Canberra 13. mája (TASR) - Austrálske kiná chcú napadnúť rozhodnutie vlády, ktorá zakázala premietanie francúzskeho filmu Baise Moi. Premietanie snímky, ktorá je údajne plná sexuálneho násilia a brutality, polícia zastavila po celej krajine počas uplynulého víkendu.
Film Baise Moi po prvý raz uviedli v kinách v Sydney a Melbourne v druhej polovici apríla a odvtedy ho videli tisícky divákov. Kiná však museli počas tohto víkendu premietanie filmu zastaviť, pretože Revízna rada ho zakázala.
Snímka Baise Moi je príbehom dvoch žien, ktoré sa pustia do horúčkovitého sexu a zabíjania po tom, čo je jedna z nich znásilnená. V samotnom Francúzsku zakázali premietanie filmu už tri dni po jeho uvedení do kín.
Austrálske úrady nariadili revíziu filmu už niekoľko dní pred jeho austrálskou premiérou a spočiatku odporučili snímku uviesť ako mládeži neprístupnú. Tento krok však len zvýšil popularitu filmu a počas troch týždňov Austrálčania zaplnili všetky kiná, kde sa film premietal, aby videli, kvôli čomu toľký rozruch.
V piatok však Revízna rada odborný posudok dokončila úplne a dospela k záveru, že film Baise Moi nie je vôbec vhodný na verejné premietanie. Zatiaľ čo niektoré kiná zákaz uposlúchli a film stiahli, niektoré ho ďalej premietali, až kým sa nedostavila polícia aj s oficiálnou notifikáciou o vládnom zákaze a film nestiahla.
Austrálske kiná majú v úmysle rozhodnutie vlády napadnúť. Riaditeľ kina Lumiere v Melbourne Paul Coulter sa už proti zákazu odvolal na adresu vlády štátu Viktória, aby zvrátila rozhodnutie štvorčlennej Revíznej rady, ktorá je federálnym orgánom.
Federálna vláda môže v Austrálii len zaradiť filmy do jednotlivých klasifikačných stupňov, avšak výkon zákona je záležitosťou jednotlivých zväzových štátov.
Podľa Coultera videlo film Baise Moi až 12.500 obyvateľov štátu Viktória, no nikto proti nemu nemal jedinú námietku. "Je zrejmé, že Viktoriáncom sa film páči a majú oň záujem, takže nechápem, prečo by im mali nejakí štyria anonymní ľudia hovoriť, čo majú a čo nemajú pozerať," zdôraznil Coulter.
Podobný plán ohradiť sa proti zákazu majú aj ostatné zväzové štáty. Premiér štátu Nový Južný Wales Bob Carr sa už vyjadril, že sa poradí s právnikmi, či musí federálny zákaz cenzúry uplatňovať aj zväzový štát.
"Nepáči sa mi myšlienka, aby dospelým niekto hovoril, čo môžu a nemôžu v kinách pozerať," uviedol Carr. Námietku tohto druhu zvažujú aj kiná na území hlavného mesta Canberra.
Podľa Coultera je celá situácia paradoxná, pretože nariadenie revízie filmu a jeho následný zákaz len zvýšili záujem divákov o jeho zhliadnutie. "Keby sa film premietal normálne, som si istý, že by mal len svoju bežnú sledovanosť a v tichosti by ho ocenilo oveľa menšie množstvo divákov. Je to celé jedna veľká irónia," povedal Coulter.
Baise Moi je na oficiálnej webovej stránke v anglickom jazyku www.baisemoithemovie.com preložený ako Znásilni ma. Scenáristka a spolurežisérka Virginie Despentesová označila snímku za "víziu feministickej bojovníčky, ktorá má zároveň v sebe ostrie provokácie".
"Na režírovaní Baise Moi sa mi páčilo, že môžem ukázať, že sexuálne scény vo filme nie sú len na to, aby vzrušovali chlapov," uviedla Despentesová.