zakladateľovi bola príšerným prepadákom, a tak scientológovia mohli iba závidieť kresťanom, ako úspešne skončilo ich Umučenie Krista. Bojisku Zem nepomohlo ani to, že vykrádalo Planétu opíc, Matrix aj Hviezdne vojny.
Film sa zapísal do dejín ako varovný príklad, hrozné na ňom bolo všetko, od námetu cez hercov až po kameru. Nechcelo ho nakrútiť žiadne veľké štúdio, a tak sa na to podujala nezávislá spoločnosť. Preslávila sa najmä tým, že spreneverila časť rozpočtu. Travolta prispel na nakrútenie miliónmi dolárov, ale aj trpezlivosť oddaného scientológa mala hranice - film zachytil iba prvú polovicu Hubbardovej knihy a plánované pokračovanie už nikdy nevzniklo. Čo je večná škoda, pretože by si Tom Cruise určite rád zahral trojmetrového Psycholona.
(jang)
Súboj Pink Floyd s ich vydavateľom bol jednou z hlavných udalostí tohto týždňa v hudobnej brandži. Členom slávnej britskej skupiny sa nepáčilo, že firma EMI na webe predáva jednotlivé pesničky z ich albumov, a tak ju zažalovali. Pragmatici by za tým mohli vidieť fakt, že za celý album je viac peňazí, no Pink Floyd rozhodne nepatria na scéne medzi chudákov. Išlo im skôr o to, že svoje platne precízne robili ako konceptuálne albumy, kde má poradie každej jednej pesničky svoj zmysel.
Kto by si kúpil ich tvorbu v digitálnej podobe, získal by o nej iba polovičný obraz. Že to nepochopili zástupcovia vydavateľa, s ktorým Pink Floyd podpísali zmluvu ešte v začiatkoch svojej kariéry, vyjde firmu na 60-tisíc libier, a to je len suma za súdne trovy, ktorá sa ešte zvýši o pokutu. Kauza, ktorá sa stane precedensom, je z nášho pohľadu vykonštruovaná.
Jediným hudobníkom, ktorý namietal voči predávaniu svojej hudby v inej podobe, bol Marián Varga, keď sa nevedel zmieriť s bonusovými pesničkami na reedícii legendárnej platne Zvoňte, zvonky.
(her)