Láska gruzínskeho ľudu k USA dosahuje stav veľkej zamilovanosti. V krajine premietli prvých desať dielov kresleného seriálu s názvom Samsonadzeovci. Nielen názvom sa tieto postavy viac než podobajú na známy americký seriál.
BRATISLAVA. Podľa výskumu z roku 2006 Američania poznajú rodinu Simpsonovcov lepšie ako Prvý dodatok k Ústave USA zabezpečujúci slobodu slova. Dobre ich zjavne pozná aj autor kresleného filmu Samsonadzeovci, mladý gruzínsky režisér a scenárista Šavla Ramišvili. Cez víkendy jeho dielo vysiela súkromná televízna stanica Imedi. Dej sa odohráva v meste pripomínajúcom Tbilisi.
Náhody–nenáhodyUž úvod, keď sa kamera prediera cez mraky a z vrchu ukazuje pestrofarebné mestečko, je jasným odkazom na Simpsonovcov. Rodina žije chaoticky, tak ako jej americký vzor. Postavy majú rovnakú farbu pleti a ich ruky majú len štyri prsty. Podobnosť čisto náhodná, aj keď tvorcovia napríklad počet prstov zdôvodňujú tým, že je to bežný postup pri animácii.
Charaktery postáv sú tiež známe – relatívne tupý muž a manželka s našuchoreným účesom, aj keď gruzínska verzia Marge je výraznejšia osobnosť. Otec sa volá Gelo, mama Dodo, dcéra Šorena a syn Gija. Rodina býva u rodičov matky, tak ako je zvykom v Gruzínsku, kde je viacgeneračné bývanie stále bežným javom.
Autor tvrdí, že film nemá nič spoločné s americkými Simpsonovcami. „Je to gruzínska rodina, gruzínske vtipy a všetko je gruzínske,“ povedal Šavla Ramišvili pre BBC. Po prvých desiatich dieloch sa stala rodina Samsonadzeovcov známa v celom Gruzínsku. Časť publika je za, časť proti. Nespokojní diváci si myslia, že ide len o adaptáciu amerického seriálu Simpsonovci a nehodí sa pre Gruzínsku realitu. Seriál odmietajú aj viacerí priaznivci Simpsonovcov, ktorí ich gruzínsku verziu považujú za trápne napodobňovanie.
Ešte bližšie do RuskaAko ináč, rusko-gruzínsky konflikt neobišiel ani kreslený film. Autor seriálu sa nepovažuje za žiadneho propagandistu, ale scéna s lídrami Ruska bola vyvolaná „spoločenskou potrebou“.
V jednom z dielov sa skutočne objavia Dmitrij Medvedev a Vladimir Putin. Ruský premiér poslal svojho agenta do mesta, aby preskúmal gruzínsku kultúru a zhromaždil špionážne údaje. Vladimir Putin po rusky zvolá „Jolki, palki!“ (Ajhľa!). Podobne ako Simpsonovci sa aj tento seriál viac venuje životnému štýlu než politike, jeho tvorca sa však v 90. rokoch živil animovanou satirou, ktorej terčom bol predovšetkým prezident Eduard Ševardnadze.
Ďalšia séria seriálu Samsonadzeovci sa objaví v máji tohto roku. Nik sa nepokúšal spojiť so spoločnosťou Fox vlastniacou autorské práva na Simpsonovcov, pretože Gruzínci sú presvedčení, že ich seriál je rodinnou komédiu, čo je univerzálny žáner, na čo sa nevzťahuje žiaden copyright.
Família
Simpsonovci majú vo svete viac nasledovníkov, nik sa však k tomu príliš nepriznáva.
V indickej paródii s názvom Singhsons píše Bart (premenovaný na Bartindera) na tabuľu: „Nie som Gándhího nemanželský syn“ a mladšia sestra číta knihu Dohodnuté svadby pre trojročné.
Voľnejšie sa inšpirovali domáci konkurenti, predovšetkým seriál Family Guy. V jednom dieli Simpsonovcov je Homer v Taliansku a medzi hľadanými zločincami sa objaví hlava rodiny zo seriálu Family Guy hľadaná pre plagiátorstvo, ako aj hlavná postava seriálu American Dad, u ktorého je obvinenie ešte horšie – plagiátorstvo plagiátorov. Kritici v ňom totiž vidia prvky oboch seriálov.
Obézny Peter Griffin z Family Guy je detinský a jednoduchý ako Homer. V ďalšom diele Simpsonovcov sa objavil v scéne, kde Homer vytvorí stovky svojich klonov.
Narážky však nie sú jednosmerné, v jednej epizóde Family Guy sa sused závislý od sexu pokúša zviesť Marge Simpsonovú, neskôr ho s ňou prichytia v posteli a on obráti zbraň proti celej rodine Simpsonovcov. Túto pasáž zo seriálu radšej vystrihli, ale omylom ju odvysielali v Kanade.
Hodnoteniu seriálu sa venovali aj v South Parku. Obézny Eric Cartman spustí tirádu o tom, že nie je ako Family Guy, jeho vtipy súvisia s dejom a nie sú navzájom zameniteľné. „Mohli by byť viac originálni,“ komentoval seriál jeden z producentov Simpsonovcov.
Ján Gregor