Jej dcéra, ktorá žije so švédskym manželom na ostrove Tenerife, po príchode a pred odchodom z maďarského hlavného mesta sa ide zakaždým na vrch pozdraviť matke.
Socha je neoddeliteľnou súčasťou panorámy maďarskej metropoly. Jej tvorcom bol sochár Zsigmond Kisfaludi Strobl, ktorý dal prednosť maďarskej zdravotníčke žiariacej čistotou pred herečkami, dokonca aj pred moskovskou primadonou.
Erzsébet Thuránszku Gaálovú našiel umelec na zastávke električky. Vycítil, že jedine ona môže byť modelkou pripravovaného diela. Oslovil ju, potom šesť týždňov trvali práce v ateliéri. Majster dal zohnať pravú palmovú vetvu a ventilátory, ktoré vytvárali umelý vietor vo vlasoch a na šatách modelky.
Osud bronzovej sochy, ktorú postavili na budínskom vrchu nad Dunajom v roku 1947 ako pamiatku oslobodenia z nacistickej nadvlády, visel dvakrát na vlásku. Po prvý raz ju chceli odstrániť v roku 1956. Otázka ďalšej existencie sochy slobody bola opäť otvorená po zmene režimu. V roku 1992 odstránili z jej blízkosti sochu sovietskeho vojaka.
Na ochranu pomníka založila dcéra modelky Éva Thuránszka nadáciu. Jej matka sa pri prvom pokuse likvidácie pomníka nervovo zrútila. Zomrela v roku 1989, na hrobe v šopronskom cintoríne má napísané: Tu odpočíva modelka sochy slobody.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh