Bratislava 14. mája (TASR) - Impresívna hudba rozhrania hudobného romantizmu a moderny a rozprávkový príbeh charakterizujú operu Zlatý kohútik, ktorej premiéru pripravuje SND na 18. mája. Posledné dielo Nikolaja Rimskeho-Korsakova, na motívy rovnomennej básne Alexandra Sergejeviča Puškina, vznikalo v porevolučnom období Ruska roku 1906. Je istou satirou moci, ktorá je aktuálna aj po sto rokoch.
V hlavných úlohách sa divákom predstavia Jurij Gorbunov, Ján Babjak, Ivan Ožvát, Svätopluk Malachovský, Pavol Remenár, Ida Kirilová, Otokar Klein a Ľudovít Ludha. V úlohe tajomnej orientálnej Šemachanskej cárovnej diváci uvidia Adrianu Kohútkovú, ktorá v inscenácii vystupuje bez alternácie. "Moju áriu tvorí 70 stranový prúd textu v ruštine, preto dúfam, že všetko to dobre dopadne," povedala na dnešnej tlačovej konferencii Adriana Kohútková. Operu v troch dejstvách hudobne naštudoval Peter Ferenc, ktorý sa bude s Pavlom Seleckým striedať aj v dirigovaní predstavenia. Režijne inscenáciu pripravil Pavol Smolík, kostýmy Ľudmila Várossová. Scénu, ktorá je posunutá viac do významovej roviny navrhol Vladimír Čáp.
Nikolaj Rimskij-Korsakov (1844-1908) pochádzal z rodiny úradníka, keďže však obaja jeho strýkovia boli námorníci, nastúpil ako 12-ročný na námornú reálku. Vďaka talentu, ktorý zdedil po matke navštevoval i súkromné hodiny klavíra, ale systematickému štúdiu hudby sa začal venovať až po návrate z trojročnej služby na vojenskej lodi. Pridal sa k skupine skladateľov neskôr nazývanej Mocná hŕstka, ktorej členmi boli aj také veličiny ako Modest Musorgskij a Alexander Borodin. Rimskij-Korsakov je autorom spolu 14 opier na rozprávkové i historické námety, pričom väčšinu libret napísal sám. Okrem nich vytvoril tri symfónie, orchestrálnu suitu Šeherezáda a klavírny koncert. Jeho úpravy niektorých opier Musorgského a Borodina zohrali významnú úlohu v etablovaní sa týchto diel v medzinárodnom repertoári.