Zvyčajne sa filmári rozprávajú na tlačových konferenciách, iránsky režisér Jafar Panahi to tentoraz musel urobiť z väzenia. Francúzsky minister kultúry Frédéric Mitterrand prečítal v sobotu večer jeho list pár minút predtým, ako mal po červenom koberci vystúpiť Woody Allen. Panahi bol stručný: poďakoval Mitterrandovi, prezidentovi festivalu, Francisovi Coppolovi, Stevenovi Spielbergovi, Robertovi de Nirovi a všetkým politikom a filmárom, ktorí ho už od marca povzbudzujú a žiadajú iránsku vládu, aby ho pustila na slobodu.
Po islamskej revolúcii sa v Iráne výrazne znížil počet kín a osud slobodných režisérov je ešte tragickejší. Panahi je v opozícii, a preto skončil vo väzení. Policajti ho predtým tri hodiny vypočúvali len tak, preventívne, pretože nič konkrétne na neho nemali – až mu nakoniec slúžiaci policajt predpovedal, že raz ho do väzenia aj tak dostanú. To Panahi čakal. Nečakal, že policajt mu na rozlúčku povie: „Mimochodom, ten váš film Kruh je pekný.“ Nuž, mal podobný vkus ako porota na festivale v Benátkach, ktorá mu zaň v roku 2000 udelila Zlatého leva.
Vedenie festivalu nemá problém verejne komentovať politiku a nepoužíva pri tom žiadne jemné diplomatické slová. Programový riaditeľ Thierry Frémaux pritom tvrdí, že politické aféry nevyhľadávajú. Politika sa v Cannes jednoducho objavuje preto, že filmári bývajú spoločensky angažovaní a také robia aj filmy.
Politici sa stále snažia niektorým filmom zabrániť, aby sa na festival dostali. Aj Frémaux musel poďakovať ministrovi Mitterrandovi aj starostovi mesta Cannes, že také tlaky pomohli odstrániť. Vďaka nim sa tento rok do programu dostal taliansky film o Berlusconim Draquila a francúzska dráma o bojovníkoch za alžírsku nezávislosť Hors-la-loi. Mimochodom, ten je v hlavnej súťaži a posudzovať ho mal aj Panahi. Diplomatické úsilie za jeho prepustenie nevyšlo, ale miesto mu podržali. Na úvodnom ceremoniáli ukázali na jeho prázdnu porotcovskú stoličku.