Ľudia nepochopili, o čom bol film Wall Street, hovorí režisér Oliver Stone. Pred dvomi rokmi však pochopil, že sa musí k príbehu z finančníckeho sveta vrátiť.
Zamestnanci niekoľkých finančných spoločností sa predvlani dozvedeli, že ich príde navštíviť Oliver Stone, aby zistil, ako to u nich vyzerá. Keď vošiel do dverí, vstali a začali tlieskať. Vážili si jeho film Wall Street z roku 1987 a ponúkali sa mu, že si radi zahrajú v jeho pokračovaní. Stone ho ukázal na festivale v Cannes pod názvom Wall Street: Money Never Sleeps.
Oslavovať bohatstvo?Tá prvá časť je dodnes mimoriadne moderná. Michael Dougles v nej hral brilantného obchodníka Gordona Gekka a dostal za to Oscara. Jeho postava patrí medzi pamätných filmových zločincov a jeho veta „Chamtivosť je užitočná“ zas medzi najznámejšie filmové výroky. Ale ani Michael Douglas, ani Oliver Stone nevedia, či sa z toho majú tešiť. „Stretol som už zopár mladých obchodníkov, ktorí mi ďakovali, že som ich inšpiroval, aby sa venovali peniazom,“ povedal Douglas. „Ľudia asi nepochopili, o čom film bol,“ smutne súhlasí Stone.
Wall Street bol rozprávaním o mladíckej ambicióznosti, krehkosti morálnych zásad, manipulácii, strate súdnosti a zrade. Keďže hrdinovia pracovali na burze, ukázal sa svet finančníkov a bolo vzrušujúce sledovať ho. V prvom pláne však predsa len zostávalo napätie z nevyhnutnej katastrofy.
Stone hovorí, že s nápadom nakrútiť pokračovanie za ním prišli už v roku 2006, ale nechcelo sa mu: „Nemal som chuť oslavovať svet bohatstva. Ale o dva roky neskôr, keď šli banky do krachu, som pochopil, že je naozaj čas vrátiť sa späť.“
Čo priniesol krachNajprv si Wall Street pozrel a prekvapene skonštatoval, že v postavách nebude musieť robiť žiadne zásadné korekcie. Všetko sedelo, ľudia sa nezmenili. A nezmenil sa ani jeho postoj ku kapitalizmu – stále je z neho zmätený. „Bol som vždy ochotný pripustiť, že je to najlepší a funkčný systém, ale dnes skôr pripúšťam to, že to funkčný systém nie je. Myslel som si, že sa po takomto krachu zrúti. Ale on sa nezrútil. Zhoršil sa.“
V tom, čo vidí dnes, nespoznáva svet, v ktorom pracoval jeho otec. Aj on bol finančným agentom, ale kariéru skončil, keď sa začalo pracovať na počítačoch a všetky obchodné transakcie boli zrazu oveľa rýchlejšie. „On veril papierom, počítačová technológia bola preňho komplikovaná,“ hovorí Stone. „Dodnes verím, že môj otec bol čestný muž, v prvom rade pracoval pre svojich klientov, až potom myslel na seba.“
Stone svoju predstavu o novom svete preniesol do niekoľkých zásadných zmien svojho príbehu. V prvom dieli boli najväčšími obchodnými špekulantmi jednotlivci, v druhom dieli ich vystriedali banky. Ambiciózneho Buda Foxa, ktorý sa zaplietol s diabolským Gekkom, nahradil snúbenec jeho dcéry Jake Moore. Aj on je sebavedomý finančník a aj on má morálne zásady. A tiež sa nakoniec pustí do obchodov, ktoré uzavrie, len ak podvedie rodinu.
Čo bude v kinePo premiére v Cannes sa trochu pískalo – z úcty k prvej časti, a zároveň tlieskalo – z úcty k režisérovi aj hercom v hlavných úlohách. Či sa filmu bude v kinách dariť, Michael Douglas nevie odhadnúť: „Možno by sa zdalo, že aktuálnosť témy pomôže. Neviem, skôr by som si zapolemizoval. Ľudia vidia Wall Street každý deň v správach, vidieť ho aj v kine im môže pripadať zbytočné.“ Dátum slovenskej premiéry zatiaľ známy nie je.
Ako sa zmenili postavy filmu
Gordon Gekko (Michael Douglas)
V prvej časti skončil vo väzení, v druhej z neho vychádza - opustený a bez peňazí. Vývoj na Wall Street sleduje s nadhľadom človeka, ktorý všetko pozná a predpovedá. Vo svojej knižke Je chamtivosť dobrá? používa nový ekonomický pojem: morálny hazard.
Brett James (Josh Brolin)
V novej časti sa zjavil ako hlavný nepriateľ Gekka, on ho vraj
v skutočnosti poslal do väzenia. Reprezentuje generáciu štyridsaťročných bankárov, mužov z vrchola pyramídy. Je bohatý
a arogantný.
Jake Moore (Shia LaBeouf)
Nový Bud Fox. Je inteligentný, bohatý už pred tridsiadkou, ale ani slušná výchova a isté zásady mu nezabránia špekulovať viac, ako sa vyplatí.
Bud Fox (Charlie Sheen)
Na konci prvej časti prevzal leteckú spoločnosť Blue Star, v ktorej pracoval jeho otec a ukazuje sa, že na nej zarobil. Nenávisť a možno aj obdiv voči Gekkovi pominuli, vo voľnom čase hráva golf a je z neho aj filantrop.
Maklér bez mena (Oliver Stone)
V prvom dieli sa mihne aj sám režisér, hrá jedného z tisícov maklérov, ktorí musia okamžite reagovať na zmeny na trhu. V druhom dieli je už z neho samostatný podnikateľ s odvážnymi víziami a má preto o pár kratučkých záberov viac.
(kk)