Už osemnásty ročník medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest ponúka lákavú kombináciu filmov, osobností a sprievodného programu.
Osemnásty Art Film Fest prinesie nové programové sekcie, hviezdne mená, workshopy, koncerty a diskusie. „Máme ambíciu byť veľkým medzinárodným festivalom s dobrou návštevnosťou,“ hovorí festivalový riaditeľ Peter Nágel. Tento ročník je podľa neho na najlepšej ceste dosiahnuť želaný cieľ. „Festival má už osemnásť rokov, no často menil celkovú koncepciu,“ hovorí Nágel. „Snažíme sa upevniť jeho pozíciu a dať mu stálu tvár.“
O tohtoročnom Art Film Feste sa hovorí ako o rekordnom ročníku. Základom prívlastku je hlavne počet odpremietaných filmov z celého sveta, ktorý sa počas festivalového týždňa oddnes až do soboty 26. júna vyšplhá k dvestoštyridsiatke.
Island, Ázia aj futbal
Filmové sekcie sa rozrástli o tematických nováčikov. Popri dvoch súťažných figuruje v programe aj jedenásť nesúťažných a dve špeciálne sekcie. Island podľa Fridrikssona predstaví významného islandského režiséra, scenáristu a producenta Fridrika Thóra Fridrikssona i Island z mnohých perspektív, sekcia Prísľuby z Východu zoznámi divákov s kinematogra〜fiou krajín východnej Ázie. Na svoje si prídu nielen detskí priaznivci nestarnúcich komédií a rozprávok Václava Vorlíčka. Tematickou špecialitou bude pohľad filmárov na futbalovú mániu prebiehajúcich majstrovstiev sveta prostredníctvom sekcie Futbal je náš život.
Kto bude víťazom
Porota zložená z filmových odborníkov – čínskej režisérky Ann Hui, francúzskej kritičky Shahle Nahid, kanadského režiséra Denisa Chouinarda a ďalších – bude mať podľa riaditeľa festivalu ťažkú úlohu pri určení laureáta Medzinárodnej súťaže hraných a krátkych filmov.
Medzi súťažnými titulmi totiž figurujú celosvetovo úspešné snímky, napríklad víťaz Veľkej ceny Sundance Zamrznutá kosť, snímka Sebbe ocenená na Berlinale či film Libanon ocenený v Benátkach. Diváci majú výber osobného favorita ešte ťažší, Európske zákutia na úvod predstavia Polanského film Ghost Writer, Unavených slnkom 2 Nikitu Michalkova či Medové týždne Gorana Paskaljeviča.
Slovenská sezóna
Osem kinosál Trenčína a Trenčianskych Teplíc má dôvod na radosť zo zastúpenia domácou tvorbou. Súčasťou Slovenskej sezóny bude aj predpremiéra dvojdielneho dokumentu „25 ze šedesátých aneb československá nová vlna“ Martina Šulíka, premiéra filmov Kataríny Kerekesovej Kamene, Jozefa Paštéku Mŕtvola musí zomrieť a koprodukčný film Dariusza Jablonského Vojnové hry.
Mladú tvorbu zastúpia filmy študentov VŠMU, študentským Oscarom ocenený Obedár Ľubomíra M. Kocku aj špeciálne projekcie študentských filmov úspešných režisérov Marka Škopa, Juraja Lehotského, Petra Kerekesa a Jara Vojteka. Zástupcu máme aj v súťaži krátkych filmov snímkami Ďakujem, dobre Mátyása Priklera a Dravý vták Petra Budinského.
Na koho sa tešiť
Festivalové čísla sa šplhajú vyššie aj v počte ocenených. Mosadzné plakety za výnimočný herecký prínos si počas festivalového týždňa postupne prevezmú Josef Abrhám, Milan Kňažko a posledný festivalový deň zavíta do Teplíc aj Gérard Depardieu. Zlatá kamera poputuje do rúk režiséra Václava Vorlíčka a kameramana Stanislava Szomolányiho.
Už neodmysliteľnú súčasť festivalovej atmosféry opäť zosobnia hudobné večery Oskara Rózsu, ktorý bude hostiť Petru Černockú či Pressburger Klezmer Band. V nedeľu vystúpi v rámci programu na trenčianskom námestí aj Richard Müller s Danom Bártom.
Už teraz môžeme predpokladať, že sa Art Film Festu podarí prelomiť pár rekordov v histórii svojej existencie. Až o týždeň však budeme vedieť, či priniesol aj povestnú uvoľnenú a priateľskú atmosféru, ktorá sa neskrýva v žiadnych číslach.