SME

Staré postavy sa vracajú

Festival v Cannes po Indiana Jonesovi a biznismenovi Gekkovi oživí aj ruského generála Kotova.

Nikita Michalkov svojho hrdinu vo filme Unavení slnkom 2 postavil na východný front.Nikita Michalkov svojho hrdinu vo filme Unavení slnkom 2 postavil na východný front. (Zdroj: IMDB)

Za film Unavení slnkom Zlatú palmu režisér Nikita Michalkov nedostal. Skúsi to teda s filmom Unavení slnkom 2.

Čo to znamená, keď sa už aj Michael Douglas sťažuje, že štúdiá nemajú záujem rozdávať úlohy starším hercom? Že nemá úplne pravdu. Starších hercov treba, napríklad keď treba oživiť postavu, ktorú hrali pred dvadsiatimi rokmi. Filmové pokračovania sú rozšírené a na túto módu reaguje aj festival v Cannes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zabudnutá atrakciaPred pár dňami tu vo svetovej premiére premietli film Olivera Stonea Wall Street: Money Never Sleeps. Prvý diel síce nakrútil v roku 1987 bez toho, že by uvažoval o pokračovaní, ale dlho počúval pochvaly od kritikov aj ľudí z biznisu.

SkryťVypnúť reklamu

Michael Douglas hral chladne kalkulujúceho Gordona Gekka a jeho traky a vlasy sčesané dozadu sa stali symbolmi. Ponuky na druhý diel boli, ale Douglas odmietal podpísať čokoľvek, čo by nemalo dobrý scenár. A Stone sa zase odmietal opakovať. Tým chceli zrejme naznačiť, že pre film Money Never Sleeps sa rozhodli po dlhej úvahe a že teda malo zmysel ho nakrútiť.

Premiéra bola veľkou udalosťou. Bolo vzrušujúce čakať na prvé zábery a vidieť, ako príbeh pokračuje po finančnej kríze. Rebríčky a hodnotenia v médiách sa však zhodujú, že to nebolo treba. Spomienky na výborné napätie z prvého filmu sa vrátili hádam len vo chvíli, keď si Gekko upravoval nagelovaný účes - a to bolo trochu málo.

Takže diváci z kina vychádzali mierne sklamaní a zrejme im to pripomenulo, ako predvlani dopozerali návrat Indianu Jonesa po osemnástich rokoch. Vtedy bolo v Cannes šialenstvo, Spielbergova séria je totiž hitom niekoľkých generácií.

SkryťVypnúť reklamu

Na nový diel sa snažili dostať celé rodiny, ale najväčšiu radosť mali diváci iba na začiatku. Pred zhasnutím svetla si pospevovali známu melódiu, tlieskali, keď ešte boli na plátne iba titulky s menami Spielberga, Harrisona Forda a producenta Georgea Lucasa. Počas filmu nadšenie trochu opadlo - a dnes už ten film na chodbách festivalu ani nepríde do reči. V meste zostal len kartónový Indiana ako atrakcia, pri ktorej sa dá odfotiť.

Revanš Eastwoodovi?V Cannes sa bude v sobotu premietať ešte jedno pokračovanie, a tentoraz to nebude len pozdrav pre fanúšikov. Bude to film z hlavnej súťaže. Unavení slnkom 2 nakrútil Nikita Michalkov po štrnástich rokoch a je možné, že ho považuje za príležitosť na revanš. Keď súťažil prvýkrát, porote predsedal Clint Eastwood. On vraj zaviedol taký systém hlasovania, ktorému skoro nik nerozumel a hoci mal na začiatku Michalkov najviac hlasov, Eastwood zrejme veľmi chcel a aj si to presadil, aby zvíťazil Tarantino s Pulp Fiction.

SkryťVypnúť reklamu

K nakrúteniu Unavení slnkom 2 Michalkova inšpiroval Spielbergov veľkofilm Zachráňte vojaka Ryana. Michalkov si povedal, že treba ukázať vojnu aj z východného frontu, tam sa preto nový príbeh generála Kotova začína. Nápad sa zapáčil aj Putinovi, čo spôsobilo mobilizáciu skupiny ruských umelcov, ktorí chcú premietanie v Cannes znepríjemniť protestom.

Neboli by to prvé nepríjemnosti. Michalkov sa už musel zmieriť s rozhodnutím distribútora, ktorý film o pol hodiny skrátil. Predpokladá, že tak bude mať v kinách väčšiu šancu, ako pôvodná trojhodinová verzia, ktorá v Rusku veľa nezarobila.

Muž, ktorý má filmy rád

Luc Besson je tu pre tých, čo sa na festival nemôžu dostať.

Po strmej lesnej cestičke sa dá dostať k peknému výhľadu na mesto Cannes, davy okolo filmového paláca sú odtiaľ bezpečne ďaleko. Tam sme stretli Luca Bessona a počúvali, ako vyzerala jeho prvá cesta na festival: „Mal som osemnásť a odbehol som si z vojenskej služby. Vystúpil som z vlaku a na záchode som si vyzliekol uniformu. Nemal som žiadnu akreditáciu, k filmom som sa musel dostať preskakovaním zábradlí.“

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1988 sa už festival začínal jeho filmom Magická hlbočina. Na slávnostnú chvíľu sa starostlivo pripravil, spolu s hercami Jeanom Renom a Jeanom-Marcom Barreom sa tematicky obliekli, do modrých oblekov. Ale reakcia novinárov ho zaskočila. Hnevali sa, že sa odklonil od svojho nezávislého a originálneho štýlu, s ktorým nakrútil svoj debut Posledná bitka. Vyčítali mu, že chce byť komerčný. Ešte aj dnes zostáva Besson smutný, keď počuje podobné výčitky. „Robím svoju prácu čestne, lebo filmy mám rád,“ tvrdí.

Napriek zážitku s Magickou hlbočinou hovorí, že pre Cannes má slabosť. V roku 2000 predsedal hlavnej porote a neskôr vymyslel projekt, z ktorého mala radosť mládež z predmestí. Besson na ich sídliská preniesol veľké plátna a premietal festivalové filmy. V rovnakom čase, ako mali svetovú premiéru v Cannes.

SkryťVypnúť reklamu

Potom začal tvrdiť, že je unavený, bez nápadov a že radšej skončí, ako by mal nakrúcať stále horšie filmy. Trilógia o malom človiečikovi Arturovi mala byť posledná. Nebola, Besson dostal novú chuť a nedávno dokončil nový film Neobyčajné dobrodružstvá Adele Blanc-Sec. V niečom bolo jeho tušenie správne: je to možno jeho najhorší film. Ale je až taký šibnutý, až je skvelý. Cynický aj nežný. Ožívajú tu egyptské múmie a na výstave v Louvri sa čudujú, že kurátori pri rozmiestňovaní truhiel nerešpektovali hierarchiu dynastických hodností.

Tí, čo sa v Cannes pohybujú ako Besson kedysi – bez akreditácie, si môžu ísť pozrieť aspoň tento film. Pretože ho práve uvádzajú v bežných, nefestivalových kinách.

(kk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu