„A bez domova som pri tisíckach domov stál / a pri tisíckach stoloch trápil sa a túžil po jedle,“ napísal koncom 18. storočia jeden zo zakladateľov britského literárneho romantizmu. William Wordsworth sa narodil 7. apríla 1770.
William Wordsworth
Narodil sa 7. apríla 1770.
Počas revolúcie navštívil Francúzsko.
Jeden zo zakladateľov anglického literárneho romantizmu napísal spolu s Coleridgeom v roku 1798 Lyrické balady.
Zomrel 23. apríla 1850.
Britský literárny romantizmus predbehol ten slovenský skoro o polstoročie. No na jeho počiatku stáli dvaja muži a veľkí priatelia, ktorí si nielen radili, ale aj pracovali na spoločných teóriách či básňach.
Do klasickej britskej literatúry však priniesli nový postoj: obzrieť sa späť k prírode, k prírode pre človeka a s človekom, kde ani jedno nie je nadradené tomu druhému. Prvým z týchto dvoch neskôr i širokou verejnosťou vážených básnikov bol S. T. Coleridge. Druhým William Wordsworth.
Očarený revolúciou„Sladké roky detstva, ktoré boli dlhé / ako dvadsiatka dní dnes,“ spomínal na začiatku devätnásteho storočia na svoje detstvo Wordsworth. Napriek týmto veršom nebolo úplne šťastné. Chlapcovi z váženej rodiny zomrela v siedmich rokoch mama, keď mal trinásť aj otec. Spolu so súrodencami sa tak dostal pod patronát rôznych tiet a strýkov, ktorí mu zabezpečili kvalitné vzdelanie.
Škola mladého Williama však nebavila. Roky v prestížnom Cambridgei považoval za stratu času. „Nebol som vhodný ani pre to miesto, ani pre tie časy,“ spomínal na svoje roky na univerzite. Bezstarostné časy študenta ho však v roku 1790 doviedli na výlet do Francúzska. Tam Wordswortha nadchli revolučné myšlienky francúzskeho osvietenstva.
Zároveň sa zoznámil s očarujúcou Annette Vallonovou, s ktorou mal nemanželskú dcéru. Tú však spoznal až o desať rokov neskôr.
Dvaja velikániMedzičasom medzi Anglickom a Francúzskom vypukla vojna. Wordsworth sa navyše nestretával ani s milovanou sestrou Dorothy. O niekoľko rokov sa však jeho depresie zlepšia: William stretáva Coleridgea.
Dvojica nadaných básnikov, ktorých už nebavil zaužívaný spôsob písania, sa rýchlo spriatelila. Na Wordsworthovu tvorbu to malo dobrý vplyv: skracuje básne, píše o narcisoch, vtáčatách či o „svätom pláne prírody“ a v roku 1798 dvojica anonymne vydáva Lyrické balady - akýsi poetický manifest nastupujúceho romantizmu. „Chceli sme vyberať príhody a situácie z obyčajného života a opísať ich výberom z jazyka, ktorý naozaj ľudia používajú,“ napíše neskôr Wordsworth k druhému vydaniu knihy.
Dnes texty považované za jedny z Williamových najlepších však dobová kritika roztrhala. Wordsworth sa tak radšej vracia do Francúzska, kde sa konečne stretáva s dcérou a jej matke pomáha finančne. Po návrate domov sa však ožení s priateľkou z detstva.
Štátny básnikV prvej polovici devätnásteho storočia sa napokon mení aj postoj spoločnosti k Wordsworthovým veršom. Kritikom sa zrazu začínajú jeho texty páčiť, rovnako ako čitateľom. „Veselý život je to, čo milujú Múzy,“ píše v tom čase a prijíma post štátneho úradníka, čím vyrieši svoju finančnú situáciu.
Wordsworth tiež začína prepisovať svoje staršie básne, čo Keats označí slovami „samoľúba velebnosť“. Z revolucionára sa tak napokon stáva humanista a konzervatívny toryovec. Oplatí sa mu to: po smrti Roberta Southeya sa v roku 1843 až do svojej smrti stáva oficiálnym kráľovským básnikom.