Dnes sa v Slovenskom národnom divadle začína hĺbková kontrola.
BRATISLAVA. „Bol som nútený konať okamžite," povedal na včerajšej tlačovej konferencii nový generálny riaditeľ SND Ondrej Šoth. Spolu s okamžitou výmenou šéfov umeleckých súborov a zmenou dramaturgie divadla dal po svojom nedávnom nástupe do funkcie aj podnet na interný audit, na ktorý od dnešného dňa nadväzuje ministerstvo kultúry s hĺbkovou kontrolou.
Čudné zvyšovanie platu?
Hovorí sa o viacerých vážnych podozreniach - za najzávažnejšie uvádza Šoth zvýšenie mzdy a priznanie odmeny bývalému generálnemu riaditeľovi SND Pavlovi Smolíkovi, čo mala vykonať jeho podriadená zamestnankyňa, ktorú sám poveril, aby ho v čase jeho neprítomnosti zastupovala.
Pavol Smolík vysvetlil, že kým bol prvý polrok generálnym riaditeľom SND, jeho priamym nadriadeným bolo ministerstvo, ktoré mu v priznanom plate zohľadnilo to, že zároveň vedie aj operu.
Po šiestich mesiacoch, v rámci ktorých nebol nový riaditeľ SND menovaný, sa však musel jeho status zmeniť na povereného riaditeľa. Tak prestal byť priamym podriadeným ministerstva, jeho plat ako riaditeľovi opery mohol už meniť len poverený štatutár SND. Smolík hovorí, že platy sa zvyšovali všetkým riaditeľom v SND, pričom niektoré riaditeľské posty boli aj zrušené.
„Platy sme upravovali desiatkam ľudí. Mzdy riaditeľov boli veľmi nízko nastavené, nebol ani priestor, aby ich podriadení mohli dostať dobré mzdy, aby si ich Slovenské národné divadlo udržalo," dodáva Pavol Smolík.
Sporným je rozhodnutie o predĺžení funkčného obdobia Pavla Smolíka do konca roka 2013, ktoré mala podpísať tá istá štatutárna zástupkyňa SND.
Na základe odporúčania konkurznej komisie mal mať zmluvu len do roku 2010. Sám Smolík pripúšťa, že žiaden platný doklad nemohol vzniknúť, nakoľko štatutárka SND nemala poverenie rozhodovať v personálnych veciach.
Voľné vstupenky
Problém je aj v balete, kde bola podľa Šotha umelo zvyšovaná návštevnosť rozdávaním vysokého počtu voľných vstupeniek na jednotlivé tituly.
Nadmerné rozdávanie voľných lístkov v balete SND malo byť podľa zistení riaditeľa Ondreja Šotha až 14-tisíc za tri sezóny. Bývalá šéfdramaturgička baletu SND Miroslava Kovářova hovorí, že keď nebolo vypredané predstavenie, dávali lístky aj pracovníkom divadla, či sponzorom v prípade benefícií.
Šoth kritizoval hlavne to, že z rozdaných vstupeniek malo divadlo platiť aj tantiémy, čo by predstavovalo preň priamu stratu. Kovářová tvrdí, že sa tantiémy platia buď z tržieb, alebo na základe pevných taríf, pričom zmluvy nezabezpečujú jednotlivé súbory.
Nová Giselle
V Balete sa riešila aj zmena v prípade titulu Giselle, ktorý sa mal pripraviť pôvodne v spolupráci s budapeštianskym baletom. Bývalá šéfdramaturgička Baletu Mira Kovářová pripustila, že kostýmy z Budapešti, ktoré boli pôvodne dohodnuté na zapožičanie, sa ukázali ako nepoužiteľné.
Nový šéf súboru Vlastimil Harapes oznámil, že namiesto pôvodného plánu uvedú choreografiu, ktorú pre košický balet robil Ondrej Šoth s Jurajom Kubánkom.
V Činohre je problém dramaturgia
Nový umelecký šéf Činohry SND Vladimír Strnisko sa snažil vystupovať korektne a vyhlásil, že v Činohre nenašiel nič, čo by mohol z finančného hľadiska rekriminovať. V tejto súvislosti sa však obul do pôvodného dramaturgického plánu. Okamžitým problémom sa stal megaprojekt Faust, ktorý mal mať premiéru 19. júna. Presúva sa na september spolu s troma generálkami, predstavenie je údajne technicky mimoriadne náročné.
Zároveň sa vyslovil o budúcom smerovaní dramaturgie Činohry, v ktorej chce vynechať bulvárne hry. Na druhej strane však priznáva, že aj najhorší text môže na javisku vypáliť dobre. Neuspokojuje ho ani štýl spolupráce so súčasnými slovenskými dramatikmi. Bývalá šéfdramaturgička Činohry Darina Abrahámová niektoré jeho výroky označuje za lži a polopravdy.
Podľa nového šéfa Opery Petra Dvorského je dramaturgický plán jeho súboru veľmi solídny, hoci nedomyslený. Požiadal o odsunutie jedného z titulov nasledujúcej sezóny do ďalšej. Predajnosť lístkov je však podľa neho alarmujúca a propagácia opery prakticky nulová.
Na tvrdý a nie celkom otvorený spôsob práce konkurznej komisie poukázal bývalý dramaturg Činohry SND Martin Porubjak. Jeho slová v zásade potvrdil aj ministerský šéf sekcie umenia Peter Kováč, keď uznal, že môže ísť o etický problém. Právne však kroky nového generálneho riaditeľa zrejme neodporujú zákonu.
Šoth presviedča, že je maximálne otvorený a chce spolu s novým vedením divadlu pomôcť k širokej komunikácii. Vyhlásil, že „v SND musí skončiť divadlo „sovietskeho modelu".