SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Umelecké zločiny po slovensky

V noci z 19. na 20. mája ukradli z Múzea moderného umenia mesta Paríž päť obrazov od Pabla Picassa, Henriho Matissa, Georgea Braqua, Amedea Modiglianiho a Fernanda Légera s celkovou hodnotou vyše sto miliónov eur. Médiá tento skutok svorne nazvali lúpežou

(Zdroj: TASR)

storočia. A ako je to u nás? Je u nás nejaká tradícia lúpeží obrazov a umeleckých diel?

Najväčšia lúpež obrazov na Slovensku bola filmová. Traja kamaráti v snímke Na krásnom modrom Dunaji (1994) „šlohli" slávnu Marilyn Andyho Warhola.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Text distribútora hovoril, že je to „súčasná bláznivá komédia o troch bohémskych kamarátoch, ktorých vzrušenie z dobrodružstiev na hranici zákona dovedie až ku krádeži". Veru. Keby traja kamaráti vykradli banku, bolo by to asi napísané inak - krádeže umeleckých diel sa nám zdajú akési aristokratickejšie ako tie normálne vulgárne „zlodejiny". A pritom aj krádež vzácneho obrazu je stále krádežou, pri ktorej miznú veľké hodnoty, spravidla navždy.

SkryťVypnúť reklamu

Viac šťastia a náhody

„Ak sa bavíme o štátnych inštitúciách, je paradoxné, že na to, ako sú diela chránené, nebolo krádeží po roku 1989 až tak veľa. Možno je to aj vec šťastia a náhody," hovorí výtvarný vedec Ján Abelovský z aukčnej siene Soga.

„Galérie majú denný a nočný režim, diela sú teda väčšmi ohrozené počas dňa. Strážia ich väčšinou dôchodcovia, ktorí nemajú dispozície na to zadržať prípadného páchateľa. Ak by tam galéria posadila profesionálnych ochrankárov, ich mzda by musela byť nepomerne vyššia. Toto je však rovnaké všade na svete. O to viac sa kradne v kostoloch. Tie sú chránené minimálne a zlodejom väčšinou stačí len trochu snahy," hovorí Abelovský.

Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru SR Andrey Polačikovej majú krádeže umeleckých diel za posledných desať rokov výrazne klesajúcu tendenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Kam idú ukradnuté veci?

Ukradnuté obrazy sa väčšinou nenájdu. Prípady ako Munchov Výkrik a Madonna z múzea v Osle, ktoré polícia vypátrala, sú skôr výnimočné.

„Veľa som počul o rôznych záhadných fanatických zberateľoch, ktorí túžia vlastniť obraz aj za cenu, že je ukradnutý. Pravda je však taká, že takéhoto zberateľa ešte nikto nikdy nevidel. Inak, aj kúpa kradnutého predmetu je trestný čin," komentuje Abelovský. Kunsthistorik tvrdí, že obrazy končia často ako nepredajné niekde navždy skryté. Ak zlodej vidí, že sa dielo nedá predať, tak s ním už radšej nemanipuluje, lebo to je riskantné. Možno by ho aj rád vrátil, ale nevie ako.

V roku 1991 zmizli zo Slovenskej národnej galérie vzácne obrazy. Zo spoluúčasti obvinili aj dvoch zamestnancov galérie. Aj títo páchatelia si vedeli naplánovať krádež, ale už nedomysleli, čo potom s obrazmi spraviť. A to bol medzi ukradnutými obrazmi aj František Kupka, ktorý je atraktívny aj v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný prípad sa stal v roku 2006, keď ukradli v levickom múzeu päť obrazov Martina Benku, Janka Alexyho a Edmunda Gwerka. Všetko kvalitné diela, ale predať sa dajú iba na území Čiech a Slovenska.

„Mimochodom, aj táto krádež sa stala cez deň, v návštevných hodinách a akcia trvala tri minúty. Podľa riaditeľa múzea Jána Dana boli zlodeji asi odborníci na umenie - spomedzi 31 vystavených obrazov si vybrali diela autorov, ktorí sú na trhu najžiadanejší a najznámejší."

Návrat strateného diela

Obrazov z „lúpeže storočia" v Paríži sa podľa všetkého zlodeji tiež tak ľahko nezbavia. Riaditeľ múzea Palais de Tokyo Pierre Cornette de Saint-Cyr pre agentúru AP uviedol, že ukradnuté obrazy sú nepredajné preto, že sú vo všetkých krajinách známe. „Páni zlodeji, ste imbecili, a teraz ich vráťte," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

„V niektorých prípadoch je podozrenie, že sa obrazy kradnú na objednávku, doposiaľ to však nebolo ani v jednom prípade preukázané," uvádza hovorkyňa Policajného zboru SR Andrea Polačiková a dodáva, že za najväčší úspech polície v poslednom období možno považovať nájdenie vzácneho starožitného obrazu uhorského kráľa svätého Štefana z 18. storočia v hodnote asi 17-tisíc eur. Ten v októbri 2009 ukradli z rímskokatolíckeho kostola v obci Žitavce v okrese Nitra a v pomerne krátkom čase po krádeži ho polícia vypátrala a vrátila majiteľovi.

Pozor na obrazy

„To, čo máme v našich zbierkach, sa nedá porovnať s hodnotami, ktoré sú vo veľkých galériách vo svete. Niektoré diela nie sú ani ocenené - mnohé sa nakupovali ešte za komunistov, keď bola ich cena z dnešného pohľadu úplne smiešna. Takže preto ani nie sú poistené, nevraviac o tom, že na poistenie by galérie nemali financie," vysvetľuje Abelovský.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku máme dvadsať až tridsať súkromných zberateľov, o ktorých sa vie, že majú doma hodnoty - tí mávajú diela zabezpečené lepšie ako štátne inštitúcie. Ide väčšinou o solventných ľudí a tí si môžu dovoliť solídne zabezpečenie. Ak má však niekto obrazy len tak v bežne chránenom byte, riskuje.

V decembri minulého roka 61-ročnému zberateľovi v bratislavskom Ružinove ukradli sedem vzácnych obrazov významných slovenských maliarov ako Vincent Hložník či Štefan Bednár. Škoda je takmer 100-tisíc eur. Ide o jednu z najväčších krádeží zo súkromnej zbierky.

Škoda približne 30-tisíc eur vznikla aj majiteľovi obrazu, ktorý ukradli z popradského bytu. Zlodej sa spustil zo strechy na lane.

Pred dvoma rokmi si zlodej v Košiciach z povaly neobývaného domu odniesol jedenásť obrazov a majiteľke spôsobil škodu skoro 50-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie prípady

Za najväčšiu krádež na Slovensku sa považuje prípad v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Vo februári roku 2004 nahlásili zástupcovia múzea na políciu zmiznutie starožitných hodín z expozície šľachty, ako aj zmiznutie viacerých zbierkových predmetov z depozitára keramiky a skla.

Mimoriadna inventúra celého zbierkového fondu však ukázala, že bolo odcudzených vyše tisíc rôznych umeleckých predmetov a že spôsobené materiálne škody sa tu pohybujú rádovo v niekoľkých miliónoch korún, pričom kultúrno-historická ujma je pre spoločnosť a jej kultúru nevyčísliteľná.

Zmizlo aj niekoľko vzácnych umeleckých obrazov, medzi inými Smrť Adonisova a Venuša a Adonis (na snímke) Marca od Antonia Franceschiniho, Bologna (1648 - 1729) z pôvodnej obrazárne grófa Brunswicka z Dolnej Krupej.

SkryťVypnúť reklamu

Za najbizarnejšiu krádež sa dá považovať odcudzenie obrazu v čakárni u známeho gynekológa Jozefa Ravingera. Dvaja známi nitrianski zlodeji Ladislav Solaš a Mário Hilkovič sa rozhodli zobrať si ho v januári na Tri krále napoludnie.

Pod dohľadom webových kamier zvesili veľký modrý obraz a hneď ho išli predať. Majiteľ záložne však obraz spoznal, keďže u gynekológa rodila jeho žena, a oznámil zlodejom, že si ho nechá a vráti majiteľovi. Tí bez reptania súhlasili, ale nechali si vyplatiť euro na pivo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 653
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 470
  3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 113
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 222
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 097
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 468
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 513
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na vrchole Everestu v roku 2011 Ján Čarnogurský mladší (vľavo) a Yukta Gurung z Nepálu.

Do expedícií sa miešala aj politika.


a 1 ďalší 26. máj
Jake Neighbours sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v zápase Kanada - Nemecko vo finále MS v hokeji 2023.

Nemecko sa na MS v hokeji 2023 musí uspokojiť so striebrom, titul však nebol ďaleko.


Sportnet a 1 ďalší 10m
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa vyhlásil za víťaza volieb.

Erdoganovi už blahoželali Orbán či Taliban.


ČTK 4 h
Herečka Diana Mórová.

Vo vzťahu som vytrvalá. Zhovievavá nie som, hovorí pre magazín TV SVET.


25. máj

Blogy SME

  1. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
  2. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
  3. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
  4. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
  5. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
  6. Peter Krivda Soliwarski: Michal Studený v Galérii Čin Čin
  7. Milan Buno: Najväčšie záhady a mystériá Slovenska | 7 knižných tipov
  8. Peter Krivda Soliwarski: Fero Hauskrecht v Stredoeurópskom dome fotografie
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 702
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 774
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 302
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 729
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 11 422
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 417
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 021
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 076
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu