SME

Tlačil niekto na Coppolu?

Francúzski politici čakajú, aký film ich bude reprezentovať na prestížnom festivale v Cannes

Režisér Rachid Bouchareb v Cannes predstaví novinku Hors–la–loi, ktorá už teraz vzbudzuje veľký záujem divákov i politikov.Režisér Rachid Bouchareb v Cannes predstaví novinku Hors–la–loi, ktorá už teraz vzbudzuje veľký záujem divákov i politikov. (Zdroj: FESTIVAL–CANNES.COM)

V stredu sa začína festival v Cannes a režisér Rachid Bouchareb sa do jeho súťaže vracia s filmom Mimo zákona. Oživuje ním vojnu pamätí medzi Alžírskom a Francúzskom.

BRATISLAVA. „Jacques, mali by sme niečo robiť," povedala vraj Bernadette Chiracová svojmu manželovi, vtedy ešte prezidentovi Francúzska, keď si spolu pozreli film Domorodci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol to film, ktorý rozprával o marockých a alžírskych vojakoch vo francúzskej armáde. Keď oslobodzovali Európu od fašizmu, cítili sa hrdí aj dojatí - problém bol, že Francúzsko im za to dostatočne nepoďakovalo. Roky dostávali trikrát menšie dôchodky ako ich francúzski kolegovia.

SkryťVypnúť reklamu

Film Domorodci nakrútil Rachid Bouchareb a v roku 2006 s ním prišiel súťažiť na festivale v Cannes: všetci štyria muži v hlavných úlohách dostali cenu pre najlepšieho herca. Veľký úspech a medializácia nesporne prispela k tomu, že Jacques Chirac podporoval zmenu zákona o odmeňovaní vojnových veteránov.

Za čo sa ospravedlniťNeznamenalo to, že francúzski politici budú mať po takom úkone pokoj. Režisér Bouchareb pracoval ďalej a dnes má už hotový nový film. Volá sa Hors-la-loi (Mimo zákona) a tiež sa dostal do hlavnej súťaže v Cannes. Rozdiel je, že o neho sa politici začali zaujímať ešte skôr, ako ho svetové publikum mohlo uvidieť.

Je to príbeh, ktorý sa začal 8. mája 1945 v meste Sétif. Alžírsko bolo vtedy ešte francúzskou kolóniou, preto sa koniec druhej svetovej vojny mal dôstojne osláviť aj tam. Lenže ktosi v dave vtedy zamával alžírskou zástavou a sloganmi za oslobodenie, čo francúzska armáda vyhodnotila ako provokáciu. Začal sa masaker, pri ktorom zahynulo množstvo Alžírčanov. Francúzska strana uvádzala číslo tisícpäťsto, alžírska 45-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Lionnel Luca si myslí, že Bouchareb nakrútil negativistický film a predpokladá, že to bude poriadne čierny obraz o francúzskej kolonizácii v Alžírsku. Obrátil sa na ministerstvo obrany, aby ho skontrolovalo.

„Navrhujem, aby ho na festivale v Cannes neuvádzali ako francúzsky film, pretože nereprezentuje Francúzsko. Prezentuje Alžírsko a mne takýto projekt prekáža," povedal pre časopis Paris Match. A pýta sa: „Prečo sa musí len Francúzsko stále za niečo ospravedlňovať?"

Právo na fikciuOdpoveď dostal v spoločnom liste historikov a umelcov, ktorý publikoval denník Le Monde. Reakciu Lionnela Lucu považujú za typický prejav „vojny pamätí". A hoci pripúšťajú, že vo filme Hors-la-loi môže byť niekoľko historických nepresností, režiséra Bouchareba obhajujú.

SkryťVypnúť reklamu

Píšu: „Filmári nemajú plniť prácu historikov a štát by ich preto nemal súdiť. Ani od Francisa Forda Coppolu nikto nechcel, aby vo svojom filme Apocalypse Now vyrozprával vojnu vo Vietname s historickou presnosťou. Aj fiktívne dielo, so svojimi nevyhnutnými skratkami, môže priblížiť tragické udalosti."

Porovnanie s Coppolom si zrejme vybrali preto, že aj v roku 1979 súťažil v Cannes a že na ňom dokonca získal Zlatú palmu. V prípade filmu Hors-la-loi však vraj politici vyvíjali tlaky na televíziu France 3, aby ho radšej nefinancovala - a vzápätí žiadali vedenie festivalu v Cannes, aby ho nezaradili do programu. To považujú intelektuáli podpísaní pod listom v Le Monde za najhoršie.

Francúzske (ne)úspechyTohtoročný festival sa začne už v stredu. Zlatá palma sa do rúk Francúza dostala pred dvomi rokmi, keď s drámou Medzi stenami vyhral Laurent Cantet. Dlho sa na to čakalo, lebo posledný úspech francúzskeho filmu pochádzal z roku 1987.

SkryťVypnúť reklamu

A bola to zvláštna oslava, pretože keď porota vyhlásila meno Mauricea Pialata a jeho film Pod slnkom satanovým, publikum pískalo. Dodnes sa novinári ani filmári nezhodli na tom, prečo. Pialat na to len povedal: „Francúzi nemajú radi úspech."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 425
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 814
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 068
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 848
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu